• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

On Net ADSL - Koj koristi mi treba za sporedba?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

godovic

Intern
5 септември 2007
31
1
Imam On Net SOLO 15
Poslednive nekolku nedeli imam primeteno deka download od koj bilo server odi maksimum do 40k isto i na speedtest.net. Probav so razlicni modemi, ADSL Router, bez spliter, na razlicni kompjuteri i na razlicen OS - ISTO - maksimum 40k. Nemam pominato limit - i konkecijata e stabilna. Instalirav Orbit Downloader i toj kako i drugite moze da napravi nekolku konekcii prema serverot i so nego nemam problem - odi do 100k. Ova zavisi od toa dali serverot podrzuva poveke konekcii, ako podrzuva odi do 100k bez problem. Istiot file od istot server preku Firefox, IExplorer ili Safari od max do 40k
Dali i drug nekoj ima slicen problem?
Dali ON NET ili MT NET imaat staveno limit po pipe ili po sesija?

pozdrav
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Линкот иде комплетно преку телеком кои изминативе недела дена имаа проблем со надворешниот линк и одредени истурени водови ги лимитираа на одредена брзина, јас имам инфо дека сите пакети се намалени за половина, значи ако си имал 1Мб сега би требало да имаш 512кбпс. Во текот на оваа недела се вршат хардверски надградувања на мрежата и зголемување на линкот. Бидејки услугата на Он.нет иде комплетно низ нивната мрежа и нивни линкови, ова го имаат и корисниците на он.нет. Неколку ВЛАН-а го имаат овој проблем (904,756,907) и би требало до крајот на идниот викенд да е средено.
 

PsyShadow

Intern
9 април 2007
74
1
Sakam da prasham neshto poshto ne mi se otvara nova tema za toa eve ovaa kje ja iskoristam ... dali ima nekoj na forumov shto raboti vo onnet ?
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Абе луѓе, како го поминавте невремето вчера? Мене ми цркна модемот, знам уште еден,...... ADSL ONnet
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно