1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  362
  260
  13 Март 2015
  Машко
  дечки на лаптопот на сестра ми има фабричка меморија од 4гб ддр4 2133мхз.
  Сака да надогради уште една плочка од 4 гб или евентуално 8гб, но барајќи најдовме само плочка од 4гб 1600мхз и од 4гб 2400МХз
  Дали може да се сстави некоја од овие и која?
   
 2. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  ставија таа од 2400 мхз би требало лап топот да и напраи downgrade на фрекфенцијата и ке работи
   
  На enes.s1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  362
  260
  13 Март 2015
  Машко
  Дали си сигурен или? Ќе поминам секако до Анхоч да видам
   
 4. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  почекај уште некое мислење...
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Послушај го томи. Во право е.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,350
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Би требало 99% да работи затоа што JDEC има и клокови надоле од тие 2400.

  Једини проблем потенцијално е плочата. Според тоа дека сега користи 2133 Mhz мислам дека е Skylake/6-та генерација, додека Kaby користи 2400. Сепак според JDEC ќе ја спушти.
   
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Исто и во мојот лаптоп
  Му купив 2x4=8гб рам по еден слот 4гб.
  Пробав да сменам слот и со еден пробав
  Не сака да се уклучи на боот starting windows блокира целиот и на linux.
  Само на linux се уклучи со 4гб рам.
  А на биосот ги чита било кој слот и двата
  Пробав Update bios ок но пак исто.
  Лаптоп модел:
  Toshiba m645-s4114
  Изгледа зависи од Mhz и Low Voltage.
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ако не ми е на точно место поставено, нека се премести кај шо треба.

  со малку работа, тестирање, итн итн, успеав да кренам рам на 3000 мегахерци, 1.205 волти, тајминзи 17-17-17-39. ако има некој идеја слободно нека ја сподели, како да стигнам пример до 3200 (мислам дека е слатка точка за рајзен рам фрекфенција)

  едит: незнам зошто CAS Latency го дава како 18, сетиран е 17 во биос...
   

  Прикачени датотеки:

  • 1.PNG
   1.PNG
   Големина:
   17.4 KB
   Прегледи:
   23
  На enes.s1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Ставија втората. Или уште подобро ако си во можносѕ пробај да најдеш уште една идентична на твојата на Ибеј. Јас така направив пред две години, најдов идентична 4гб плочка за околу 30тина долари.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 10. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  Дечки едно прашање.
  Гледам дека цените на РАМ-от се драстично намалени, на пример kit-от кој што го зедов јас за мојот билд пред некој месец е 50 евра поефтин од 11,990 моментално е 8,900.
  Дали се очекува уште да паѓаат или сега е време за upgrade?
   
 11. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  626
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  се враќа конечно блиску на стара цена, 8GB плочка ист тип сега е само 700 денари поскапа од кога ја земав првата (во peak беше 2300 поскапа), така да доста поблиску до кога беа најниски цените
   
 12. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  966
  507
  15 Декември 2013
  Машко
  Земај не се мисли, тешко да иде надоле цената :)
   
 13. enes.s1

  enes.s1
  Intern

  11
  1
  13 Јануари 2017
  Zdravo.
  Momentalno imam 8GB DDR4 2133Mhz Kingston HiperX Fury, pa bi sakal uste 8GB da stavam. Ama kako sto gledav niz skopjevo vo prodavnicite ne mozam da najdam ista memorija, pa bi sakal da ve prasam dali bi mozel da stavam ista memorija ama so druga hercaza i da fukncionira kompjuterot.
  Btw ako ima nekoj ista kako sto baram neka ponudi po moznost da ima uste garancija.
  Fala vi pozz

  Испратено од SM-J530F преку IT.mk форум апликација
   
 14. Macoropp

  Macoropp
  Intern

  1
  1
  24 ноември 2018
  Машко
  15430725497161350996477.jpg
   
  На enes.s1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Да не отварам нова тема тука ке го поставам прашање ако не е добро бришете.
  Имам проблем со DDR3L sodimm модул. Се работи за Acer лаптоп, не ги памтам спецификации ама не е ни важно. Знам дека нема утка со рамот зашто проблемот е малку безвезе. Лаптоп доаѓа со 1 плочка 4 гига рам SK Hynix. Купив друга од 8 гигабајти Geil со иста волтажа 1.35, иста брзина а изгледа исти се и тајминзите. Значи сакам 12GB (8+4) dual channel ако е можно.

  Проблемот настанува што веднаш после подигнување на Windows 10 (1803) за 1-2 минути лаптопот се гаси, а понекогаш уместо нагло гасење има фликеринг на екранот. Бидејќи се работи за лаптоп со 2 графички, intel и nvidia, ја угасив интеловата преку device manager (disable), и лаптопот работи без проблем, меѓутоа не се прави свич на нвидиа (пример при вклучување на игра) графичка бидејќи драјверот на нвидиа вели дека немаме дисплеј поврзано со нвидиа картичка.
  Логично ваљда интел драјверот прави некој вид на pass-through.
  Пробав првин со memtest, една итерација после сат ипол заврши и не пријави никаква грешка. Пробав со Windows Memory Test алатката исто и таа не пријави грешка. Ја извадив плочката од 4 гига и остана новата само од 8 гига во single channel.

  Пак се случува истото, се гаси компјутерот или фликеринг како покварена графичка. Угасен интел драјвер, се работи нормално. Пробав со различни интелови драјвери исто се случува. Ми останува уште да правам формат на компјутерот или да се проба Windows 7. Некој совет? Знам дека 8+4 рам е лоша идеја, меѓутоа проблемот мислам дека не е до рамот него до драјверите на Интел бидејќи без нив нема никакви проблеми.
   
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Смени ја плочката ако си ја купил сега. Воопшто не е лошо 8+4GB RAM, лошо е што си купил Geil. Не сите производители трпат секакви плочки, ако ти се повтори проблемот и со друг бренд тогаш носи го лаптопот на сервис.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Го решив проблемот со преинсталација на Windows. У принцип не е тоа решението, туку ако се остави до крај Windows Update да ги инсталира драјверите на Intel и Nvidia пак се истото случува.
  Проблемот го решив така што ги оставив драјверите на Intel тие што се од update, а оние на Nvidia ги избришав и ги инсталирав најновите од официјалната страна. WTF ситуација, претходно не беа проблематични Nvidia туку оние на Intel.
  Форматот секако помогна, не знам како али претходно пред форматирање пробав сите можни комбинации на драјвери, од самите на Update, па комбинации стари-нови од Intel и Nvidia но ништо не работеше комплетно.
  Сега системот е океј, пребацува на појаката картичка кога се вклучува игра, генерално исто си работи како порано. Помина уште еден Memtest pass без никаков проблем.
   
  На enes.s1 и SiPy` им се допаѓа ова.
 18. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  342
  263
  13 Март 2017
  Машко
  Имам рам за давање, ако некој е заинтересиран: 8GB DDR4 AData 2133mhz - 2500 ден.
   
 19. Zombie

  Zombie
  Gaining Experience

  97
  105
  2 oктомври 2008
  Дечки не знам дали е за тука прашањево (најверојатно не е), ама со оглед на тоа дека го превртев цел форум барајќи го одговорот, тука ќе го пишам:

  Имаше една странска веб страна за нарачка на мемории што ја фалеа многу членови по темите и никако не можам ниту да најдам линк, нити па да ми текне како беше?
  Ако знае некој да ми каже, би му бил ептен благодарен :D
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
  flex memory ??
   
  kocani, Zombie, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Zombie

  Zombie
  Gaining Experience

  97
  105
  2 oктомври 2008
  Да ти се позлатат рацете друже! :D
   
  На kocani му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
 23. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Незнам во што конфигурација ќе го користиш, но тука отприлика можеш да ја видиш разликата. 5-10% подобри перформанси во игри

  View: https://www.youtube.com/watch?v=_oHO2lWKpOA

  ПС: 13/2666 = 0.0049 sec
  16/2666 = 0.0060 sec latency
   
  На PC_GAMER и Arkturus им се допаѓа ова.
 24. antonkoo

  antonkoo
  Intern

  2
  0
  24 Март 2018
  Машко
  Здраво имам sony vaio flip 14 , има 4 гига рам DDR3 па сакам да му додадам уште 4 гига па пред малку го отворив и водов дека има место само за еден диск рам на него има 4 ГБ , е сега прашањето ми беше дали можи да се извади тој и да се додади еден од 8 гига . ? ќе пуштам и слика да видите и ако некој знае да ми препорача кој би функционирал а кој не оти немам искуство од вавки работи . фала однапред :D 51989025_401407390620468_8505239692348751872_n.jpg
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,127
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Побарај на нет според моделот на лаптопот дали подржува толку меморија.

  п.с. Ајде pls уште еднаш истото прашање во друга тема.
   

Сподели

Вчитување...