On line нарачка на Hardcover - Comics & Graphic Novels

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,336
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Дали има некој искуство со нарачки на вакви книги/стрипови?
Амазон знам дека делумно испорачува до Мк, ама би сакал линк до некоја специјализирана страница со поголем избор и да испорачува до МК, секако.
Инаку знам за Бункер и Академска книга, не ми влегуваат со понудата во поле на интерес.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
110
96
Дали има некој искуство со нарачки на вакви книги/стрипови?
Амазон знам дека делумно испорачува до Мк, ама би сакал линк до некоја специјализирана страница со поголем избор и да испорачува до МК, секако.
Инаку знам за Бункер и Академска книга, не ми влегуваат со понудата во поле на интерес.

Bookdepository :) Има одличен избор и стига :)
 

tonidn

Intern
13 март 2016
32
24
Bookdepository :) Има одличен избор и стига :)
Кога последен пат имаш нарачано?
Негде на почеток на пролет престанаа да праќаат у МК. Барем имаа проблем со мојата нарачка, беше вратена по некоја причина за на крај да дообјаснат дека престанале да праќаат во МК.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,225
4,594
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Кога последен пат имаш нарачано?
Негде на почеток на пролет престанаа да праќаат у МК. Барем имаа проблем со мојата нарачка, беше вратена по некоја причина за на крај да дообјаснат дека престанале да праќаат во МК.

Штета ако е ова точно. Јас последен пат негде пред Нова Година нарачав.

@Banjifiko oд Амазон све што сум нарачал од книга стигнало.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
110
96
Кога последен пат имаш нарачано?
Негде на почеток на пролет престанаа да праќаат у МК. Барем имаа проблем со мојата нарачка, беше вратена по некоја причина за на крај да дообјаснат дека престанале да праќаат во МК.

Направив pre-order за стрип во Мај што треба да искочи у Ноември, си ја прими и адресата. Баш ќе видам што ќе искочи. Иначе претходно преку 20 нарачки стигнаа без проблем.

Edit: We currently ship free of charge to the countries and regions seen below:
N - Netherlands, Netherlands Antilles, New Caledonia, New Zealand, Nicaragua, North Macedonia, Norway
 

tonidn

Intern
13 март 2016
32
24
Направив pre-order за стрип во Мај што треба да искочи у Ноември, си ја прими и адресата. Баш ќе видам што ќе искочи. Иначе претходно преку 20 нарачки стигнаа без проблем.

Edit: We currently ship free of charge to the countries and regions seen below:
N - Netherlands, Netherlands Antilles, New Caledonia, New Zealand, Nicaragua, North Macedonia, Norway
Батали тоа што пишува таму, и покрај тоа не праќаат, еве што ми пишаа во Јули

Hello Toni,
I am afraid that we are currently unable to deliver to Macedonia. We regularly review our list of shipping destinations, and hope to expand these even further in the near future. Hopefully Macedonia will be one of those countries added.
Kind Regards,
Sarah Bailey
Resolutions Specialist
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,438
1,571
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас пред нова година порачав (мислам пишав и на друга тема овде). Не стигна. Им пишав после месец дена, па за недела дена ми ги вратија парите. Следниот ден откако ми ги вратија стигна книгата. Им пишав за да ги пуштам пак парите ама само ми рекоа со здравје да си ја читаш.
 

tonidn

Intern
13 март 2016
32
24
Штета ако е ова точно. Јас последен пат негде пред Нова Година нарачав.

@Banjifiko oд Амазон све што сум нарачал од книга стигнало.
Не знам како е со нарачки од Amazon UK ама ако нарачуваш од amazon.com немаш контрола над начинот на испраќање. На пример пред да пробам да нарачам од Book Depository нарачав 3 книги од Amazon.com и ако добро се сеќавам shipping-ot кошташе $7 или нешо така. Очекував да ја пратат со snail-mail USPS но за таа цена ја пратија со UPS и стигна за некој 7 дена. Супер на прв поглед ама нашиве овде се ебани рекетари и за нарачка што чинеше 20тина долари ми бараа негде 2500ден, стандардната фора царинење лежарина и сл. Ми понудија да заштедам 1000денари ако ја подигнам директно од Аеродром но ги отерав у курац од принцип, неам друга работа и ќе возам до Аеродром да ја завршам нивната работа.

Парите Амазон ги рефундираа но ми објаснија дека нема баш опција да одбереш класична спора пошта, така да рендом е таа ствар е не се исплати малтретирањето.

Баш ме интересира .uk како функционира, ќе пробам да нарачам нешто деноиве.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
110
96
Батали тоа што пишува таму, и покрај тоа не праќаат, еве што ми пишаа во Јули

Hello Toni,
I am afraid that we are currently unable to deliver to Macedonia. We regularly review our list of shipping destinations, and hope to expand these even further in the near future. Hopefully Macedonia will be one of those countries added.
Kind Regards,
Sarah Bailey
Resolutions Specialist

Баш ќе пишам до customer support сега бидејќи стрипов искача 11 Ноември мислам а веќе ми е платено од Мај.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
Кога последен пат имаш нарачано?
Негде на почеток на пролет престанаа да праќаат у МК. Барем имаа проблем со мојата нарачка, беше вратена по некоја причина за на крај да дообјаснат дека престанале да праќаат во МК.
привремен застој беше тоа ради брегзит дур да се потпишат нови договори со поштите по европа. веке е вратено во нормала и си функционира како и предходно.
Мислењето е автоматски споено:

Баш ќе пишам до customer support сега бидејќи стрипов искача 11 Ноември мислам а веќе ми е платено од Мај.
не би требало да имаш проблем, вратено е во нормала.
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
110
96
привремен застој беше тоа ради брегзит дур да се потпишат нови договори со поштите по европа. веке е вратено во нормала и си функционира како и предходно.
Мислењето е автоматски споено:


не би требало да имаш проблем, вратено е во нормала.

Фала, баш прегледав други ствари, на сите дава expected delivery to North Macedonia за xxxx days. Веројатно привремено било.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,225
4,594
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Не знам како е со нарачки од Amazon UK ама ако нарачуваш од amazon.com немаш контрола над начинот на испраќање. На пример пред да пробам да нарачам од Book Depository нарачав 3 книги од Amazon.com и ако добро се сеќавам shipping-ot кошташе $7 или нешо така. Очекував да ја пратат со snail-mail USPS но за таа цена ја пратија со UPS и стигна за некој 7 дена. Супер на прв поглед ама нашиве овде се ебани рекетари и за нарачка што чинеше 20тина долари ми бараа негде 2500ден, стандардната фора царинење лежарина и сл. Ми понудија да заштедам 1000денари ако ја подигнам директно од Аеродром но ги отерав у курац од принцип, неам друга работа и ќе возам до Аеродром да ја завршам нивната работа.

Парите Амазон ги рефундираа но ми објаснија дека нема баш опција да одбереш класична спора пошта, така да рендом е таа ствар е не се исплати малтретирањето.

Баш ме интересира .uk како функционира, ќе пробам да нарачам нешто деноиве.

Само од Amazon.com имам јас нарачувано. Најскапата книга што сум ја купил била 25 долари, плус сум платил уште 8 долари за испорака. Друго екстра не сум платил ништо. Веројатно сум имал среќа да не ја пратат преку UPS. Други книги имам нешто ситно нарачувано од по десетина долари и исто стигале најнормално, ама пред 5-6 години последно. Сега сакав пак да нарачам 2-3 книги ама ме замисли со ова..
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
инаку Bookdepository се купени одамна од Amazon, само нели имаат друга логистика за испорака и сл.

An Amazon Company
Book Depository was acquired by Amazon in 2011, and since then we have worked together to ensure the best possible experience for all our customers worldwide. By working with Amazon, we have improved our customer service and delivery, and increased our selection of books to more than 20 million, so not only will you find a great read, but we hope you'll find your experience with us is even better.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,571
Моментално аwesomebooks се најисплатливи за нарачка. Поштарината е 3 фунти без оглед на бројот на книги. Цените се пристапни, има книги и на старо и на ново. Праќаат по обична пошта, во просек стигаат за три недели.

BookDepository и BetterWorldBooks нудат бесплатна испорака, но реално гледано поштарината е вкалкулирана во цената на книгата.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,225
4,594
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
BookDepository и BetterWorldBooks нудат бесплатна испорака, но реално гледано поштарината е вкалкулирана во цената на книгата.

Точно, затоа цените на истите книги на Amazon изгледаат поефтини.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
да и им пишува така во инфо, со тоа што се мегу ретки каде е фиксна таа поштарина за било каде во свет, ние нели го јадеме тука ко rest of the world најскапата поштарина што е .. плус давачки ако не е обична пошта и тн.
 

tonidn

Intern
13 март 2016
32
24
Моментално аwesomebooks се најисплатливи за нарачка. Поштарината е 3 фунти без оглед на бројот на книги. Цените се пристапни, има книги и на старо и на ново. Праќаат по обична пошта, во просек стигаат за три недели.

BookDepository и BetterWorldBooks нудат бесплатна испорака, но реално гледано поштарината е вкалкулирана во цената на книгата.
Вака на прва има доста голема разлика во цени со BookDepository :) А имаат и солидни попусти баш на тие hardcover изданија што сакам да ги нарачам. Одличен сајт.
Би ти дал еден лајк ама тапа ми е акаунтот :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,034
Мислења
870,596
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно