1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  41
  59
  14 Април 2016
  Машко
 2. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  41
  59
  14 Април 2016
  Машко
 3. Prophet

  Prophet
  Intern

  6
  2
  16 Август 2014
  Машко
 4. krema

  krema
  Professor

  10,002
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со феномот ќе работи без проблем, но ако сакаш да ја упариш со интел нема да работи.
   
  На Prophet му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  896
  610
  11 ноември 2015
  Машко
  Некакво инфо кога ке излезе ддр5?
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  2021ва според мене. Zen3 ќе биде ддр4 а ќе излегува во Септември.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,761
  3,204
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ќе има slow adoption rate според мене, односно ќе почекаме 6-12 месеци дури да излези плоча шо поддржува ддр5. дури и тогаш, ќе има само малку производители шо ќе имаат извадено модели (се надевам дека грешам со ова) и малку споро ќе оди транзицијата.
   
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Јас за апгрејд сум за на лето, се мислев дали да го чекам и ддр5 ама ако треба уште една година да чекам ич не го е***.
   
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  896
  610
  11 ноември 2015
  Машко
  Затоа прашувам кога ќе излезе и јас сакам да направам апгрејд. Колку што разбрав Интел ќе почека 7нм со ддр5.
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Sto e ova "Intel"? xD
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Кој е најоптималниот memory kit за Ryzen 3xxx (специфично Ryzen 3700x). Се изнагледав видеа, изначитав по форуми, и се уште не можам да најдам прав одговор за тоа кој RAM KIT 16x2 = 32GB е најдобар за Ryzen 3xxx. AMD препорачува да се земе DDR4 3600 CL16 kit, луѓе пишуваат дека најдобар резултат имале со 3200 CL14, други со 3800Mhz Главата ми чади од тајминзи, оверклокување, итн. итн, вид на dies, DRAM calculator, бла бла. Исто така, логиката не можам да му ја најдам зошто во Сетек 2x16 Hyper X Predator 3200CL16 е 10.699

  Kingston 32GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) HyperX FURY RGB

  а, 2x8 Hyper X Predator 3600CL17 е 11.499.

  Kingston 16GB 3600MHz DDR4 CL17 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Predator RGB

  Можно е да е повеќе од дупло поскап 3600Mhz Ram Kitot?
   
 12. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,589
  1,797
  25 Март 2013
  Машко
  Не му се потресувај толку. Разликата во перформанси, не соодетствува со цената. 3200 Mhz CL16 ти е сосема доволно. 3600Mhz и/или CL14 е супер ама имаат премиум. Џеј 2 цента во последното видео си призна дека најдобри резултати вади на 3000mhz.

  Другата работа е што не треба да бараш логики во цените кај нас.

  Трето, не знам каква ти е конфигурацијата ама ако е под 1400 евра, речиси 200 евра за рам ти се многу пари. Ама ако ти е кеф...
   
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Најдов од Нексио многу многу различни DDR4 kits за пофер цена. 16x2=32GB на 3600 за 10.000 денари. Ама хаос им е таа понудата на G-Skill имаат милион различни RAM kits од коишто на некои пишува (For AMD RYZEN), што значи тоа? ако не најдам некој таков KIT нема да функционира како што треба?

  Desktop Memory-G.SKILL International Enterprise Co., Ltd.

  лево во search може да видите, a прикачувам и G-Skill меморија мени од Нексио
   

  Прикачени датотеки:

 14. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  917
  477
  15 Декември 2013
  Машко
  Ryzen 3000 серија немаат проблем со компатибилност со рамови и најголем дел од рамовите функционираат одлично дури и да пишува дека се само интел компатибилни. Еве пример проверив за овој Trident Z 3200MHz CL16 2x16GB и е компатибилен ама со X470/570 плочи, додека истиот рам на 3600MHz CL17 не е компатибилен, или не се апдејтирани податоците на сајтот.

  Screenshot_2020-01-29-09-19-11-074_com.android.chrome.jpg Screenshot_2020-01-29-09-18-56-479_com.android.chrome.jpg Screenshot_2020-01-29-09-19-04-143_com.android.chrome.jpg
   
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Ryzen 3000 Memory Benchmark & Best RAM for Ryzen (fClock, uClock, & mClock)

  Eве детална анализа на еден куп китови ;) за 3xxx серија.

  Сума сумарен според Стив за оние што не сакаат да се замараат со мануелни гибања на тајминзите:

  For anyone who isn’t interested in manually tightening timings and adjusting voltages, a 3600MHz XMP kit like this one or a high-quality 3200MHz kit is the obvious choice. 3600MHz is the clearly defined limit of easy performance gains from memory frequency on Ryzen, and we saw our 3200MHz CL14 TridentZ RGB kit perform at nearly the same level as G.Skill’s 3600MHz CL16 kits in most tests when using XMP--timings are important.

  П.С. Овој Royal Trident рамот со кристали како за некое момиче ми личи купен од нејзиниот Sugar Daddy xD.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 16. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Јас би 2х8 за почеток 3600mhz cl16 порачка оф нексио. Цената ќе биде поевтина од 10к за разл од тој 2х16 китот. Па после ако сакаш порачај уште 1 кит, според Bullzoid видеото сфатив дека quad channel има повеќе бенефиции и перф, во повеќе сценарија.
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Koj да го веруваш, еден вели QUAD, друг DUAL, еден ваков друг онаков. Ах бе.
   
 18. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  231
  361
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не се препорачува додавање на нови плочки, туку продавање на постоечките и купување на сосема нов, поголем кит од мемории.

  Првично, заради можната различна верзија од тотално истиот модел. Посебно ако се порачува на невидено. Пример, јас купив Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8) CL16 3200MHz, верзијата на модулите е 4.32 (некој хибрид на b-die), a постојат:

  4.23 Samsung 4Gbit D-die Confirmed
  4.24 Samsung 4Gbit E-die Confirmed
  4.31 Samsung 8Gbit B-die Confirmed
  4.49 Samsung 16Gbit M-die Speculated
  4.40 Samsung 16Gbit A-die Speculated
  5.29 Hynix 4Gbit MFR Confirmed
  5.20 Hynix 4Gbit AFR Confirmed
  5.21 Hynix 4Gbit BJR Speculated
  5.39 Hynix 8Gbit MFR Confirmed
   
 19. Zlatko1982

  Zlatko1982
  Intern

  35
  5
  23 oктомври 2017
  Машко
  Имам постар лаптоп околу 7 години е и сакам да му ставам уште рам (сега има 4гб на 1600 ддр3) па ме интересира дали има врска ( да не си сметаат една со друга) производител, брзина и на што да внимавам кога купувам друга рам
   
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,589
  1,797
  25 Март 2013
  Машко
  Провери на страната на производителот на лаптопот со кои рам мемории е компатибилен. Некогаш и да не е наведено, знае да работи ама треба да истестираш. Истотака види колку рам слота има, ако е еден-ќе треба да ја извадиш 4ката и да ставиш 8ца. Пред да појачаш рам, стави ssd ако веќе немаш.
   
  На Zlatko1982 и Chicco69 им се допаѓа ова.
 21. Zlatko1982

  Zlatko1982
  Intern

  35
  5
  23 oктомври 2017
  Машко
  На страницата не пишува за производители туку само дека подржува до 16 гб на 1600 mhz, има 2 слота. А мора ли да се стави SSD пред да ја појачам рам меморијата или онака за побрз лаптоп?
   
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Од кадј зеде Corsair? Не можам B-Die да најдам во оваа понудата на Нексио, па ни на друго место кај нашиве продавачи.
   
 23. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  231
  361
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  VisionStudio.gr

  73€
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Овие се од Солун, беше таму да си ги земиш на лице место? Најдов b-die доста квалитетен рам 16x2 од кај нив кај нас што би коштал 20.000, а кај нив 220 евреј.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  231
  361
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Да, со порачка 10-тина дена претходно.
  Aко пишува 220 евра - рачунај 176 после поврат на данок.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...