1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Олигарски договори за крадење мобилен интернет?

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од TylerMkD, 9 Мај 2018.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Насловот можеби звучи претенциозно, но забележувам дека месецов ВИП и ТЕЛЕКОМ праќаат пораки до кориснициве за надминат лимит на мобилен интернет уште пред 10-тиот ден.

  Мене ми стигна завчера, а во рок од година дена откако сум корисник секогаш надминувам од 20-ти натаму...
  На сестра ми и стигна денес, а она има 10ГБ на ВИП и НИКОГАШ не надминала досега во рок од 2 години...
  Исто и кај некои пријатели...


  Имате и вие ваква порака/искуство деновиве? :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  Стандардно, се краде додека покажеш заби.
   
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Досега сум немал проблеми ни со телеком ни со вип со крадење интернет. Нивниот бројач секогаш се поклопувал со мојот бројач.
   
  На Psycore, Isak Keyten, Sukhoi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,684
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Сето тоа е автоматизиран процес, така да не ми се верува да е олигарски договор. Најверојатно некој нуб се учел по базите и направил хаос. Провери на сајтот можеби ина некои известување или појди до салон.
   
 5. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Друга работа, досега тарифирањето на телеком беше од 1ви, на вип е различно.
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Вип ги сменија циклусите на тарифирање, без да ги известат корисниците. Случајно го открив тоа токму кога пред некој месец во ниедно време стигна ваква порака. Да не си стигнал и ти сега на ред? И да не почнале и телеком по тој терк?
   
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  844
  904
  9 Декември 2015
  Машко
  "олигархиски"
   
  На itstheigyg, farkizz, Bravo и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  844
  904
  9 Декември 2015
  Машко
  Ај уште малку да тупам - всушност да ти било олигополски. Очигледно дека ВИП и Телеком се во дослух и си прават пазари на грб на корисниците. Златните времиња беа кога се скина монополот на Телеком и влегоа Уан и Вип и имаше јака борба со намалувања, со премини од еден во друг оператор ама откако се стабилизираше пазарот и се виде кој колку може да привлече како да дигнаа раце сите и почнаа да забушаваат и наместо конкурентен пазар стана олигополски пазар.
  Long story short - па нели има на мобилен да видиш Data колку си истрошил?
   
  acikaaa, Krkac и на farkizz им се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,452
  10,330
  23 oктомври 2012
  Машко
  Screen Shot 2018-05-09 at 12.49.21.png
  Screenshot_20180509-095933_Settings.jpg

  Периодот на тарифирање ми е од 26ти до 25ти наредниот месец и така и ми е подесен бројачот на телефонот. Досега не сум имал проблем, не велам дека неможе да е некој проблем и кај нив, ама барем дата каунтерот на андроид е одличен.
  Инаку според мене вистинското "крадење" интернет го прават сајтовите и апликациите со своите реклами и видеа и банери и остали глупости, каде јас за да прочитам некоај информација мора да лоадирам еден куп лајна. Пример е Инстаграм со треиот па натака секој 6ти пост е реклама и секад е видео и е аутоплеј, а такви се и еден куп страни посебно мк сајтови кои се неоптимизирани и лоадираат контент, банери, видеа како од на баба им имањето да е мојот интернет. Е тоа се правите лопови, кои продаваат рекламен простор и трошат мој скапо платен мобилен интернет за нешта кои не ме интересираат.
   
  На moongose, stefan_off, Avid и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Да е олигопол добро ќе беше, дуопол е :)
   
  На Avid и Ragnar им се допаѓа ова.
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Кај мене секогаш е таман, вип дури и доцнат малку со тарифирањето.
   

  Прикачени датотеки:

  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Исто и јас сум немал проблеми со интернетот, секогаш се совпаѓале бројките од телефонското мерење со нивното во апликацијата (ако им дадеш време да ги ажурираат). Screenshot_20180509-161749.png
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  @xenon те поздрави.
  НЕМАМЕ ВАКВА ПОРАКА, ДО ВАС Е  Не може да биде повеќе on spot видеово.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Истиве луѓе од каде иде видеово, Џумерика, одат во Сирија, Косово, Македонија и рандом Афрички земји, каде ослободуваат кутри угнетени хрчки: Албанци, умерени Сиријци, сироти жени пипнати за г'з оддалеку итн. и се борат против тероризмот свет во кој Авгани што играле MS Flight Simulator у пештера на соларен панел научиле да киднапираат авиони и да уништуваат згради недопрени од авион со телекинеза.

  Мешање здрав разум, со нездрави корпоративни стари пари, заговори и рационализација во иста манџа, не секогаш дава логички издржани заклучоци доволно добри за дигестија на новопечениот пичласто-хеланкаст метросексуален 21вековски мажо-жена твитерско-влијателен трани кладилничар и збунет балкански шфицарец.


   
  The-spiki, petkotrajko и на ivsss им се допаѓа ова.
 15. 123456

  123456
  On your way to fame

  973
  530
  12 Април 2013
  Машко
  Мене првпат месец април брзината ми се намали на 8.5гб, а имам 9гб месечно, се јавувам во вип ми викаат потрошени ти биле, провери на сајтот на вип што ти пишува,и викам стои на 8,5 и викам плус смс не ми стигна дека ми се потрошени, таа ми вика не стига секогаш смс за потрошен интернет,и викам вие сте дрчни за пари нема шанси да не стига смс и тоа секогаш при крај и после потрошен стига смс и викам во задни 4години, добро ке пријавам за да видиме што е проблемот,дојде 1мај се ресетира интерентот све е ок,ама не добив повратен одговор зошто ми беше намален интернетот на 8.5гб.
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,173
  6,215
  21 Јануари 2009
  Сугерирај му веднаш да го напушти операторот, не смеат вака да си играат.
  Нека се префрли на... Lycamobile.
  :D
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,476
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  Се уклучи и attention whore..
  Работава станува интересна.
   
  На ivsss му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Засега ниту еден лајк нема добиено...
   
  На ivsss и FLEGMA им се допаѓа ова.
 19. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Штом сумљаш дека те крадат иди извади си детална сметка, види кога имаш и колку имаш зборувано и трошено интернет, па ако не штима пушти еден приговор.
   
 20. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Што е ова картелско работење на ВИП и Телеком?!!!1
  Ајде на избори Доста е!
  Ајдеее!!


  Онтопик:
  Телеком сум, и секогаш ми е точен потрошениот интернет на телефон со апликацијата.
   
  Последна промена: 10 Мај 2018
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,122
  601
  12 Април 2017
  Машко
  Јас сум на вип, имам 10 гигабајти и до сега не сум ги поминал, не сум добил никаква порака. Месечно трошам отприлика 5гб и податоците се точни, не се ме излажале.
   

Сподели

Вчитување...