1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Од денес намалени цени на РАМ во сетек. DDR 4 8 GB во просек поефтина за 500 денари. Дали е сега моментот да се купи или ќе следи и друго намалување?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,325
  7,301
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Моментот е кога ти треба, тогаш да купиш повеќе рам. Дали ке заштедам +/- 500 до 1000 денари ако чекам не ми прави некоја разлика.
   
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,646
  1,901
  25 Март 2013
  Машко
  Проекциите се дека ќе паѓаат уште, но во нареден месец може ќе паднат уште 5 проценти, за два месеци можеби 7 проценти, па додека таа цена да ја регулираат кај нас... А може да испадне некој куршлус па да ги зголемат... со други зборови -Не се исплати.
  Да чекаш нов процесор, матична и рам има поента, за можеби уште 500 денари да заштедиш само за рам не се исплати.
   
 4. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  969
  393
  17 Јуни 2008
 5. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако имаш AMD процесор зимаш рам за AMD, и обратно, ако имаш интел процесор зимаш рам за интел. Меморијата за интел работи и кај AMD плочи, но меморијата за AMD нема да работи на интел плочи.
  Претпоставуам дека тој Оptiplex е со intel процесор и ќе ти треба поскапата меморија. :)
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  926
  627
  11 ноември 2015
  Машко
  А во што е разликата од интел и амд меморија?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кратко кажано, разликата е во контролер кој што на едната плоча го има а на другата плоча го нема.
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  926
  627
  11 ноември 2015
  Машко
  Истото важи и за новата платформа на амд процесотри?
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  311
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Фала Богу рамо почнува да се враќа на нормалните цени. Коа излезе DDR4 4GB bese 1000 den. Hyper X bese 1200.
   
 10. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  290
  318
  7 Септември 2010
  ^
  Би требало уште доста да пааѓаат цените... Има oversupply на истите....

  Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
   
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Време беше да се вратат на нормала како што беше порано. Најверојатно сега има oversupply на истите порати тоа што нема доволно копачи па се некако застана и цените нормално беа да паднат и да се стабилизираат со нормална цена...
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,247
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Погрешна информација ти е ова.

  Рамот е рам, брендингот интел рам или амд рам е само на некој начин да му се укажи на корисникот дека китот што го зел е тестиран, стабилен и работи на интел/амд платформа, а не дека едната плоча нема некаков си контролер шо другата го има. Тоа ти е дезинформација.
   
  Tegla, BorisSapphire и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имам и од двата типа на рам мемории, рамот што е деклариран за AMD не работи на плоча со intel CPU.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,247
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Значи, погоре кажаното е валидно. Не се работи за непостоечки контролер, рамот не е компатибилен со интел плочи.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,247
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ок. Докажи ми дека не е, покажи ми на кој контролер мислиш, онлајн документација нешто, можеби јас грешам :)
   
 17. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  54
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  Сакам да зеам рам.
  Имам Asus H170 Pro Gaming, и само една плочка рам од 8гб(некоја од овие две 1 & 2). Ако се различни треба да видам по сериски од гаранција која е точно.
  Дајте предлог за рам/ Цените на овие две се плафон(1000-1200 денари поскапи од кога ја земав), споредено со другите?
  Дали да земам друга? Дали да купам иста?
   
  Последна промена: 18 Март 2019
 18. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во ред, нема контролер.
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,247
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Најсериозно те прашувам, не се заебавам, нити се карам, јас мислам дека нема контролер, ти мислиш дека има. Би сакал да ми покажиш дека има, во тој случај погрешно сум мислел и ќе научам нешто ново :)
   
 20. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  348
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  Амд рамот од кинескиве страни не е подржан од интел матични, може да се користи само на амд процесори, интел рамот може да се користи и на двете.
  OCZ releases special memory for AMD AM2 CPUs | TheINQUIRER

  Разликата е што тој амд рам користи "high density memory".

  Еве подетално

  'The difference between normal memory modules and amd only memory modules is the density of the memory chips used.

  Most normal PC memory uses low density memory chips, where the width of the memory address rows is lower and the number of columns is higher. An example would be 128Mx16 or 2 megabits.

  High density memory changes the layout where the address rows are larger and the columns are lower. An example would be 512Mx4, which is also 2 megabits.

  Most memory controllers aren't designed to be able to use high density memory, hence why it has such a low compatibility. High density memory has the best compatibility with AMD systems, and older systems where the memory controller was still on the north bridge. 3rd party chipsets for both Intel and AMD back then generally didn't care about memory organization and would use almost anything."

  @spiritBreaker
  Доколку не си убеден имам дома плочки од овој рам што работат на ам3, ќе ги пробаме на било кој интел и ќе видиш дека не работат.
   
  Последна промена: 18 Март 2019
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,325
  7,301
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кај ам2, ам2+ и ам3 меморискиот контролер не е на north bridge-от како кај интел плочите него е на самиот амд процесор.

  Тие мемории се high density и ни една интел плоча неможе да ги види. Амд можат. Не се секогаш стабилни и не се патентирани мемории.

  Има whitepaper за меморискиот контролер на тие генерации.
   
  На StalkeR и krema им се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,247
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Научив нешто ново :) ти благодарам @ARMac за објаснувањево, @krema извинување до тебе :)

  Едит: дали на ам4 плочиве сега е исто како и на интел, односно контролерот е на north bridge-от?
   
  На ARMac и krema им се допаѓа ова.
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,325
  7,301
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не би знаел. За стариве научив од немукает зошто нарачав 6х4гб ддр2 од ebay пред да прочитам :)
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  406
  584
  3 Јануари 2019
  Машко
  Бев денеска до Анхоч и до Сетек, но немаат истата RAM меморија како на мојата конфигурација. Инаку, имам HyperX 2666 Mhz CL15, ме интересира дали ако ставам плочка со CL13 или CL16 би било компатибилно со таа што ја имам моментално. Кој е вашиот совет?
   
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Слично прашање како тоа погоре. Имам во лаптопот 3 модули од по 2 GB меморија, имам уште еден слот слободен, дали мислите дека ќе имам некој проблем ако ставам уште еден модул од 8 GB во последниот слот, од различен бренд?
   

Сподели

Вчитување...