• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

OLPC во Битола

  • Ја почнал/а темата
  • #1

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
Пред новогодишно изненадување, малиот зелен лаптоп доаѓа во Битола. Лугола организира настан на кој ќе биде презентирана целата идеја што стои зад проектот OLPC, мисијата на проектот, како и презентација на самиот лаптоп кој произлегува како алатка за децата во неразвиените земји. Македонија може слободно да се вброи во таквите земји. Овој лаптоп е ефтин, унапреден и адаптиран за детските потреби и пред се работи на база на слободен софтвер. Во соработка со активист од „Слободен софтвер Македонија“ кој работи во RedHat, Р. Чешка, Лугола дојде до еден примерок на овој лаптоп.

Повеќе тука.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно