1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Офтопик мислењата од каков смартфон користите темата

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од Војвода, 29 Јули 2017.

 1. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,171
  3,518
  26 oктомври 2012
  Машко
  Мислам дека треба да ја корегираш изјавата, бидејќи сепак си еден од топ 5 највлијателни членови на форумот на кој многу луѓе се угледуваат. Вака делува како иос да е убер лош оперативен систем, и индиректно им велиш бегајте од срањево...а тоа секако воопшто не е точно, бидејќи постојат стотина милиони корисници кои те демантираат.
  И мене не ми е нешто којзнае што подобар од Андроид, ги хејтам иос фановите кои го прават 10 класи подобар од андроид со нивната селективност, но реално е одличен ОС, и многу е далеку од голгота.
  Imho.
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  да бе брат ама ти не ги гледаш фрејм дроповите.

  п.с. Како не ви се смачи да се мачите со телефониве погоре, овие опп?
   
 3. martink

  martink
  Gaining Experience

  37
  64
  15 Април 2017
  Баш спротивно, мислам дека сакаше да каже само дека треба да се има баланс помегу иос и андроид и нема потреба да има остри критики бидејки секој си има свој вкус..

  Sent from my A0001 using Tapatalk
   
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,602
  2,423
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ќе го сметам ова како реторичко прашање.

  Sent from my OnePlus 3T using Tapatalk
   
  RagingDemon, Скоти, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,352
  25,755
  4 Септември 2008
  Никогаш нема да го корегирам она што го мислам, затоа што тоа е мој став, нема да го менувам заради тоа што не би му одговарало на некого.

  iOS е одличен OS за старлети и базични корисници, за луѓе како мене не е, мене перформансите и константноста која ја нуди, ми значат едно големо ништо ако нема начин како да симнам музика или клип на него, или да не ми ја нуди слободата на андроид - да не навлагам што и како, iOS не е за мене и крај, ме исфрустрира тотално последниот месец - заради тоа што претходно го користев телефонот баш како тие кои ги спомнав, многу основно кога пробав да направaм нешто плус, ми се идеше да го искршам.

  Нема ни да зборам за тоа колку е идиотски тоа што не се свича како што треба од 4G/Wi-Fi него цела дата ми ја јадеше ако заборавам да изгасам 4G.

  Кинески од 100 евра да ми дадеа, ќе беше апгрејд за затворот AKA iOS.
   
  Последна промена: 30 Јули 2017
  На FLEGMA, stefano, #samurai# и уште 9 други им се допаѓа ова.
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,171
  3,518
  26 oктомври 2012
  Машко
  Мислев да го корегираш во смисол да го соопштиш како твое мислење, а не како заклучок.
  Иос, не е за мене, не одговара на мојот тип на потреби, наместо се спасив од голготата Иос, бидејќи индиректно делува и влијае полошо.
  Генерално ние Андроид корисниците често сме исти “лајна“ како Иос корисниците. Селективно ги бираме работите што не ни се допаѓаат, и ги игнорираме предностите, демек не ни значат.
  На нас Андроид корисниците, не ни е предност што Иос најчесто е поиспеглан, има подолга софтверска надградба, подобри апликации, на Иос корисниците не им е предност тоа што Андроид е отворен и пологичен, и така се правдаат системите кои ги користиме, иос е срање, основни работи неможеш да направиш/Андроид е срање, нема апдејти/каснат, апликациите се полошо оптимизирани, а во двата случаи реалните предностите не ни значат и се игнорираат.
  И сеа оној што се навикнал на Андроид, не ги признава предностите на Иос, и обратно. Не им се придава големо значење. :)
  Btw, да не помисли некој дека нешто бранам Иос или слично, еден скриншот во прилог за тоа колку го користам Ајпадот наспроти Еџот. xD IMG_0103.PNG
   
  На draganamon и DennyMK им се допаѓа ова.
 7. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Сметај го како сакаш. Телефониве се Адибас.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  On / off

  Познавањата на @psyside во една слика

  [​IMG]  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Вајкинг и Isak Keyten им се допаѓа ова.
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Зошто тогаш во дуќан имаш OnePlus 2 на лагер. Не е коректно еден таков реномиран дуќан да продава чкарт роба.

  Pazar3.mk - Оглас NOVI I KORISTENI TELEFONI iButik.mk Се продава, Скопjе, Скопје, ЕЛЕКТРОНИКА, Мобилни телефони, Apple (Iphone), iPhone 7, NOVI I KORISTENI TELEFONI iButik.mk, 2485261
   
  RagingDemon, toshex и на DrMTR им се допаѓа ова.
 10. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Зашто секакви ве има :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  ivan88, DennyMK, Вајкинг и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Се сложувам, овој секаков што му реплицираше беше на крајот на мај кај тебе во дуќан да земе iPhone 7.

  Имаш бизнис модел што се базира на ароганција и ако се направи паралела со фирмата која што ја браниш, природно доаѓа да продаваш само Apple.

  Овие твои твитови на форумот со подмет, прирок, предмет и смајли за кои мислиш дека со малку кажуваш многу, не се ништо друго туку само навреда за форумот.

  Едно време беше баниран на форумот и дури ми беше криво, но реално гледам дека нема ама баш никакво фајде од тебе тука.

  Многу малку имаш некое мислење кое не е тролање или некој преносен ПР за твојата фирма, многу малку суштина.

  Од тие што ги тролаш по форумот има програмери, сервисери, доктори на науки и претпоставувам дека ти ќутат од култура.

  Ако сакаш да си ја заслужиш почитта на форумот, засукај ракави и работи, вакви досетки не поминуваат.

  Ретко спомнувам некој, како пример за газда на фирма ќе ти го дадам @themaker , кој не е многу активен сега, но еден долг период покрај газда, промовираше телефони, оператативен, пишуваше детални туторијали, подршка за корисници (не мораше телефонот да е купен од кај него), даваше попусти за форумџии ...

  Форумот јет средство, со које није познаааме, шчомислит, шчо осекат и шчо сакат нашијот собеседник.
   
  На Misko6000, fikiki, goran_oh и уште 13 други им се допаѓа ова.
 12. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Е видиш тоа нема никогаш да го видиш од @krale.

  Овде како што гледаш, член на форум е личност, не фирма. Секако секојпат е многу просто да се поистоветат истите, и да се прави недокваканата паралела „ама во фирмата“ ова или она. Големо е искушението да се плука по фирма, кога не ти се допаѓа личноста. НО!

  Фирмата се води по различна бизнис логика. Носи одлуки од финансиска природа, од маркетинг природа, од услужливост кон редовни клиенти, и така натаму. Може од безброј причини да реши нешто да направи или да не го направи.

  Тоа не значи дека истите ставови се секогаш и лични ставови.

  Видиш, јас никогаш нема да спаднам на тоа да правам овде маркетинг за фирма. Да - ќе се најдам на форумџии за попусти, побрзи услуги или решавање на проблематични ситуации СЕКОГАШ, но нема да правам бизнис од моето присуство овде на форумот. Мојата логика е ако бизнисот не е доволно добар да успее без да се молат муштерии на форум, дека не треба да успее. Форумот не го гледам како бизнис прилика, туку како зезанција, место за дружење и за помош. Од @krale нема никогаш да видиш форумџиите да ги третира како банкноти, жал ми е.

  Е сега мене ми е жал што некои форумот го гледаат како единствена бизнис прилика. Тука ако не успеат - никаде. Но не, тоа нема да го дочекаш од @krale, па не знам колку слабо да и оди на фирмата.

  И уште нешто - никој не го спори квалитетот на личности кои се доктори на науки, програмери или успешни во било која друга сфера. Па не гледам дека тие го трошат своето време овде да ни објаснуваат нуклеарна физика на нас обичните.
   
  На ivan88 и Вајкинг им се допаѓа ова.
 13. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Џабе толкав пост, пак ја утна суштината, продолжи си со кратките ...
   
  RagingDemon, Oktar и на stefano им се допаѓа ова.
 14. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  [​IMG]
   
 15. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  ЈА УНТНУВАШ ДЕБЕЛО:

  - Оваа земја е на колена делумно и не од луѓе кои не знаат, туку од професори кои знаат а не кажуваат, да не спомнувам дека тоа им е работа. Неоспороно имаш големо знаење за Apple и iOS, место да споделиш нешто, си се забавуваш со незналиците. Ова е форум и НЕ МОРА да се каже, но МОРАЛНО е.

  - Сакаш на форумот, да те одделиме од дуќанот, никој не го бара тоа од тебе. Ни ти самиот не се одделуваш. Не е ни природно. Просто не те ни сфаќам, стоиш на балкон и плукаш по луѓето кои се редат долу да купат од кај тебе, а ќе бидеш фин кога ќе влезат внатре. Мобиларата ти е една од најпознатите во градот, овие 50 страници (500 постови) се' се тоа потенцијални купувачи. Со тоа што имаш познат бренд, автоматски си јавна личност. Со тоа како што доликува на познати личности, не можеш да си дозволиш да си ги исполниш сите детски пакости и треба да имаш поголем праг на толеранција. Тоа што си тука, луѓето го гледаат како предност, ќе те прашаат нешто, ќе добијат информација, попуст и сл. Пак ќе кажам, НЕ МОРА, но МОРАЛНО е. Јас лично немам таква корист, анонимно ушетувам по мобилари и така и купувам. Попуст не барам. Многу ќе ме видат, ми го знаат суратот, добивам попуст поради честа перцепција. Ако си желен за анонимност, која јас ја уживам, договори се со администрацијата, ако е слободен ПИНКИ нека ти дадат таков некој ник и се што ги пиша во долгиот пост ќе ти верувам.

  Погоре ти е суштината, можеш пак да реплицираш со некоја досетка или меме. Иако мене лично тој со златниот сат погоре ме асоцира на тебе, бидејќи таков народ сме, навикат на угнетување, можеш да не навредиш, пак ќе купуваме (аат) од таму. Ај здравје па догодина со златен iWatch да си се подновиш, тие од 10000 па нагоре што се.
   
  На goran_oh, RagingDemon, stefano и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Главната причина зошто не пишувам повеќе стручни постови е затоа што немам време, а и секундарно затоа што ретко кој овде би знаел тоа да го вреднува и цени. За што да пишам - за некој ко псај што избегал од iOS голгота затоа што не знаел да ја најде опцијата каде да исклучи wifi assist? Ма немој да ме...
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,352
  25,755
  4 Септември 2008
  Изгасено од 1 ден, продолжи сега со спинови.
   
  Последна промена: 30 Јули 2017
 18. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Добро бе, кого пробуваш да моташ?

  Како што гледаш на горниот скриншот, од како мери ова чудо, ваљда цела година, ми има земено 350мб преку 4G за потребите на wifi-assist. А тебе во рок од 1 месец на користење ти го цицал цел пакет?

  Ти фали андроид, ок е, не мора од петни жили да се трудиш да филмуваш.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,352
  25,755
  4 Септември 2008
  По втор пат, телефонот не свича од 4G на Wi-Fi проблемот не беше до Wi-Fi асист, затоа што беше исклучен. Значи доаѓам дома, и си седи на 4G, уште еднаш не објаснувам.
   
 20. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  Разумен компромис е разумен компромис муабетов. Ок чао.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,171
  3,518
  26 oктомври 2012
  Машко
  Аии јас сум основоположник на темава :O
  Да знаев дека моето мислење ќе предизвика ваква негативна дискусија, немаше ни да го напишам...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,352
  25,755
  4 Септември 2008
  Нема никаква негативна дискусија, тоа е склоп на зајадливи теми, системот на форумов при прифрлање на постовите дава рандом 1 пост, сеедно немој да се устручаваш ништо лошо не е :D
   
  На krale и Војвода им се допаѓа ова.
 23. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,306
  1,360
  6 Февруари 2009
  уште еден убав момент...

  Screen Shot 2017-07-30 at 18.31.40.png  Видиш... може некој и ќе одговореше, ако не ги беше банирал сите неистомисленици или целосно или од темата.

  Screen Shot 2017-07-30 at 18.32.52.png

  Нејсе, вака се покажува само колку некој не верува ни самиот во своите аргументи...
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,352
  25,755
  4 Септември 2008
  [​IMG]
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 25. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Оти мора покрај iMike да има и Адибас.
   

Сподели

Вчитување...