• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ок.. нешто не ми е баш јасно за MAC OS X

Статус
Затворена за нови мислења.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Oki ... imam nekolku prashanja vo shto mi se vrtea glava ovie dena.

Neli MAC OS X e dizajniran da raboti na instrukciski setovi na G2 G3 G4 procesorite bazirani na PowerPC arhitekturata koja beshe razviena od aliansata na Apple + IBM. Sega vo ponovo vreme gledam MAC-ovite odat so intelovi procesori a intelovite procesori ja nemaat istata struktura na PowerPC procesorite za koj e napishan OS X. Kako uspevaat da go napravat da raboti na Intelova platforma ?

Dokolku raboti na intelova platforma, zosto apple ne dava podrshka i e protiv instalacija na hackingtosh kompjuter t.e. x86 koga nivnite kompjuteri se sega so intelovi chipsetovi i instrukcii ??

Znace li ova deka MACINTOSH kompjuter vekje NE postoi oti originalniot PACINTOSH kompjuter beshe dizajniran so G2/G3/G4 procesor na PowerPC bazirana platforma koja ne beshe kompatibilna so nij drug hardware samo so hardware baziran i specificno napraven za toj set od instrukcii na procesorot.

Dali apple uvide deka nishto ne praat so PowerPC platformata oti e Pain In The Ass koga dojde prashanje na kompatibilnost?

Maybe I`m over exadurating:p
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Баш гледав едно видео на YouTube како Стив објаснува зашто се префрлиле на Интел процесори.
Несакаат да поддржуваат Хакинтош, бидејќи вака и самиот Хардвер го прават, поточно се што купуваш е нивно. Ако поддружваат Хакинтош, тогаш ќе мора OS X да биде компатабилен со сите конфигурации, графички, звучни, мрежни....т.е. да треба да се инсталираат драјвери.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Erm... shtom OS X go instaliraat na Intelovi CPUs znachi prodavaat hackingtosho-ovi. Taka da....... neznam shto da mizlam za apple vekje.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Нема везе тоа што се префрлија на интел. Да, послено е да се направи Хакинтош, али пак, сиот друг хардвер е нивен, затоа нема да имаат проблеми со компатибилност како што има Њиндовс на пр.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Koj drug hardware?

BTW, MAC OS X e napishan za PowerPC CPU. Kako raboti na intel sega ? Go prepishale celiot za taa platforma ?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
За тоа како работи на интел, прашај ги нив :)
Друг хардвер: Графички, Звучни, Мрежни, Мауси, Тастатури со додатни функции, УСБ Камери и 300 други дрнгулашки.
Сите тие се нивни во сите Мак конфигурации, и затоа има тотална комапабилност. За разлика на ПЦ, ако ставиш каков било хардвер, мораш драјвеи да најдеш за да работи.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ok da ne ja terame temava off topik ...

BTW, i grafickite ne se nivni =))))) Taka da mislam deka OS X is going down :ermm:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Koj drug hardware?

BTW, MAC OS X e napishan za PowerPC CPU. Kako raboti na intel sega ? Go prepishale celiot za taa platforma ?

Не знам каде беше точно напишано, ама од apple уште со години уназад (пред да го направат трансферот на intel) си имаат признаено дека СЕКОЈА верзија на MAC до сега ја имаат паралелно направено и за интел, чекајќи го денот кога ќе треба да се префрлат. Така да, да препишано е за интел :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Erm... shtom OS X go instaliraat na Intelovi CPUs znachi prodavaat hackingtosho-ovi. Taka da....... neznam shto da mizlam za apple vekje.

a дали ова значи дека сега може "легално" да сиземам најнова верзија на OSX и да си ја инсталирам на интелов компјутер

т.е. логички они направија миграција од MAC на хакинтош :isplashen:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Toa i jas go mislam. Ne deka imam neshto protiv, dodusha nemam nishto protiv, apple tuku razgledauvam fakti za koi sakam da slushnam mislenje od povekje strani .)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
хммм како што гледам со ова доста повеке ке се популизира макчето мислам дека ке има повеке драјвери од предходно
фино

сигурно си наумиле нешто и планираат нешто, затоа е сето ова
барем јас така мислам
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
IMHO: од една страна гледано, OS X за mac компјутерите е како iTunes за iPodite. Ако os x се продаваше посебно за сите платформи, ќе им опадне продажбата на хардвер.
Од друга страна, ако сакаш да трошиш нерви и време за hackintosh, be my guest, и на крај пак нема да работи како што треба, не?

крајниот збор е дека се' се прави за пари... затоа I rest my case.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
@StarBuck во право си едно време се еба*ав со хакинтош а нешто направам друго не работи во ред
после тоа најдов еден додаток за хр то да личи на мак и да ги има сличните функции али со тек на времето го загубив

иначе поентата ми е нешто намислиле чим почнуваат да користат интелова платформа а и мислам дека со ова на underground пазарот повеќе ке има и драјвери и се за пц-ата

неколку недели користев едно макче со 12" али ептен е слатко како бонбонче е и чим имам повеќе пари нема ич да ну се мислам и си зимам мак

али до тогаш сум задоволен и на ова што го имам :baknezh:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Apple го средија MAC OSX да работи на intel procesori уште на самиот почеток, бидејќи одамна им стана јасно дека доколку се држат стриктно до еден дизајн за компатибилност читај power pc иднината одамна ќе ги осудеше на пропаст.Затоа и одамна е овозможена компатибилноста со интел како и превземањето на 51% на apple од страна на чичко Били:) Многу беа против тоа "соединување" бидејќи се мислеше дека microsoft и ќе го уништи apple и што да видиш би вистина. Откога Мајкрософт ги превзеде 51% од акциите на Apple, Apple не беше тоа што стана на почетокот гигант иноватор. Подобро беше кога беше уникат со рачно изработени делови, беше тогаш Machintosh-от Rolls Roys меѓу компјутерите. Но како и да е и сега не се лоши и напредуваат. Но веќе го немаат шмекот на уникатност со кој беа на далеку препознатливи.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@hijackhacker
Точно дека се неспоредливи со Windows или Linux. Финтата е во тоа што и Стив Џобс и Бил Гејтс се натпреваруваа кој прв ќе го украде дизајнот на оперативниот систем читај windows, osx а тоа му успеа на чичко Били. Е сега дизајнот на времето а и сега е подобар на Apple дека Стив Џобс внесе нешто во компјутерскиот дизајн што никој досега не му текнало а тоа е типографија. Односно елеганција на секој нов производ. А воедно и правилно распоредени типки односно тастери на секоја тастатура
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Доколку не ја направеа оваа трансформација иднината на Мек одамна ќе беше осудена на пропаст.На овој начин сепак се задржуваат на пазарот и ја осигуруваат нивната егзистенција.Ајде размислете разумно?Ако Ејпл продолжеше вака да не го препише на Интел процесор оперативниот систем и цената да си останеше иста дали некој од вас би дал толкави пари да си дозволи такво задоволство?Можеби само неколку души другите ќе кажат што ќе ми е мек кога за тие пари можам да си купам јако пц нели?Сепак Ејпл го согледа тоа и направија нешто што мораа така да ова не е неочекувано или нешто кој знае што.Замислите Виндоузот или Линукс да беа вакви?Да може само на компјутер произведен од нивна страна да се подигнува и да се користи?Тоа би било сосема промашено и ќе беше исто како со мекот сега.Иако се префрлија на Интел сепак другото си останува,ке постои и imac,mac book,pro,air итн.Сигурен сум дека имаат и нешто друго испланирано со ова и дека не е ова туку така донесена одлука преку ноќ.Еве на офицјалната страна од Дуна компјутер пишува дека од идната година излегува нова верзија од Леопард наречена Leopard Snow која ќе биде изработена за интел процесори и ќе биде нешто нај нај еве што пишуваше:
Од 2001 се до сега, Mac OS X донесе повеќе од илјада иновативни нови карактеристики. Со Snow Leopard, новата голема верзија на најнапредниот оперативен систем, Mac OS X менува многу повеќе од своите шари, тој го менува својот фокус.Apple во моменотов прави мала пауза од додавање нови карактеристики; Snow Leopard - планиран за лансирање на пазарот следната година - ќе се насочи кон имплементирање на нова технологија Grand Central, која ќе обезбеди подобрена подршка за мултијадрените системи. Со се поголеми шпекулации дека Grand Central е подршка за идните Nehalem процесори на Intel, со осум или повеќе јадра, можеме само да претпоставиме дека Apple повторно ќе постави нов стандард во компјутерскиот свет
2733CAF65E5EA64AA6D3DEB8D20D26D9.jpg


Превземено од http://www.dunacomp.com.mk/?ItemID=881D521EF9624C49B2A4CC427AF5730D

Еве едно дополнување за Mac Snow Leopard на офицјалната страна на Apple:
http://www.apple.com/macosx/snowleopard/
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Cekaj ... microsoft ima 51% od apple :chudenje::chudenje:

Btw, ne meshajte babi i zabi i ne go stavajte Linux so ovie dvata. Linux = Open Source | OS X & Windows = proprietary.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@ Aleks
Yup that`s true :) Гледај го пиратите од силиконската долина којшто е признат како веродостоен од страна на Стив Џобс, Бил Гејтс и Стив Возниак, односно истите тие којшто го пишаа сценариото:)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@Starbuck
официјално никој ништо не признава но фактите се тие. И плус зошто само Microsoft ја добија touchscreen технологијата на Apple за нивниот нов компјутер? хмм? Нели доколку за тоа би се наплатило тогаш логично би било и други големи компании да се надааваат за таа touchscreen технологија која е патентирана од страна на Apple?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
@spiderman: wake up Neo...

Без докази да не го праиме муабтов без потреба.
Еве ти и на тебе линк. http://finance.yahoo.com/q/mh?s=AAPL

Microsoft има купено non-voting акции од apple пред години за 150 милиони (некој минимален процент, не е ни 1), во знак на добра воља, кои што си ги продадоа наредната година за добра заработка. Microsoft does not own Apple.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@Starbuck
Neo I like that :)
Инаку никој не рече дека Microsoft го поседува Apple :) Microsoft owns the corporate world и тоа е тоа :) како и да е гледај го пиратите од силиконската долина и се ке ти стане јасно.. Ау да Apple се под закрила на Microsoft веќе долго време. А ке заборавев зошто на другите компании не им се пружила таа шанса за купување на non-voting акции ...think about it
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.458
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно