1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Офис конфигурација (предлог)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Tajson, 14 Март 2019.

 1. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  547
  684
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ми треба предлог за офис пц:
  • Ворд
  • Ексел
  • Материјално водење
  • Аутокад 2014 (ова е единствено што според мене ќе бара малце повеќе ресурси), да напоменам само ќе се отвараат проекти за гледање и основна работа во 2Д.
  Монитор (Lenovо T27i-10) и останата периферија имам.
   
 2. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  502
  202
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, за Ворд и Ексел најмалце 8 гига рам, со оглед на тоа дека Виндоус 10 е позахтевен. Иначе ако беше на 7ца и со 4 гига рам се турка за канцелариски софтвер. Иначе можеш и со „Пентиум Дуал Кор“ да пројдеш.
  Веројатно нема да пресметуваш нешто на милион редици во Ексел табела?

  За графички софтвер исто рам треба. Ама да имаш посебна графичка пошто за Ексел и Ворд можеш и со вградената на процесорот.

  Најмалце Intel i3. Ако ти се фрлаат пари земи си Intel i5. Од графичките некоја до 100 евра ќе биде добра.

  Нека ме поправи некој ако не ми се добри предлозиве.
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  297
  261
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Буџет? Ново/Старо?
  office.png
  Може да се најде и на форумов користени конфигурации
   
  windows8, Boldozer, MasteR_#0 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  547
  684
  25 Февруари 2016
  Машко
  Во предвид доаѓа секоја опција, пари се пари, од фирмите Анхоч како добавувач (таму можам да земам со екстра екстра попуст), но не е обврзувачки.
   
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,447
  3,327
  11 Декември 2008
  Машко
  H310, G5400, 8GB RAM, 240GB SSD + класично куќаре и солидно тивко напојување.
  За малку плус пари може и i3 8100, ќе прави партали по офисот.
   
  На gOJDO, Sharlovski, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,208
  4,661
  21 Јануари 2009
  што ти е тоа бе пари се пари бе лелелеле
  не му давајте предлози
  кажи буџет ти рекоа
  ПАРИ СЕ ПАРИ
  ФОРУМ Е ФОРУМ
  МАУС Е МАУС
  View: https://youtu.be/Wd8tZiHexPc?t=44
   
  На igor_igor и olikomerc им се допаѓа ова.
 7. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Како бе тоа Windows 10 позахтевен за RAM? Какви i5 за канцелариски компјутер? Ќе му заврши работа i3-7xxx или i3-6xxx (2 Cores, 4 Threads) од постарите или G4560 или еквивалентен од пониве генерации (G5xxx) или AMD R3 2200G. Може да најде некоја i5 haswell за околу 100-тина евра ама нов има i3-8100 што е одприлика 7к со 2-3 години гаранција ако напрега на буџет. За аудокад не знам точно што графичка треба никогаш не сум работел нека кажет поискусниве членови, ма да чим е 2014 претпоставувам нешто од типот 750Ti ќе му е сосем доволна. За таква работа, побитна му е SSD-то.
   
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  453
  559
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  r2200g + ab320 + 8gb ram = 11к. Графичка не ти треба, си има доволен АПУ, со генеричко куќаре+ напојање таман си.
   
  На windows8 и Krk198 им се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,554
  2,886
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 10. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  547
  684
  25 Февруари 2016
  Машко
  Искоментирано е прашањето дали ново/старо, ако те интересира буџетот во моментот е небитен се работи за фирма и ќе се купи тоа што ќе брка работа во наредните 10 години, останатите работиме на многу постари компјутери со ЛГА775 процесори и завршуваме работа (колку и да кошта мора да се набави).
  Не купувам компјутер за гејмање туку за основна работа во канцеларија, плус работа (основна) со ауто кад (пример носи клиент готов спремен проект на усб или го симнува од нет преку дропбокс или ви трансфер, треба да го отвори види, разгледа евентуално да испринта слики од него или сними делови од него на усб како би се префрлил на друг компјутер кој го користи ЦНЦ машината).
  Сурфање по интернет, вибер, фејсбук(не ги ограничуваме вработените кога немаат работа да си се занимаваат со социјлни мрежи).
  Пишување текстови (понуди, известувања) во Ворд
  Ексел фајлови од симболичен формат(интерни испратници, пресметки понекогаш)
  Интерни програми кои навистина се незахтевни и летаат на компјутери од пред 1-2 децении.
  Како примарен ОС ќе се користи Вин 10 или Вин 7 (лиценциран).
   
  Последна промена: 15 Март 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  5,813
  7,852
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @Tajson Тајсоне-другаре, ова подоле од Оликомерц, No discussion

  Плус на ова додај уште 4800 денари OEM лиценца за Windows 10 ако ти е за фирма, не се заебавај.
   
  Sharlovski, goce03, Tajson и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  547
  684
  25 Февруари 2016
  Машко
  Да, сите компјутери ни се со лиценциран ОС, освен еден лаптоп кој мора да работи на ХП а е купен во скоро време и незнам како да му набавам валидна лиценца. Инаку знам казната е 1милион денари за фирма (бар така беше порано) за нелиценциран ОС.[/user]
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  5,813
  7,852
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не е еден милион. Казната е уште поголема у принцип. Порано се третираше тоа како прекршок, се плаќаше казна и тоа беше се. Сега го промениле тоа и се третира кривично, како кражба на интелектуална сопственост, се плаќа парична казна, се оди на суд и казна затвор е предвидена зависно од вредноста на „украденото“. Не заборавај дека компјутерот и лиценцата МОРА да ти бидат на иста фактура, инаку не се прифаќа. Види со Анхоч они се дилери и за Мајкрософт продукти.

  За канцелариско работење биди сигурен дека немаш потреба од i3 или Ryzen 3, дуал корот е сосем доволен за набројаната работа па и повеќе од тоа. Јас би одел и на варијанта Pentium Dual Core G4900
   
 14. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  715
  355
  15 Декември 2013
  Машко
  Јас би ти предложил да одиш со амд, поточно со листава подоле:
  CPU: AMD Athlon 200GE 2c/4t vega 3 3200-3300 денари
  MB: ASROCK A320M-HDV AM4 3000 денари
  RAM: 2Х4GB 2800-3000 денари
  SSD/HDD: 120gb/1tb по избор 1500-2000 денари
  PSU+CASE: Matrix/MS industrial/Power box 1200-1300 денари
  Деловиве погоре без дилерски цени би коштале околу 11-12к денари. :)

  За офис конфигурација нема нешто подобро и поисплатливо. Кога би идел со интел само плоча и процесор, како на пример G5400+H310 најевтина би те коштале околу над 8к денари. :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,208
  4,661
  21 Јануари 2009
  Се е тоа супер, само можеше доста унапред да кажеш дека парите не се важни.
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,953
  10,143
  23 Јануари 2008
  Манга
  ова само со b360, i3 8100, 250gb nvme wd black + 1TB HDD, matx slim case LC Power LC-1400. :)
   
  На olikomerc и Tajson им се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  2,857
  3,141
  18 Април 2007
  Каде е 4800 ден. ОЕМ лиценцa бидејќи на Анхоч сајтот Win10 Home e 6590 ден. а Win10 Pro 8690 ден. , и дали мора за работа Pro Или смее и Home?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. stormce

  stormce
  Intern

  23
  6
  8 Февруари 2018
  Машко
  Не би требало да има проблем за работа да се користи и home верзијата. За разлика од pro ограничена е со некои работи, не можеш да го најавиш компјутерот на домејн, да користиш групни полиси итн. Ако немаш таква инфраструктура можеш и со home, не би требало да има проблем за употреба во фирма.

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  5,813
  7,852
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Home лиценца треба да кошта некои 100 долари, сеа ако рипнала цената троа, пак не е голема разлика. Може home лиценца за фирми, само не можеш да го најавиш во домејн
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  755
  445
  28 ноември 2015
  Машко
  Linux and your world is open.
  Virtual machine windows when you need it.
   
 21. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  547
  684
  25 Февруари 2016
  Машко
  Завршена работа со @gOJDO конфигурацијата склопена од него, компјутерчето од лично полично за канцеларија. Брзините неприкосновени, стабилен после сите тестови на кои ми текна, тивко, температурно стабилно.
  А, за цената немам зборови, едноставно му верував и не се покајав.
  Благодарност до него, но и до сите кои учевствуваа во дискусијата.
   
  На goce03, shifty, StefAngel и уште 4 други им се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  755
  445
  28 ноември 2015
  Машко
  Со здравје да си користиш
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...