• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Околу топиците

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Абе луѓе дај затворајте ги топиците на кој што веќе се решени проблемите или е даден одговор. Гледам се вртат уште некои безвезе одговори на некои мислења што се поставени од памти века (од ко почна да работи форумов). Штом се добие одговор на некое прашање или се реши проблемот за кој е поставен топик - CLOSE одма јас мислам. Поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Знам, ги имам прочитано 2-те теми, но сеуште не е превземено ништо околу тоа, и морав да напишам по трет пат
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Абе луѓе дај затворајте ги топиците на кој што веќе се решени проблемите или е даден одговор. Гледам се вртат уште некои безвезе одговори на некои мислења што се поставени од памти века (од ко почна да работи форумов). Штом се добие одговор на некое прашање или се реши проблемот за кој е поставен топик - CLOSE одма јас мислам. Поздрав
А што ако некој, после некое време наиде на подобро решение отколку изложеното во темата?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ќе биде, ќе биде. Од ден на ден се поголем е бројот на членови, а сразмерно со тоа се зголемува бројот на постови и теми. Имајте малку разбирање за Администраторите и се ќе се среди. :bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Епа ако поминал возот а некој мисли дека има подобро решение, постои Private Message :)
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Zakluchuvanje temi e mnogu glupava rabota. Poubavo e da se kreira forum arhiva i site temi postari od (da recheme) godina dena da se stavat tamu i tek togash da se zakluchat.
Ne gledam prichina zoshto novo otvorena tema koja e reshena za 2 minuti da bide zakluchena?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Zakluchuvanje temi e mnogu glupava rabota. Poubavo e da se kreira forum arhiva i site temi postari od (da recheme) godina dena da se stavat tamu i tek togash da se zakluchat.
Ne gledam prichina zoshto novo otvorena tema koja e reshena za 2 minuti da bide zakluchena?
Ако темата некој ја отворил заради решение на проблемот што го има, нормално дека откако е решен проблемот пожелно е темата да се затвори. Ако се нашло решение на проблемот и ако темата остане отворена, секаква дискусија после тоа ќе биде оф топик и непотребна.

Имаше случаеви кога новорегистрирани членови (кои сеуште не го разгледале форумот, и не знаат каде да го постават проблемот), во истата тема каде некој проблем е решен да постираат нов проблем кој нема никаква врска со претходниот и кој би требало да биде ставен во нова тема.

Заради подобра прегледност и среденост на форумот и за да нема оф топик дискусии јас мислам дека барем тие теми што се однесуваат на решавање на хардверски или софтверски или било какви проблеми, откако ќе биде решен проблемот да бидат затворени. Со решението на проблемот целта на темата е исполнета. Нели?:rolleyes:
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Ако темата некој ја отворил заради решение на проблемот што го има, нормално дека откако е решен проблемот пожелно е темата да се затвори. Ако се нашло решение на проблемот и ако темата остане отворена, секаква дискусија после тоа ќе биде оф топик и непотребна.
Ne e tochno. Ne sekogash postoi edno reshenie za problemot. Mnogu chesto eden problem mozhe da se reshi na povekje nachini.
Druga rabota... shto ako nekoj pobara predlog za (da recheme) backup software... se dadat 2-3 predloga, toj shto ja otvoril temata e zadovolen od predlogot i spored taa logika tuka temata se zakluchuva. Taka?
No... golemo NO... doagja nekoj posle mesec ili dva so backup solucija shto e mnogu podobra od predhodnite 2-3 predloga i nemozhe da ostavi post zatoa shto temata e zakluchena? Treba nova tema da otvori?
Treta rabota, shto ako reshenie e najdeno, no nekoj posle mesec dena go ima istiot problem, a vekje predlozhenoto reshenie ne mu pomaga t.e. problemot se prodlabochuva?
Ima ushte eden mal milion scenarija...

Имаше случаеви кога новорегистрирани членови (кои сеуште не го разгледале форумот, и не знаат каде да го постават проблемот), во истата тема каде некој проблем е решен да постираат нов проблем кој би требало да биде ставен во нова тема.
Novite chlenovi NE GI CHITAAT pravilata, niti prebaruvaat forumite. Toa e fakt! Ne site se kompjuterski obrazovani i ne site dremat po forumi kako nas pa da znaat od kade da pochnat. Ne sekoj rabotel na vBulletin, phpbb, punbb, smf, snitz itn itn...
Dovolno dolgo sum po forumite i news group-ite da ovie raboti mi se temelno poznati. Na kraj kraeva imam i svoj forum koj sam go odrzhuvam i pogore kazhanoto e stotici pati potvrdeno i na mojot forum.

Заради подобра прегледност и среденост на форумот и за да нема оф топик дискусии јас мислам дека барем тие теми што се однесуваат на решавање на хардверски или софтверски или било какви проблеми, откако ќе биде решен проблемот да бидат затворени.
Zavisi shto e sredenost i preglednost za tebe. Ako gi zakluchish, pak kje ti bidat na kupche site temi.
Zaradi podobra preglednost i sredenost treba da se arhiviraat.

Со решението на проблемот целта на темата е исполнета. Нели?:rolleyes:
Ne bash ;)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ок @Vojkan, јас само го кажав моето мислење. Прашањево за темите е дискутабилно за тоа како би било подобро, вака или така. Зависи од тоа кој како го замислува форумот и неговата организација, навигација низ подфорумите и сл. Во секој случај, како што реков јас само го кажав моето мислење, што не мора да биде правилно или конечно. :rolleyes:
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
@vojkan
Ќе споделиш информација за твојот форум? Или ако си премногу скромен прати ми линк по ПП, ок?
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
189
a da prasam kako da zatvoram topik se motav pola saat na forumov i na kraj resiv da prasam otvoriv topik mi odgovorija i sea sakam da go zatvoram a neznam kako
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Топиците засега се оставени на свеста на администраторите и модераторите. Јас лично, не гледам некое стриктно решение каде што може да се пресече. Па заради тоа, за секоја тема администратор/модератор одлучува индивидуално, дали ќе биде затворена или не.
Во многу случаи сме имале помош од членови кои барале одредена тема да е затворена (преку приватна порака или на ирц каналот на it.com.mk или во самите теми) и сме благодарни на тоа.

Нови теми се секогаш добредојдени.

Ги прочитав дискусиите погоре и морам да го спомнам фактот дека и отворена тема за која што многу се има дискутирано, не е во ред.
Што ако за некоја тема има 40 страници дискусија? Потенцијален нов член би требало да ги чита сите 40 страници, па ако таму не го најде одговорот да напише коментар? Премногу е груби и измачувачки вакво нешто + одзема многу време (кое е многу драгоцено). Како пример би навел некои теми кои се отворени на кајгана форумот а кои се стари 3-4 години, сите пишуваат во истите и има по 50-60 страници, човек да се изгуби. Според мене, ова не е во ред, а најверојатно имам и повеќе истомисленици.

Во ред е да се отвори нова тема, иако веќе има стара постоечка тема, само доколку таму не се наоѓа одговорот (ако се работи за тема во која авторот поставува некое прашање).

Старите и неатрактивни теми сами од себе си паѓаат по рејтинг, на втора, трета страница и така натаму.
Затворањето на вакви теми е во ред кога некои неискусни членови одат премногу off topic и поставуваат дополнителни прашања за нешто спомнато во дискусиите на темата, или кога дискусијата е навистина исцрпена. Нема ништо страшно во затворање на тема бидејќи таа сепак е видлива а секогаш може да се отвори нова.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,080
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно