1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјални резултати на продадени телефони во Q1 2008

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Vendetta-88, 7 Јуни 2008.

 1. Vendetta-88

  Vendetta-88
  Гостин

  Листата според компании со најмногу продадени телефони изгледа вака:

  1. Nokia: 115,5 милиони телефони
  2. Samsung: 46,3 милиони телефони
  3. Motorola: 27,4 милиони телефони
  4. LG: 24.4 милиони телефони
  5. Sony Ericsson: 21,8 милиони телефони

  Исто така треба да се напомени дека кај Nokia, Samsung и LG се бележи пораст во однос на Q1 2007, а додека кај Motorola и Sony Ericsson пад.

  Сите бројки се превземени од официјалните страни на производителите.

  P.S. Иако Apple не е во првите 5, а се сомневам дека е и во првите 10, сепак еве ги резултатите: 1,7 милиони продадени iPhone телефони.
   
 2. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Од каде ти е информацијава? Извор?

  :linkpls:
   
 3. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  "Сите бројки се превземени од официјалните страни на производителите."
   
 4. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Да, го прочитав тоа и побарав линкови до овие информациите на сајтовите на производителите, али ај...
  Never mind!
   
 5. Vendetta-88

  Vendetta-88
  Гостин

  AMD_fan, ги вметнав линковите во првиот пост.
   
 6. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  A koi modeli se najprodavani od ovie proizvoditeli??
   
 7. Vendetta-88

  Vendetta-88
  Гостин

  Е од кај да знам јас, побарај си на google :D Но знам дека не се тоа некои модели од типот на Nokia Nseries, туку low-end модели кои коштаат измеѓу 50-100 евра. Инаку најпродавам модел досега е Nokia 1100, продаден во околу 200 милиони парчиња.
   
 8. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  @Vendetta-88

  Thanks! :bravo:
   

Сподели

Вчитување...