1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  грешка си, 2600 иам на 3333 мхз можам повеќе ама неќам волтажата да ми е 1.45 константна. Сепак нема да видиш некој бенефит...
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zlatko1982

  Zlatko1982
  Intern

  36
  5
  23 oктомври 2017
  Машко
  Ако може некој да ми објасни што значи тоа HF на рам меморијата и дали би правело проблем ако ставам додатна плочка од 4 гб на 1.35в (јас имам 4гб на 1.5в)
   
 3. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  161
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Да не отварам нова тема ќе прашам тука.

  Имам G Skill (мислам дека е TridentZ,ама не сум 100% сигурен) плочка од 16gb со 3000mhz,која работи на 2133 затоа што имам h110m плоча која е ограничена на 2133.Неодамна утврдив дека на одредени помоќни игри како на пример последниот пример Star Wars Jedi Fallen Order,има ботлнек каде што во одредедни моменти драстично паѓа фпс (тоа мислам дека го имам спомнато и во други теми) како на пример од 70 на 35.Прелистав по youtube игри со мојата конфигурација немаат никаков проблем и цело време имаат стабилен гејмплеј каде што не им паѓа фпс под 60.Прашањето е дали ќе има некаков проблем ако купам G Skill Aegis od 8gb што работи на истата фрекфенција,со оглед на тоа што никогаш не сум ставал плочки со различна меморија?Разликата во цената од 8 до 16 е 3000 што мене во моментов ми игра улога а имам проблем со машинава.Дали уопште имам потреба да ги дадам тие 3000+ или ќе го добијам посакуваното и вака?
   
 4. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  треба и тајминзи и фреквенција и волтажа да бидат исти за да немаш проблеми, ама пак има шанси да имаш, така да најубаво земи си две исти стикчиња за да бидеш без гајле
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  161
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  благодарам

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  161
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  во тој случај каде можам да најдам g skill trident z 16 gb 3000mhz една плочка? гледам дека по салониве стрикно по 2 се продаваат
   
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Работата е што и да земеш ист бренд, исти тајминзи и ист клок, тоа не е гаранција дека РАМот ќе користи ист чип, што значи пак може да наиде проблем со компатибилност. Пример, g-skill ист модел може да им биде направен и од самсунг и од хајникс и од микрон. Најдобро е да продадеш се што имаш рам сега и да купиш KIT од две прачки, така ќе бидеш 100 проценти сигурен дека ќе бидат компатибилни.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  161
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Од смасунг е.Ако најдам иста ваква плочка можно е да имам проблеми? IMG_20200218_114636.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Има мали шанси за некомпатибилност ако не се ист чип, ако земаш втора плочка треба да си сигурен дека е ист чип, а за да се осигураш дека е тоа така, ќе треба да ја тестираш. Најдобро е да користиш

  thaiphoon burner
  Thaiphoon Burner - Official Support Website

  Дава најмногу информации

  ЕДИТ: Не можеш да знаеш што чип е се додека не ја купиш. Затоа најдобро нов кит да си земиш.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  D.C.O.P на асус го мести рамот на 3000mhz и 1.35V. Не е премногу волтажа за 3000mhz?
   
 11. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  XMP се смета оверклок и е нормално да намести на 1.35V.
   
  На omegaRED и boksata им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,687
  14,286
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  воопшто не е
   
  На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
 13. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  дека ја мести истата волтажа и за 3000 и за 3200, мислев дека треба помалку. Фала сепак.
   
 14. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  Ќе може некој да ми каже дали се исплати да се зголеми Virtual memory на лаптопов? Дали таквата измена нешо ќе промени или пак да оставам подесувања такви какви шо се автоматски подесени? Некако успорено подига апликации во последно време. Некој совет ако може!
  1.png 2.png 3.png 4.png 5.png
   
 15. thinking_in_binary

  thinking_in_binary
  Intern

  8
  2
  6 Декември 2019
  Машко
  Зголемување на виртуелна меморија не би ти помогнало. Windows 10 и 4GB РАМ е лоша комбинација. Поја претпоставка е дека премногу често се пејџира на HDD. Уште ако тоа пејџирање се прави на класичен хард-диск (наместо на ССД) и ситуацијата станува алармантна.
  Ќе претпоставам дека си на класичен HDD. Прво надгради го РАМ-от на 8 (можеби и повеќе, не знам за што ти се користи PC-то).
  Дури потоа мисли на ССД.
   
 16. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  Најдобра опција е да ја продадеш плочката од 16GB и да ставиш 2 по 8 GB 3000/3200 Mhz имаш кингстон во сетек и ќе добиеш дупло перформанси неголи со една плочка од 16GB доста имаат фпс дроп на еден слот рам.Два слота многу подобро работат неголи еден и мора да ти се исти рамовите инаку ке имаш проблеми .

  Kingston 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM 1Rx8 HyperX FURY Black

  https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10024&product_id=26708
   
  Последна промена: 19 Мај 2020
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...