1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

1. steelseries

steelseries
    On your way to fame

846
    535
    20 Декември 2015
    Машко
    грешка си, 2600 иам на 3333 мхз можам повеќе ама неќам волтажата да ми е 1.45 константна. Сепак нема да видиш некој бенефит...

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Zlatko1982

Zlatko1982
    Intern

36
    5
    23 oктомври 2017
    Машко
    Ако може некој да ми објасни што значи тоа HF на рам меморијата и дали би правело проблем ако ставам додатна плочка од 4 гб на 1.35в (јас имам 4гб на 1.5в)

3. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    Да не отварам нова тема ќе прашам тука.

Имам G Skill (мислам дека е TridentZ,ама не сум 100% сигурен) плочка од 16gb со 3000mhz,која работи на 2133 затоа што имам h110m плоча која е ограничена на 2133.Неодамна утврдив дека на одредени помоќни игри како на пример последниот пример Star Wars Jedi Fallen Order,има ботлнек каде што во одредедни моменти драстично паѓа фпс (тоа мислам дека го имам спомнато и во други теми) како на пример од 70 на 35.Прелистав по youtube игри со мојата конфигурација немаат никаков проблем и цело време имаат стабилен гејмплеј каде што не им паѓа фпс под 60.Прашањето е дали ќе има некаков проблем ако купам G Skill Aegis od 8gb што работи на истата фрекфенција,со оглед на тоа што никогаш не сум ставал плочки со различна меморија?Разликата во цената од 8 до 16 е 3000 што мене во моментов ми игра улога а имам проблем со машинава.Дали уопште имам потреба да ги дадам тие 3000+ или ќе го добијам посакуваното и вака?

4. Transporter444

Transporter444
    Gaining Experience

83
    118
    11 Јуни 2016
    Машко
    ФИНКИ
    треба и тајминзи и фреквенција и волтажа да бидат исти за да немаш проблеми, ама пак има шанси да имаш, така да најубаво земи си две исти стикчиња за да бидеш без гајле

На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
  5. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    благодарам

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    во тој случај каде можам да најдам g skill trident z 16 gb 3000mhz една плочка? гледам дека по салониве стрикно по 2 се продаваат

7. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

791
    704
    26 Март 2016
    Даскал
    Работата е што и да земеш ист бренд, исти тајминзи и ист клок, тоа не е гаранција дека РАМот ќе користи ист чип, што значи пак може да наиде проблем со компатибилност. Пример, g-skill ист модел може да им биде направен и од самсунг и од хајникс и од микрон. Најдобро е да продадеш се што имаш рам сега и да купиш KIT од две прачки, така ќе бидеш 100 проценти сигурен дека ќе бидат компатибилни.

8. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    Од смасунг е.Ако најдам иста ваква плочка можно е да имам проблеми? IMG_20200218_114636.jpeg

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

9. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

791
    704
    26 Март 2016
    Даскал
    Има мали шанси за некомпатибилност ако не се ист чип, ако земаш втора плочка треба да си сигурен дека е ист чип, а за да се осигураш дека е тоа така, ќе треба да ја тестираш. Најдобро е да користиш

thaiphoon burner
    Thaiphoon Burner - Official Support Website

Дава најмногу информации

ЕДИТ: Не можеш да знаеш што чип е се додека не ја купиш. Затоа најдобро нов кит да си земиш.

Последна промена: 18 Февруари 2020
  10. boksata

boksata
    Gaining Experience

172
    174
    27 Декември 2017
    QA Engineer
    D.C.O.P на асус го мести рамот на 3000mhz и 1.35V. Не е премногу волтажа за 3000mhz?

11. borcep

borcep
    Practice makes perfect

858
    1,419
    12 Септември 2013
    Машко
    XMP се смета оверклок и е нормално да намести на 1.35V.

На omegaRED и boksata им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...