• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

On.net.mk со интересна алатка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ова е интересна алатка, која дава GPS слика од Скопје, во моментов како што успеав да забележам има само за Скопје. Но да се надевам дека ќе има нешто и за другите градови.
Link : http://skopje.on.net.mk/
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
interesno da. Ova neso kako google world . Ali sakam da znam dali ima nekoja si internet stranica kade (ili nekoja si slicna aplikacija) kade sto moze slikata da se glea vo realno vreme....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
interesno da. Ova neso kako google world . Ali sakam da znam dali ima nekoja si internet stranica kade (ili nekoja si slicna aplikacija) kade sto moze slikata da se glea vo realno vreme....
Real time слики се овозможени само од платени програми, како Google earth pro, сликите се во вистинско време ама и програмот чини (некаде 400$ ми се чини беше.)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
А што ќе ти е да гледаш во реално време, ќе седиш дома да видиш кога ти доаѓа автобусот, за да не го чекаш на станица?

Иако не верувам дека е баш во реално време. Премногу ресурси се тоа цела земјина топка да ја скенираш со толкава резолуција. Можеби само последната верзија да ти ја нудат.

А ова алаткава е стара работа. Откако ќе на најдеш локацијата копирај го линот доле и прати го по меил за да им кажеш на другите кај да се чекате :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
А што ќе ти е да гледаш во реално време, ќе седиш дома да видиш кога ти доаѓа автобусот, за да не го чекаш на станица?
Добра идеја у секој случај.. :)

Иако не верувам дека е баш во реално време. Премногу ресурси се тоа цела земјина топка да ја скенираш со толкава резолуција. Можеби само последната верзија да ти ја нудат.
Well, со денешниве технологии треба да веруваш. :)
Постојат слики во реални време преку сателити за било која локација на земјината топка но не се достапни за јавни употреби. Немам сретнато некоја програма која ќе овозможи сателитски снимки од ист ден а не па во реално време...

А ова алаткава е стара работа. Откако ќе на најдеш локацијата копирај го линот доле и прати го по меил за да им кажеш на другите кај да се чекате :)
Алаткава е добра и е стварно стара работа... и Неотел има мислам нешто слично.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Стварно интересна работа ... на некој 100% ќе му се најде корисна
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Добра идеја у секој случај.. :)
Well, со денешниве технологии треба да веруваш. :)
Постојат слики во реални време преку сателити за било која локација на земјината топка но не се достапни за јавни употреби. Немам сретнато некоја програма која ќе овозможи сателитски снимки од ист ден а не па во реално време...
За воени цели дефинитивно имаат подобри мапи со повисока резолуција, ама иако не сум многу стручен мислам дека неможат се` да скенираат одеднаш. Треба најблискиот сателит да го ориентираат да снима во правец кај што сакаш па после добиваш слика. Ограничен е бројот на сателити и подрачја кои можат да ги снимаат одеднаш. Хмммм ме замисли..ај да не заглавам на googl,e ако е некој запознаен нека ми објасни (треба да одам да учам) :)
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Добра идеја у секој случај.. :)


Алаткава е добра и е стварно стара работа... и Неотел има мислам нешто слично.
NEOTEL (http://skmap.neotel.net.mk/) го имаше тој сервис пред он.нет едно 2 месеци - само кај неотел се користи на Google мапа, а на но.нет е некој чуден микс ...
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Jas go imam Google earth pro, go izvadiv od rapidshare ima razni raboti ali toa gledanje u zivo nema ili pak jas nemozam da go najdam??? drugoto e sve super
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Jas go imam Google earth pro, go izvadiv od rapidshare ima razni raboti ali toa gledanje u zivo nema ili pak jas nemozam da go najdam??? drugoto e sve super
Imash na officialnata strana na Google Earth podetalni informacii za taa opcija.. Dokolku imash vishok pari mozhesh da si ja aktivirash i kje si gledash on live.. A za nachin kako rapidshare imash i na istata strana so istite raboti samo shto vamu ti e trial za 30 dena.. Druga razlika nema..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно