• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Он нет квалитет

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Може ја имаше оваа тема ама незнам каде е.
Сакам да знам пред да земам интернет од оннет дали некој веќе го пробал, па да каже како му е врската. Како што имаа луѓево проблеми со wifi и wadsl или пак е добар сега.
Секој совет е добродојден. Пишете..........:)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
WIFI e катастрофа, a WADSL e нестабилен. Ова не е од лично искуство, туку од другари што се поврзани и што секојдневно ми се жалат :)

За најновите ADSL понуди на ОнНет немам поим, не познавам никој што ги има пробано новите услуги.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Сакав денес да се информирам и да ставам соло пакет од оннет. За жал на телефон никој не ми се јави ја научив на памет важно „Always look on bright side od life“. Отидов во отворените продавници на оннет си реков таму мора да ми дадат одма и тогаш ме разочараа. Ми рекоа дека немале модем сега, па да почекам за две недели тогаш ќе имало.
Така разочаран си реков по две недели ќе речат уште две и така до нова година по се изгледа. Сега повеќе не сум возбуден од понудата на оннет и најверојатно деновиве ќе си ставам од мт нет. Претпоставувам дека тие одма ќе ми се јават и одма ќе ми дадат опрема, а не да чекам две или повеќе недели.
Од непрофесионална компанија неможе да очекуваш квалитетен интернет заклучок. Немојте да се зезнете и да ставите поскапо ќе ве чини отколку што ќе добиете од мт нет.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
оннет не се подготвени со целава нивна инфраструктура, така што првиот SOLO корисник би можеле да го очекуваме најрано во окотомври...
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
За тој ADSL од оннет, треба да ја праќаш и телефонската линија, или таа е вклучена во цената? Тоа не ми е малце јасно.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Најверојатно мислиш "плаќаш"?

На Но.Нет плаќаш цена според договорот кој си ги потпишал со нив за интернет услуги + плаќаш месечна претплата за телефонска линија (и потрошени импулси, нормално) на МТ.

Значи предуслов за воведување на АДСЛ пакет од Но.Нет, е имање телефонска линија на МТ :rolleyes:
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ок на мт. да не треба да имаш линија, од таа нивната телефонија што ја воведоа. Тоа ме интересира.
Пошто како и да е , ти мораш да имаш некоја телефонска линија, така работи ADSL_от, ама муабетот ми е дали може со постоечката од мт, и дали мора од оннет линија да се купува?
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Нивната телефонија е преку веќе постоечката инфраструктурата на МТ. Ако сакаш да трошиш телефонски импулси на Но.Нет, мора да имаш линија на МТ. Шија ми га ѓуро! :LOL:

Значи купување на Но.Нет телефонска линија нема. АДСЛ-от на Но.Нет се инсталира на телефонските линии на МТ.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Колку што разбрирам значи плаќаш месечна претплата и ништо дополнително. Ако имаше требаше да наведат дека секој корисник ќе има плус трошоци. Оннет си има платено само да ја користи мрежата на мтнет. Најверојатно се има нешто случено, односно некакво си намалување на тие трошоци за користење на мрежата, па затоа и излегоа сите со нови пакети за интернет.
 

kiko

Intern
15 септември 2007
1
0
Dobro ne rentaat i nas Madzarite.Dodeka ima ovci tie ke mozat da strizat.Barem da me strizat nasi luge oti za ovci sekako sme si ovci.:isplashen:
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ми рекоа дека немале модем сега, па да почекам за две недели тогаш ќе имало.
Леле колку ме нервира тоа „немаме модем сега, треба да ни стасаат“ и на брат ми кога ставаше WADSL истото му го рекоа, па си чекаше човекот месец дена. Каква фирма се тие што немаат модеми на лагер! Се тепаат за корисници, вакви пакети такви пакети и кога ќе јавиш, нема модем, чекај!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Сега им одговара да чекаш зошто нудат бесплатен до нова година. Не се они криви ама досега требаше да земат интернет од некаде од друго место а не да оди преку телеком. Нормално кога немаат пари нема да имаат и модеми, а тоа значи дека ќе нема и добар интернет.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Веќе 6 дена чекам од он нет да ми ставан интернет, прво ми рекоа дека за 5 дена ќе стигне а после ми викат за 8, се јавив во инфо центарот и ми кажаа дека 10 дена се чека, за жал потпишав договор и сега чекам, во мт нет сакаа одма да ми дадат опрема и да ме уклучат без никакво чекање.
За сега сум разочаран од он нет.
Поздрав
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Ах, 10 дена...добар си :)

Да ја најдам уплатницата со која уплатив за wadsl и работниот налог кога ми е инсталирана опремата ќе ги постирам :muahaha:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мислам дека ако за десет дена не ти дадат опрема во тој случај имаш право да одиш и да го раскинеш договорот. Нема да имаш никакви пенали зошто они не ти обезбедиле услуга како што пишува во договорот.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Имам WADSL.
И кај мене го прекардашија рокот за монтирање, за едно 5 дена. Морав да припретам со раскиување на договорот, инаку ќе чекав можеби уште некој ден. Причина - требало да стигнат канопите. Можеби, не велам не.
Стабилноста варира, но не премногу. Муабетот преку Skype знае да има лагови и повремено да се губи. При лошо време понекогаш имам проблеми при конектирањето и брзината. А игра улога и локацијата, видливоста.
Во принцип, не е лошо. Барем за тоа што ми треба, можам да замижам на едно око на некои ситници. Не играм игри online. За тоа нека кажат другите.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
When it comes to games, it sux :)
После воведување на новите ADSL пакети, латенција помала од 150/200 на CSS нема. Пред тоа беше до некаде во ред, се движеше околу 100.

:plache::plache::plache:
 

gajba

Intern
9 април 2007
2
0
Еве и ја да пишу непто за WADSL. И ја сам корисник на WADSL, кд га стања интернет куде мене дојдева за 3 дна. Како сто памту договор ми стигна у понеделникат, одма га плати и прати, пишава ми дека га добиле у четвртак, и ми закажава инсталацију за суботуту ама тга заврна и у недењу дојдева у 5 навечер. А сга потпиша анекс договор за миграцију у соло, кд ке га ставу ке ви пишу како иде. Да не се некој изгори у случај
А WADSL куде мене идеше супер док комша не гу дигана куќу и почна да смета.
Аит пишем ви наскоро
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мислам дека почнаа да се чуствуваат ефектите од новата понуда на нонет. Ако е ова само почеток тоа значи за месец дена ќе биде катастрофа. Мислам дека ако со модеми неможат да се снајдат незнам како ќе биде со интернетов. Нешто лошо израчунале сакаат пари, а услуга.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Ах, 10 дена...добар си :)

Да ја најдам уплатницата со која уплатив за wadsl и работниот налог кога ми е инсталирана опремата ќе ги постирам :muahaha:
Права и обврски на давателот на услугата


Ден на уплата за wadsl


Ден на инсталација на wadsl


How about that? :ha:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,589
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно