• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ограничување на интернет пристап на рутер

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво дечки,

имам рутер TP LINK TLWR841N , и прашањето е следново: како можам да го ограничам пристапот на wireless да дава максимум 1mbps, додека на жичаната мрежа да си има нормален, неограничен пристап? пробав во DNS да направам address reservation (со МАС адреса, со се), тоа се си работи, десктопот си добива адреса (192.168.0.99) ...
но во Bandwidth Control, местам range, 192.168.0.100 - 192.168.0.199
port range 1-65535
Protocol - All (TCP + UDP)
min egress bandwidth: 1024, max egress bandwidth: 1536
min ingress bandwidth: 1024, max ingress bandwidth: 1536

ама на speedtest на телефон/таблет/лаптоп на wireless пак си вади нормална брзина. има некој идеја како да се среди ова?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
тој шо е основниот, не сум го апдејтирал
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
без флешување, без dd-wrt, сигурно треба да постои опција да се ограничи онака како што ми треба. идеја?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6.986
7.111
www.mikrotikmacedonia.net
без флешување, без dd-wrt, сигурно треба да постои опција да се ограничи онака како што ми треба. идеја?
Префлешувaј гo де. И oнaкa aкo не ти се дoпaѓa можеш дa се врaтиш нa фaбричкиoт зa 2 минути.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
вечер ќе треба да се флешува, после работа. иначе може некој да ми посочи кај можам да видам за ограничување на вифито како шо е наведено, пошто досеа не сум работел со dd-wrt ?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.645
3.477
Можеш да ограничиш само доколку нема нон-стоп нови корисници, на пример сите wifi уреди ќе добиваат одредени адреси и на тоа да ги лимитираш. Веќе ти си пробал ама бендвит контролата не ти работи нешто.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
пробав и таа варијанта, на Other нормално, ако е ова Enabled, тогаш без разлика се што има во Rules list, сите (и вифи и жичаните) имаат бендвид од 1мегабит, без разлика тоа шо го има во правилата.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.645
3.477
Доколку немаш направено направи апгрејд на последната верзија на firmware.
Ако и после тоа нејќе да лимитира на тоа што ќе му зададеш како range тогаш самиот софтвер не си ја врши работата како што треба.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.490
5.210
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ке се сложам со @lynx, направи Upgrade на Firmware-от и доколку повторно не функционира тогаш флешни со DD-WRT
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
ќе треба вечер да се флешни, претпоставувам дека не е толку сложен dd-wrt да ги поставам овие лимити...вечер ќе има резултати
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Ок, значи еве го решението ...
после сурфање долго за глупиов проблем, тп линк имале проблем баш со ова. решение е, да се апдејтира на последниот фирмвер. нивната логика на нештата е следнава: Bandwidth Control -> Control Settings, местиш максимална брзина на која ќе ограничиш (во мојот случај, 15mbps) и мора да е на Enable, додека во подолното мени, Rules List , местиш IP опсег (во мојот случај од 0.100 до 0.150), со максимален ingress и egress од 0 - 1024. нормално, мојата IP адреса од десктопот е ставена на Address Reservation со крајна адреса 0.99 како би го избегнал ограничувањево. speedtest ми ги потврди наодиве, проверка од 2 мобилни телефони, таблет и лаптоп.

Edit: Ви благодарам на сите за понудените решенија, се надевам во друга прилика ова може да му служи на некој , со сличен рутер (TP Link во генерала сите поддржуваат истото)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
шта се мени тиче, ја би линксис или микротик, али слаб сум со пари сеа
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.490
5.210
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ке ти дајме на рати што се секираш :D
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Заглавив овој месец... Кола, свадба, крштевка, гости... Тежок живот македонски

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.490
5.210
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не си за жалење значи :D, ама пак ке ти дајме на рати :D (без кредитни картички)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Не бе не се женам јас скраја да е пу пу :) млад сум уште убави години имам :) прв братучед се жени и внукот од братми е за крштевка, а јас сум побратим на свадба :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.319
4.670
SK
Колку што знам, на фабричкиот фирмвер немаш QoS подесувања. Макар само заради тоа вреди да се размисли за кастом фирмвер.

Друга работа, иако веќе си го решил проблемот, нека остане следново документирано за некој што во иднина ќе ја чита темава:
За ограничување/лимитирање на bandwidth (и пристап)и поставување на квоти на одделни клиенти, јас би го препорачал следниов OpenWrt фирмвер (дистрибуција):
https://www.gargoyle-router.com/

Јака страна му се токму сетирањето квоти, и лимитирање bandwidth.
2.jpg 1_quotas.jpg
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.298
3.946
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
на тп линкот по дифолт имаш бендвит контрол. ама проблемот е шо со сток фирмверот не беше во ред тоа ограничувањето. со апдејт на најновиот фирмвер се средува и таа контрола. не е толку грануларна колку на прикачениве слики, но сепак служи за моменталниве потреби. и да, нека си стои ова тука како гајдлајн за некој што би имал сличен проблем/потреба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.949
Мислења
889.618
Членови
31.702
Огласи
200
Најнов член
ineslekovic
На врв Дно