Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Официјална тема за Рам мемории

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
293
234
Која би била подобра меморија од овие две, разликата во цена е минимална:За едната пише: 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit
FBGA components
А за другата:
1Rx8, non-ECC, memory module, based on eight 1G x 8-bit FBGA
components
Мене ова ми личи дека е истиот рам со различна шифра 1686849545709.png
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Колку можев да видам спецификации на кингстон сајтот разликата е само во бројот на мемориските чипови, небитно, значи што и да се одбере.
btw сетек само поскапата ја имаа и таа е нарачана.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.332
Битола
Овој рам добар ли е? https://www.anhoch.com/product/599872955/dimm-16gb-ddr4-3200mhz-netac-shadow-cl16-rgb-kit-2x8gb
Оти е поевтин од другиве како Kingston fury
Поевтин е поради што имаат повисоки тајминзи од останатите.
Доколку бараш стриктно 3200Mhz DDR4 гледај да бидат со овие тајминзи CL16-18-18-38 1.35V или пониски.
 

Derof

Gaining Experience
16 јануари 2016
123
53
Велес
Derof's setup  
Processor & Cooler
I5 6500
PSU
CM 750 GM
RAM
8 a data 2133mhz
Video card
gtx1060 windforce
Case
CM
Monitor
Dell
OS
Win 10
Поевтин е поради што имаат повисоки тајминзи од останатите.
Доколку бараш стриктно 3200Mhz DDR4 гледај да бидат со овие тајминзи CL16-18-18-38 1.35V или пониски.
А овој рам?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.332
Битола
А овој рам?
Подобри се од првичните плочки шо прашваше Viper :CL 16-18-18-36 наспрема Natec: 20-20-40
На иста Mhz но пониски тајминзи.
Земај си ги овие.
 

Zhile

Intern
22 мај 2018
5
6
Здраво дечки, имам лаптоп Dell inspiron 15 7000 Gaming, со 8gb RAM. Сакам да го надоградам со + една 16gb RAM, да имам 24gb RAM, да не знаете кој рам би можел да одговара за мојот лаптоп и каде може да го најдам? Бев у Анхоч у Џамбо ми рекоа дека немаат 16ки, дека само Анхоч кај Мида имало да проверам,ама далеку ми е, Ја сум кај Рампа Кисела Вода. Им пишав и на DDStore ми рекоа дека најдобро ке биде да го оставам на сервис кај нив на 2 дена за да проверат кој рам ке ми одговара. Дали има некаде да се купи рам точно што ке одговара на мојот лаптоп и јас да си го наместам дома или таму да ми го наместат на лице место? Ова се слики како изгледа тој рам што го имам и некое инфо од мојот лаптоп. Поздрав и фала унапред!
 

Атачменти

 • RAM.jpg
  RAM.jpg
  210,1 KB · Прегледи: 25
 • RAM prostor.jpg
  RAM prostor.jpg
  168,5 KB · Прегледи: 27
 • CPU.jpg
  CPU.jpg
  237,6 KB · Прегледи: 26
 • MEMORY.jpg
  MEMORY.jpg
  236,4 KB · Прегледи: 26
 • SPD.jpg
  SPD.jpg
  244,3 KB · Прегледи: 27

Snaga

Gaining Experience
2 јануари 2015
71
69
Имам 4 слота за RAM, ги заменив од слот 2 и 4 на 1 и 3 и ми вадеше:
The system has POSTed in safe mode.
Морав да идам во биос и во boot да напраам override за да го бутирам виндоусот.
Ги вратив плочките назад како што беа и сега е ок... Anybody knows why?
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Дечки, имам Asus Prime B550m-a плоча и ваков рам (две плочки). Плочките се ставени на слот 2 и 4 (A2 & B2) како што е обележано на самата плоча.
Пробав еднаш да ги ставам на A1 & A3 и да ги наместам на 3200 MHz, не подигаше ПЦ воопшто односно даваше ерор и влегуваше веднаш во Биос ко на членот над мене. На 2666 MHz немаат мака.

Прашањето ми е: дали ако земам уште 2 плочки, ќе работат на 3200MHz без проблем?
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.860
2.384
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Дечки, имам Asus Prime B550m-a плоча и ваков рам (две плочки). Плочките се ставени на слот 2 и 4 (A2 & B2) како што е обележано на самата плоча.
Пробав еднаш да ги ставам на A1 & A3 и да ги наместам на 3200 MHz, не подигаше ПЦ воопшто односно даваше ерор и влегуваше веднаш во Биос ко на членот над мене. На 2666 MHz немаат мака.

Прашањето ми е: дали ако земам уште 2 плочки, ќе работат на 3200MHz без проблем?
Треба да работат, за два модула препораката е да се користи А2 Б2 а зошто не ти работеле на А1Б1 не знам но не се проверува така дали 4 модула би ти работеле, едноставно кога имаш два модула не треба да се користат тие два слота (според упатството).
Овој рам е сингл ранк така да теоретски 4 модули ке ти работат без проблем.
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.387
6.548
Јас препорачувам секогаш(доколку има можност секако) да се зема РАМ во кит 2x8,2x16 и сл.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Некој?

Значи муабетот е следниов:
Плочата е B550M-A. Рамот што моментално го користам, не е излистан во Supported RAM на вебсајтот, така да тоа решив да го игнорирам.
Го имам следниов рам моментално:
1701815338009.png

Oвој рам веќе не се продава.
Дали би можел да надградам со овој рам и да ги „измешам“ овие мемории? Би купил кит затоа што знам дека така е подобро секогаш отколку 2 одделни. И овој рам не е излистан на сајтот на Asus.

Tnx.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.304
3.008
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Ако прашуваш дали мемориите се компатибилни меѓу себе, одговорот е да. А дали ќе ти работат без проблем во твојата конфигурација никој не може со сигурност да ти каже. Тоа најмногу ќе зависи од способноста на меморискиот контолер во самиот процесор да се носи со 4 плочки рам. Купи, пробај, ако не работат врати ги и доплати за 2x16.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Ако прашуваш дали мемориите се компатибилни меѓу себе, одговорот е да. А дали ќе ти работат без проблем во твојата конфигурација никој не може со сигурност да ти каже. Тоа најмногу ќе зависи од способноста на меморискиот контолер во самиот процесор да се носи со 4 плочки рам. Купи, пробај, ако не работат врати ги и доплати за 2x16.
Ако му верувам на ова, тогаш не би требало да е проблем. Ќе пробам тогаш наредна недела, благодарам.
1701818394327.png
 

edaRR

Gaining Experience
7 мај 2020
34
58
Имам рам меморија со брзина од 3200MHz и пробав да го оверклокнам за да ја добијам истата. Но од ко го оверклокнав компјутерот, се уклучваше но не бутоваше. Ја ресетирав матичната и сега е пак на 2400MHz и се бутова. Шо би можело да биди причината? Напојување имам од 750W.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Имам рам меморија со брзина од 3200MHz и пробав да го оверклокнам за да ја добијам истата. Но од ко го оверклокнав компјутерот, се уклучваше но не бутоваше. Ја ресетирав матичната и сега е пак на 2400MHz и се бутова. Шо би можело да биди причината? Напојување имам од 750W.
Провери си слотовите кај ти се ставени на рамовите, види дали е на обележаното.
Ако не си сигурен, пушти слика тука, ќе ѕирнеме.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.304
3.008
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Имам рам меморија со брзина од 3200MHz и пробав да го оверклокнам за да ја добијам истата. Но од ко го оверклокнав компјутерот, се уклучваше но не бутоваше. Ја ресетирав матичната и сега е пак на 2400MHz и се бутова. Шо би можело да биди причината? Напојување имам од 750W.
Што ти значи тоа „пробав да го оверклокнам“, уклучи XMP или рачно намести на 3200? Ако е второво, нормално дека нема да работи. Матична, процесор? Тоа дека напојувањето е 750W небитно во случајов.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Што ти значи тоа „пробав да го оверклокнам“, уклучи XMP или рачно намести на 3200? Ако е второво, нормално дека нема да работи. Матична, процесор? Тоа дека напојувањето е 750W небитно во случајов.
Ако е воторото рачно да се намести 3200 без XMP ќе мора и волтажта рачно да се намести на 1.35v во случај да е фиксирана на 1.2.
3200MHz ќе работи без XMP ама ќе мора волтажата да е 1.35v, со 1.2 нема да работи. Ако е на AUTO, исклучи го тоа и стави на manual = 1.35v
За каква плоча станува збор, колку модули имаш и колкав капацитет. Single или double rank?

ЕДИТ: изгледа ја згрешив плочата. Се работи за B550M-K или друга?
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.304
3.008
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Ако е воторото рачно да се намести 3200 без XMP ќе мора и волтажта рачно да се намести на 1.35v во случај да е фиксирана на 1.2.
3200MHz ќе работи без XMP ама ќе мора волтажата да е 1.35v, со 1.2 нема да работи. Ако е на AUTO, исклучи го тоа и стави на manual = 1.35v
Таква плоча имав до некни, така да сигурно работи вака како што кажувам, со различни мемориски модули.
И тајминзи.
 

edaRR

Gaining Experience
7 мај 2020
34
58
Што ти значи тоа „пробав да го оверклокнам“, уклучи XMP или рачно намести на 3200? Ако е второво, нормално дека нема да работи. Матична, процесор? Тоа дека напојувањето е 750W небитно во случајов.
Ако е воторото рачно да се намести 3200 без XMP ќе мора и волтажта рачно да се намести на 1.35v во случај да е фиксирана на 1.2.
3200MHz ќе работи без XMP ама ќе мора волтажата да е 1.35v, со 1.2 нема да работи. Ако е на AUTO, исклучи го тоа и стави на manual = 1.35v
За каква плоча станува збор, колку модули имаш и колкав капацитет. Single или double rank?

ЕДИТ: изгледа ја згрешив плочата. Се работи за B550M-K или друга?
Готово го решив проблемот хахах!

Пробвав рачно да го оверклокнам без волтажа место да уклучам XMP!
Сега е се во ред со XMP!
Матичната плоча е ROG STRIX B450-F GAMING II и има 4 модули исто така е dual rank ама се наместени на вториот и четвртиот слот!

Ако излези некој проблем пак понатаму ќе пишам пак во темата за помош!

Фала ви многу шо ми одговоривте на прашањето/маката и извинете шо ве замарам! :D <3
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Готово го решив проблемот хахах!

Пробвав рачно да го оверклокнам без волтажа место да уклучам XMP!
Сега е се во ред со XMP!
Матичната плоча е ROG STRIX B450-F GAMING II и има 4 модули исто така е dual rank ама се наместени на вториот и четвртиот слот!

Ако излези некој проблем пак понатаму ќе пишам пак во темата за помош!

Фала ви многу шо ми одговоривте на прашањето/маката и извинете шо ве замарам! :D <3
Ами затоа сме ние тука.
XMP кај Асус AMD плочите го викаат DOCP. Добро е што е тоа така, само уклучуваш DOCP и он после сам знае дека теба да намести агресивни тајминзи, фрекфенција, модулација и волтажа. Сигурно на следниот рестарт забележа бавно подигнување, бидејќи тој треба да истестира кои тајминзи му се стабилни.
И друга работа, кога чепкате околу мемориите и после тоа компјутерот стартува и успевате да влезете во Windows, не се радувајте прерано, бидејќи има добри шанси подоцна да паѓа при поголеми оптеретувања или комплицирани процеси.
Во тој случај пробајте да зголемите минимално волтажа на SoC voltage, особено кога станува бор за 4 модули или 2 х 16Gb и поголеми.
 

edaRR

Gaining Experience
7 мај 2020
34
58
И друга работа, кога чепкате околу мемориите и после тоа компјутерот стартува и успевате да влезете во Windows, не се радувајте прерано, бидејќи има добри шанси подоцна да паѓа при поголеми оптеретувања или комплицирани процеси.
Во тој случај пробајте да зголемите минимално волтажа на SoC voltage, особено кога станува бор за 4 модули или 2 х 16Gb и поголеми.
Се надевам нема да има проблем под големо оптеретување.
Ако во случај го има тој проблем ќе ве известам и ќе пробам со горе наведеното решение!

Фала уште еднаш! :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.780
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно