1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Охоо 3 × 2GB па 8GB да го ококориш xD

  Пиши најарно за кој топлап се работи, не верувам дека подржува еден слот повеќе од 2GB...
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па до сега не ми требало повеќе ама сега за работа ќе го користам па мора да го напукаме малце :D
  Иначе поддржува, Alienware M17X R3 e лаптопот. Мака ми е да ги вадам и шиткам модуливе, ако може вака да се додаде без да има некои конфликти and shit, најдобро.
   
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,624
  4,566
  23 Јуни 2015
  Машко
  Земи лаптопот, отиди на лице место. Пробај, купи и со здравје да си користиш.
   
  На NecrotoX и #samurai# им се допаѓа ова.
 4. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  @NecrotoX
  :D Ако навистина вака можеш да пробаш некаде, најарно ќе биде хахаха, пошто еве барам по нет сигурно инфо за максимум рам по слот за топлапов и никаде да најдам точно наведено. Некаде вкупно подржува 16GB, некаде 32... Припази на мегахерци на стариот рам, да се исто со новиот... Почекај други да реплицираат тука на темава, не се залетувај брзо да купуваш.

  Види овде дали ќе се снајдеш: Support für Alienware M17x R3 | Systemkonfiguration | Dell Deutschland
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да ама да не почнат после некое време Blue Screens of Death рандом да ми се појавуваат :D. Како што читав на нет во теорија е ОК, ама во пракса можело во текот на работата да има ерори и глупости. Бар така пишуваат.

  Може 8 GB по слот и може 32 GB вкупно. А исто така може и мешана брзина, пример сега 2 од плочките ми се на 1333, третата ми е 1600. Ја купив зашто немаше поспора, си тера на 1333 сега. Ама сите се Samsung и сите се по 2GB.
  Сега ако бапнам, пример, плочка Geil од 8GB, дали ќе има заебанции, тоа ми е прашањето.
   
 6. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  А да земеш две 8ки, па тие 3 × 2 да ги извадиш? Ако работат добро 10 дена и проверка со мемтест и др. ги задржуваш, ако не ги враќаш со фискална. Поарно е 2 × 8 него 3 × 2 + 8...
   
 7. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  394
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  А уште поарно е 4 х 4 гб ... :)

  Ако 16gb рам се доволно ...
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 8. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Ако има на лагер и му испаѓа поевтино од 2 × 8, мојт
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  394
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Поефтино 4х4 тешко :)
  Само можда малку бенефит у брзина . Ама и не нешто приметно :)
   
  На NecrotoX и #samurai# им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Се обидувам да го избегнам тоа сценарио :)
  Вадење на тастатурата за да дојдам до 2-те мемории што се во првите 2 слота - pain in the ass
  Огласување и продавање на старите мемории - pain in the ass
  Вака зимам еден стик и не се замарам. Ако функционира, нели :)
   
  На Speedster и #samurai# им се допаѓа ова.
 11. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  394
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  А да земеш две 8гб . Како што спомна @#samurai# . И да извадиш само една 2гб .

  Да имаш 2х2гб + 2х8гб = 20гб

  Пошто за првите две мемории имаш проблем на вадење ...
   
  На NecrotoX и #samurai# им се допаѓа ова.
 12. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Абе теоретски може ќе функционира ама кој да те "лаже", а вака две исти плочки, иста фреквенција, латенција... OCD friendly. Пак ќе треба да растураш топлап па што му онадиш матер па, а за препродавање потака штом ти дојде душичката на место и не дека ќе се убедуваш со некој да ти ги купи старите плочки, рам секогаш брзо се троши.  Е вака мојт и уште поубаво да испадне, видиш како му текнуело еиијјј
   
  На NecrotoX и Speedster им се допаѓа ова.
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Значи да не го праам Франкенштајн а :D. Ај ќе размислам, може и таа опција само едната од 2GB да ја извадам...
   
  На Speedster и #samurai# им се допаѓа ова.
 14. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  394
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Кад је бал нек је маскенбал :)
   
  На NecrotoX и Fredy им се допаѓа ова.
 15. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Имам 32гб рам 2400mhz CL15 или CL17 не сум сигурен, знам дека ако ставам рам со помала mhz или поголема mhz ќе се прилагодат на нај малата mhz, но ме интересира дали е исто и со брзината CL?
   
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Рамот ке работе со брзина колку шо подржава матичната. А тоа со CL има некоја минимална математичка разлика за нас невидлива.
   
 17. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Зборот ми беше за тајмингот, може грешка се изразив.
   
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Само да направам апдејт дека земав еден стик Geil меморија од 8 GB и го додадов на веќе постоечките 3x2 GB модули од Samsung и сега за сега немам никакви проблеми.
   
  На #samurai# и Speedster им се допаѓа ова.
 19. Thoradin

  Thoradin
  Intern

  10
  0
  3 Јуни 2019
  Машко
  Имам 2 по 8гб рам мемории hyperx fury black 2666mhz ... ме интересира до колку е паметно да ги оверклок или не е паметно воопшто, како да проверам дали имам позитива од тоа или не? Моментално работат на 3066mhz na 1350V Dual channel и нема никаков проблем. Дали да одам погоре или подоле или да оставам на 2666 ???
  Процесор имам amd ryzen 5 2600 six cores и матична msi tomahawk b450 ...
   
 20. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  173
  139
  8 oктомври 2016
  Не чепкај.

  Sent from my Redmi
   
 21. Thoradin

  Thoradin
  Intern

  10
  0
  3 Јуни 2019
  Машко
  Да ја остаам на фабричко 2666 1.200V или на оверклок 3066 1.350V ???
   
 22. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  173
  139
  8 oктомври 2016
  Ако работи стабилно како што е сега остави ја така. Ако покаже нестабилност спуштај надолу.

  Sent from my Redmi
   
 23. Thoradin

  Thoradin
  Intern

  10
  0
  3 Јуни 2019
  Машко
  Значи да ја остаам на овер 3066 ... како би приметил нестабилна работа ???има ли некој програм за тест на рам како за cpu ???
   
 24. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  185
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
 25. Fensa#08

  Fensa#08
  Intern

  17
  2
  14 Јануари 2017
  Машко
  Решив да го појачам рамот на лаптоп и купив плочка од 8гб и мислев да имам местп 4+4, 8+4 со тенденција 8+8.Е сега ми се појави проблем.Прво лаптопот многу споро го подига ОС, потоа после 20тина мин(неам ССД), ќе функционира се, чита рам 12 гб, но ЦПУ-то работи на 100% константно и практично е многу спор лаптопот и е неупотреблив.Кога ќе го вратам на 4+4 се е ко по старо.Што би можел да биде проблемот?
   

Сподели

Вчитување...