1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

1. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

436
    250
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Ја неам појма шо би можело да е проблем со рамо, ама очигледно е дека поарно ССД да си ставеш него рам.

2. Fensa#08

Fensa#08
    Intern

17
    2
    14 Јануари 2017
    Машко

Тоа е следно, ама треба да истражам малку на темата.Ако имаш некое познавање/совет слободно сподели.

3. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

436
    250
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Како шо кажав појма немам стварно. Ама читнав некаде пред некој ден дека ССД го решава проблемо со CPU load на ногу %.

4. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,828
    2,668
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Да ама он кажадека кога ќе го врати на 4+4 се враќа во нормала, значи не е до SSD.

5. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

436
    250
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Поентата моја е дека повеке аир ке има ако си ставе ССД него да појачува со рам.
    А вероватно двата различни стика на рам не се комбатибилни чим така му прават. Треба да го однесе кај некој постручен да му го појача рамо.

6. Fensa#08

Fensa#08
    Intern

17
    2
    14 Јануари 2017
    Машко
    РАМот не го купив заради брзина, туку заради тоа што користам позахтевни апликации + во комбинација со повеќе табови на хром рамот оди во минус.Инаку планирам и ССД да ставам, ама немам многу истражено на темава(компатибилност и како да се имплементира), па затоа е оставено за понатака.

Инаку на друг форум добив одговор дека наводно можно е комбинацијата која резултира со 12гб да е single-channel што ја преполовува брзината/моќта за разлика од 8гб кој има dual-channel.

Сепак не ми е јасно како може CPU-то да работи на 100% кога ќе се стави новиот рам.

7. cgfreak

cgfreak
    Gaining Experience

256
    236
    1 oктомври 2010
    CG Artist
    Едно прашање за спарување мемории.
    Во моментов на Sabertooth Z77 имам:
    2x8GB DDR3 1600MHz 9-9-9-24, дали е возможно/препорачливо да се додадат уште две плочки со иста фреквенција, а различни тајминзи, т.е:
    2x8GB DDR3 1600MHz 10-10-10-27?

8. krema

krema
    Professor

9,250
    8,978
    24 Јуни 2009
    Машко
    Возможно е без проблем.

На cgfreak му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cgfreak

cgfreak
    Gaining Experience

256
    236
    1 oктомври 2010
    CG Artist
    Дали би имало некаков downgrade/upgrade на перформанси на рамот во поглед на тајминзи?

10. krema

krema
    Professor

9,250
    8,978
    24 Јуни 2009
    Машко
    Нема никаков downgrade на перформасни, бенефитот ти е тој што ќе имаш двојно повеќе рам со иста брзина како и до сега што си имал..

На cgfreak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Баниран/a

360
    53
    10 ноември 2017
    Машко
    Нормално е оваа,и у мојот лаптоп е исто,рамот го јаде виндовсот у мене.
    Ќе ти пишам пп.

12. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,407
    3,289
    12 Јануари 2016
    Машко
    Изгледа дека сега е право време за набавка на рам меморија, кој планира да купува... ;)

Japan-South Korea Feud Takes Dangerous Turn
    Global Chip Supply In Jeopardy As New Trade Feud Erupts Between Japan And South Korea

Commenting on the latest trade feud, the Nikkei warned that Japan's new export controls on South Korea, a country that produces the bulk of the world's memory chips, threaten a ripple effect that spreads beyond the two wary neighbors to electronics manufacturing globally, and could result in another semiconductor shockwave across the globe.

The restrictions mark the latest setback in a bilateral relationship between the two Pacific Rim nations, fraught with colonial-era grievances. The move prompted Seoul to say it was considering retaliatory measures and left chipmakers to confront an immediate supply challenge.

Adding to the complications, Japan's government expects export reviews to take about three months. But South Korean chipmakers typically keep only one to two months' worth of parts and materials in stock.

A source at chipmaker SK Hynix told Nikkei the company does not have three months of inventory. The chipmaker would have to halt production if it cannot procure necessary materials from Japan for that long, the source said. Top memory chip maker Samsung Electronics said it was assessing the situation, without elaborating.

The impact could spread worldwide.

South Korean players control 70% of the global market for dynamic random access memory and 50% for NAND flash memory. Samsung leads the global chip market by revenue, with SK Hynix in third. These chips go into devices such as Apple's iPhone, rival models from Huawei Technologies, personal computers made by HP and Lenovo Group as well as televisions from Sony and Panasonic.

Fensa#08, Chicco69, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. Nostradamus

Nostradamus
    Intern

34
    34
    23 Мај 2017
    Машко
    Студент / Software Engineer
    Барам РАМ мемории кај нас за да си го надоградам компјутерот па си правев некои калкулации. Си го имам муабетот со Анхоч но си реков дека ќе разгледам насекаде за да си го добијам најголемиот "Bang for buck" како што се кажува.

Земам за споредба Kingston RAM Меморија

Kingston HyperX XMP Predator RGB 16GB DDR4 3200MHz - Една Плочка - Анхоч за 6,505 ден - 4 плочки 26,020
    Kingston HyperX XMP Predator Non-RGB 16GB DDR4 3000Mhz - Една Плочка - Сет-Тек за 7099 - 4 плочки 28,396

Каде идат тие 2,376?

Моето прашање е. Дали овдека кај нас "Cost-Effective" или пак "Best bang for the buck" имаат само Анхоч? Бидејќи досега сеушто сум купил од Анхоч ми испаднало поевтино од било кое друго место.

14. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,945
    12,246
    23 Јануари 2008
    Манга
    Цените на мемориите последниве месеци многу флуктруираат. Во зависност од тоа кога се набавени може еден ист модел да биде 25% поефтин/поскап.

На Nostradamus му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Едно прашање за конфигурација што сакам да склопам.
    Планирам да зеам Ryzen 5 3600 со MSI B450M Gaming Plus MB, но проблемот е што не знам која РАМ меморија е компатибилна со AMD. Да препорачате од каде можам да купам, планирам да зеам 2x8GB 3200MHz, или некој ако знае дали некој од наведениве РАМ мемории е компатибилна:

Kingston CL18 HyperX Fury Black

Kingston HyperX XMP Predator CL16 RGB

Благодарам однапред.

16. Martin1992

Martin1992
    Intern

52
    30
    30 Јуни 2019
    Машко
    Бабуш.. Рамот глеј да ти е компатибилен со матичната, а тоа ќе го видиш на официјалната страна на матичната што ја меркаш под "Memory support" и избери си регион Европа.

Испратено од SNE-LX1 преку IT.mk форум апликација

На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
  17. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,294
    791
    28 ноември 2015
    Машко
    G. Skill aegis го нема на компатибилност на ниедна матична и си работи супер на b450 матична.
    Тоа е најдобра комбинација за перфоманси/пари

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  18. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,037
    2,977
    2 Септември 2012
    Машко
    И кај мене Aegis-от во потпис со комбото се компактибилни топ. :cool:
    Best buy...

19. borcep

borcep
    Practice makes perfect

778
    1,263
    12 Септември 2013
    Машко
    Па не баш. Со мојата ASRock b450 pro 4 не се трпеа над 2400 со високи латенции.

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  20. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,294
    791
    28 ноември 2015
    Машко
  21. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

319
    452
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Здраво дечки. Во моментов користам лаптоп со 16gb рам меморија, 2 плочки по 8gb .Според начинот на користење и моите потреби обично сум на 50 до 60%, или во употреба имам околу 8 до 10gb на task manager.

Треба да се префрлам на нов лаптоп, и го меркам Lenovo IdeaPad L340. Би додал добро ССД и би го заменил рамов, 8gb плочката со 16gb. Во inet ми рекоа дека овој модел има само 1 слот за рам. Тоа значи дека лаптоп-чево е лимитирано на single channel.

Прашањето ми е околу single vs dual channel меморија.
    Дали би осетил голема разлика во перформанси доколку користам една плочка од 16gb со споредба во 2х8gb при секојдневна употреба ?
    Знам дека еден слот едноставно не би можел да ги искористи максимално перформансите на процесоров, но дали е тоа за 10-15% или 50% од можностите на процесоров ?

Додатно инфо.

Во принцип лаптоп-ов треба да издржи оторено 4-5 browsers со по 10 tabs. 3 Office апликации, Visual Basic, SQL studio, Remote Desktop, TeamViewer, Winamp/VLC Player во даден момент, на 2 монитори (од лаптоп-от + надворешен монитор).

Лаптоп-чево има скоро се што ми треба, 17 инчен екран кој според ривјуа не е лош, 9та генерација и7 процесор, дедуцирана графичка, лесен (под 3кг) и дизајн кој според мене е прифатлив, Единствено ме мачи фактот што има 1 слот за рам меморија.

Би сакал да земам лаптоп со локална гаранција, но тоа не е пресуден фактор. Други опции кој отпагаат се Dell G3 (17 инчен, не го најдов линков во моментов) и HP Pavilion 17 заради дизајнот. Dell G3 не ја можам тастатурата а кај HP-то зелената боја. Можеби ке можам да се помирам со црвенава боја на MSI GL73 но не ми се даваат толку парички за тој лаптоп (не ми е јасно зошто во 2019г се нуди лаптоп со 128гб ссд ?!? ).

22. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

714
    517
    11 ноември 2015
    Машко
    Ајде од по искусните некој да ми помогне, имам лаптоп со 8гб рам и сакам да му ставам уште 8гб. На самата плоча има уште еден слободен слот за рам.
    Моментално рамот што го користам е: HMA81GS6AFR8N-UH NO AC 2400 17-17-17
    А сакам да ставам: TED48G2400C16-SBK 2400 16-16-16
    па ме интересира дали се компитабилни помеѓу себе?

23. farkizz

farkizz
    Gaining Experience

36
    53
    14 Април 2016
    Машко
    На PC_GAMER и Astraion им се допаѓа ова.
  24. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,945
    4,648
    8 Април 2011
    Машко
    Гледам на нет новиве кафе езеро 9та и серија бараат поголема фрекфенција на рам за подобри фрејма во игри и верувам дека е така. Јас возам основни kingston fury na 2666mhz . Сакам да знам кога ке дојдат на ред за надградба ( за месец-два) која фрскфенција- латенција да земам рам.Читав дека 3400мхз се бест бај моментално за ова платформа. Некој совет?

25. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,294
    791
    28 ноември 2015
    Машко

Сподели

Вчитување...