1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ограничување на броеви од 1 до 1000

Дискусија во форумот 'Останати' започната од mariomako, 4 Март 2011.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Здраво, ме интересира како е можно да се огараничи некој број да неможе да е поголем од 1000 и помал од 1. Дали има некоја варијанта без IF. Јас го знам следниов начин:

  Код:
  if (a<1) and (a>1000) then
  writeln('Brojot e pomal od 1 ili pogolem od 1000');
  else
  ....
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Зошто ти треба без IF структура ?
   
 3. mariomako

  mariomako
  Гостин


  Ми треба по можност без ИФ :)
   
 4. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  a > 1 ? (a < 1000 ? printf("OK") : printf("not ok")) : printf("not ok");
   
 5. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Друже сум заборавилда наведам дека ова е Паскал.... Мислам дека имаше некој начин кога се дефинира варијабла нешто вака беше

  Код:
  var a:integer[1..1000];
  но наоѓа грешка
   
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  колку што се сеќавам
  var променливата:ПочетнаВредност..КрајнаВредност;
  пр. var a:1..1000;
  а тоа погоре ти е за наброив тип, пр. eden, dva итн... може грешам одамна ова не ми потребало па така ти види...мислам дека така беше.
   
 7. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Сепак тоа не го решава проблемот.

  Може да направиш if циклус со помош на асемблер .)

  Стварно незнам што поента е да „НЕ се користи if“ ?!?!?
   

Сподели

Вчитување...