Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

oglas za rabota

Статус
Затворена за нови мислења.

meri

Intern
26 септември 2007
9
0
Stranska IT kompanija (www.unicoders.com) so predstavnistvo vo Skopje ima potreba od programeri so sledniov profil:

Education and Work Experience
 Technical degree (Engineering, Computer Science, etc.). Typically requires at least 18 months of experience in software development or consulting.
Specialized Knowledge and Skills
 2+ years of Java development experience OR 1+ years of C# development experience.
 HTML, ASP, JSP, WebServices programming required
 1+ years Prior experience with J2EE Middleware (highly prefer BEA WebLogic) and developing within a J2EE framework. IBM Websphere knowledge a plus.
 Good to excellent English language communication skills (verbal and written).
 Working knowledge of MS-Word, Excel, Visio or other desktop productivity applications.
 Attention to Detail – Ability to undertake detailed project activities with accuracy and reliability.
 Communication skills – Ability to effectively communicate ideas and concepts to other team members including both Customer and Jacada representatives.

 Work Skills and Habits – A high-energy individual who is able to simultaneously manage multiple project activities.
 Team Work – Ability to interface and work cooperatively with teammates, customers and third-party service providers.
 Problem Solving Skills – Ability to resolve customer problems with diplomacy, either directly or with the team’s assistance.

Dokolku ste zainteresirani, Vasheto CV mozete da go ispratite na slednive
e - mail adresi:

[email protected]

[email protected]

Pozdrav,
 

vuki

Intern
23 септември 2007
17
0
ама ги наредиле условиве ... е БРАВО бре ... ќе најдете некој :))))) како не ... !
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
18 months in software development or consulting.
2+ years of Java development experience OR 1+ years of C# development experience
A high-energy individual who is able to simultaneously manage multiple project activities.
Problem Solving Skills – Ability to resolve customer problems with diplomacy, either directly or with the team’s assistance

Што барате вие ? One-man-show ?
Кого и да го примат на ова место, најверојатно ќе се шекне после краток период. Секоја чест ако се најде исклучок.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Никој нејќе такви :neetaka:

Па повеќето се такви. Пример студенти кои скоро завршиле, а знаеме дека на нашите факултети не се учи ништо практично.
Според тебе "Никој нејќе такви" испаѓа дека студентите џабе одат на факултет.
А има фирми кои примаат вакви студенти и им нудат обука неколку месеци и после останува да работи у фирмата.
 

MushRoom

Intern
2 октомври 2007
41
1
Па повеќето се такви. Пример студенти кои скоро завршиле, а знаеме дека на нашите факултети не се учи ништо практично.
Според тебе "Никој нејќе такви" испаѓа дека студентите џабе одат на факултет.
А има фирми кои примаат вакви студенти и им нудат обука неколку месеци и после останува да работи у фирмата.
Студентот сам треба да се ангажира во текот на студирањето да стекне некакви практични вештини... макар и волонтирајќи. Сè друго се приказни за деца.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Студентот сам треба да се ангажира во текот на студирањето да стекне некакви практични вештини... макар и волонтирајќи. Сè друго се приказни за деца.

дали ...да стекне некакви практични вештини... се смета за работно искуство кое е наведено како услов? АКо е така во ред.

А за ова "волонтирајќи се" ако знаеш каде би можел да се волонтирам кажи. ;)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Дечки во огласов се бара конкретно работно искуство. Има огласи каде покрај дипломата се бара познавање на некои јазици, работни околини и сл. Овде конкретно е кажано дека им треба некој искусен јава програмер и не знам што се буните.
бај д веј ако чекате факултетот да ве научи ништо не направивте...
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
За жал сме заглавени во еден лавирин кој се нарекува македонски синдром. Се оди на утнати факултети, потоа работите на утнати места и потоа се чудиме што е проблемот. Во странство имаат и места каде да волонтираат или работат без работно искуство, а исто така има и места каде да се дообучат доколку е нешто пропуштено во текот на студирањето. За жал на нашите државни факултети нема луѓе кои ќе ја направат програмата да биде со повеќе практично учење. Мислат дека денес излгаат од таму големи умови. Јас би рекол големи умови во теорија, но не и во пракса со што немаат можност натаму да се истакнат и снајдат најчесто. Ете тоа е македонскиот синдром.

Условиве се страшни за македонциве, освен ако некој пред време не бил запознаен, па на време ги исполнил условите. Може да најдат некого кој веќе ги има тие вештини, бидејќи можеби е конкурсов веќе наместен и се знае кого ќе примат.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
@reng
Многу ме интересира што подразбираш ти под „не и во пракса“ кога зборуваме за информатика ?
Не знам, можеби подразбираме различни работи, ама за мене изработување на 10-тина самостојни апликации годишно во различни програмски јазици, на различни платформи со различна комплексност и функционалност, изработка на нивна документација и работење во мали тимови, како и јавна презентација на истите Е практична работа. Исто така, учествување во проекти на македонски ИТ компании (ова за поуспешните), како и учество во подобрување на постоечките апликации Е практична работа. Сите лабораториски вежби се конкретни проблеми кои се решаваат на компјутер - и тоа е КОНКРЕТНО програмирање - исто така практично, за мене.
Што се однесува до фирмите, јас досега бев практикант во една компанија, во која го применував знаењето исклучиво стекнато на факултет. Значи, постојат фирми кои дозволуваат пракса - само не очекувајте дека фирмите сами ќе ве побараат... Треба вие да се понудите. Не сфаќам што е проблемот за практичноста. Да се разбереме, не велам дека програмата на факултетите е „совршена“, јас исто имам многу забелешки околу некои многу важни работи. Точно, има многу проблеми, ама бидете сигурни дека ќе бидете подготвени за работа во компании кога ќе го завршите. Сега, некогаш проектите имаат специфична природа и апсолутно не постои школо кое може да те подготви за се, па ќе биде потребно време за прилагодување, но од техничка смисла нема проблеми. Индивидуалното знаење во голема мера зависи и од заинтересираноста на личноста за одредени теми. Освен тоа, факултетите за информатика посредуваат за пракса на своите студенти - распрашајте се.

А конкурсот, што знаеш, можеби е наместен, можеби не... Немаш докази, а освен тоа, ако толку многу се бара од еден кандидат, зошто би го местеле ? Конкуренцијата сама ќе отпадне - како во случајов.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Се убаво напиша и се сложувам. Незнам како е сега но јас кога се запишав беше катастрофа научив некои основи во програмирањето првата година и толку беше. Имаше премногу теорија и просто се изгубив незнаев што учам и што да научам, требаше после сам да седнам и сам да почнам да учам да програмирам и да правам програми. Што значи факултетот не ми овозможи наместо сам да учам тие да ме научат.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.077
4.608
Еј морав да се зачленам на форумов и да ви кажам. Не се летајте по овие работни места (гледам 5 трида) од Unicoders, за вакви онакви работни места. Тоа е бугарска фирма испостава на израелска компанија за оутсоурцинг. Те малтретираат 2-3 месеци и после те шутнуваат. Прочепкајте малце по интернет и ке видите се за нив. Иначе пуштиле огласи насекаде и преку 10 агенции за вработување.

Мене и ми се јавија лично од една од нив, и кога ги прашав што знаат за нивниот клиент немаа ништо повеке појам од веб страна.
 

meri

Intern
26 септември 2007
9
0
Unicoders

Еј морав да се зачленам на форумов и да ви кажам. Не се летајте по овие работни места (гледам 5 трида) од Unicoders, за вакви онакви работни места. Тоа е бугарска фирма испостава на израелска компанија за оутсоурцинг. Те малтретираат 2-3 месеци и после те шутнуваат. Прочепкајте малце по интернет и ке видите се за нив. Иначе пуштиле огласи насекаде и преку 10 агенции за вработување.

Мене и ми се јавија лично од една од нив, и кога ги прашав што знаат за нивниот клиент немаа ништо повеке појам од веб страна.

Zdravo,

Stotuku go vidov tvojot komentar i bi sakala da ti odgovoram za Unicoders i se nadevam deka posle ova ke go smenis tvoeto mislenje za Unicoders.

Unicoders e izraelska firma koja ima predstavnistvo vo Bugarija i od neodamna i vo Makedonija. Neznam dali znaes deka od 01.06.2007 Unicoders e otkupen od MATRIX (www.matrix.co.il).

Tocno e deka imase otpustanja i toa se sluci tokmu vo momentot koga MATRIX dojde na celo na Unicoders. Vo Makedonija bea otpusteni 5 programeri.

Dvajca od niv bea primeni na 01.03.2007 so "0" znaenje. Im bese dadena sansa od 3 meseci barem nesto da naucat. Doticnite programeri namesto da ucat vremeto go pominuvaa vo igranje video igri i gledanje por. filmovi. I dvajcata bea opomenuvani od ostanatite vraboteni da ne se zezaat tuku da sednat i da ucat i deka ovakva sansa nema nikade da dobijat. I sto se sluci koga posle 3 meseci povtorno bea testirani nivnoto znaenje bese povtorno ednakvo na "0".

Ostanatite 3 otpusteni programeri rabotea na proekt za izraelska firma, od koi sto eden od niv bese duri i tim lider. Cesto patti im se slucuvase vo denovite koga trebase da se napravi t.n. isporaka na ona sto e napraveno,ednostavno da "isceznat". Da ne doagaat na rabota po 2 - 3 dena da gi isklucuvaat mobilnite telefoni. I na kraj sto se sluci - proektot bese totalno promasen. Jas mislam i ti da bese menadzer na firmava i ti ke gi otpustese.

Vo momentov se baraat programeri (bez rabotno iskustvo) za koi ne e problem da se najdat. Megutoa se baraat i programeri so iskustvo (poradi specifikata na profilite sto se baraat, prasanje e dali voopsto postojat takvi programeri vo Makedonija) Za vtorata grupa mozam samo da kazam deka im se nudi golema sansa da ucat ( ne da rabotat) vo Ukraina i vo Anglija. Po detalni informacii mozat da se dadat samo vo firmata.

Vo Makedonija Unicoders sorabotuva so 2 HR agencii: Impulsi i DEKRA.
Za drugi HR navistina ne znam (verojatno se raboti za kradenje na oglasi, sto za zal e cest slucaj kaj HR agenciite)

Uslovi za rabota vo Unicoders Mk:
1. site vraboteni se prijaveni od prv den na nepredeleno rabotno vreme i toa na neto platata koja sto ja primaat ( platite se dosta visoki)
2. pravo na godisen odmor, bonusi, slobodni denovi.
3. Fleksibilno rabotno vreme

ostanatite podetalni informacii mozes da gi dobies vo firmata koja se naoga na Lerinska 79, Skopje, vo blizina na Germanskata ambasada ili preku mail:

[email protected]
ili
[email protected] (megutoa na unicoders.biz ne dobivame mailovi od yahoo,hotmail, gmail...)

Pozdrav,
 
K

Kosta

Гостин
Megutoa se baraat i programeri so iskustvo (poradi specifikata na profilite sto se baraat, prasanje e dali voopsto postojat takvi programeri vo Makedonija)

Ако не постојат такви, зашто и постои воопшто огласов на форумов. А за тие без искуство, можете да ги најдете насекаде, а не да се крева галама за ништо, а со тоа вашата компанија да добива негативни поени .

Мислам дека многу се имаат навредено во моментов.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Приметувате дека го тупите? Огласот си е јасен. Ако не спаѓаш во таа категорија не се пријавувај. Нема потреба да анализирате дали има такви, или нема...
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
ozbilno zabegavme, mislam deka meri dade dovolno informacii

ona sto me interesira .... meri kaza deka ne pristignuvaat mailovi od yahoo, hotmail .... ke moze li da mi kazes od koj mail stigaat, da ne prati nekoj mail i da si se nadeva na rabota a mailot da ne stigne.....meri?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
ozbilno zabegavme, mislam deka meri dade dovolno informacii

ona sto me interesira .... meri kaza deka ne pristignuvaat mailovi od yahoo, hotmail .... ke moze li da mi kazes od koj mail stigaat, da ne prati nekoj mail i da si se nadeva na rabota a mailot da ne stigne.....meri?

Испраќајте тогаш маилови на нејзината @yahoo адреса.

Темава е заклучена, ептен забегавте. Кој сака повеќе информации, праќајте е-маил кај Мери.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.218
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно