1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  959
  499
  15 Декември 2013
  Машко
  Може да се случи да има неусогласеност, прати што модели му се точно рамовите да видам нешто, ако можеш. :)
   
 2. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Проверете дали се усогласени CAS латенциите на плочките со CPU-Z, во SPD табот. Ако вредностите се различни имате конфликт на интереси во системот :)
   
  На Exhumed и zipi123 им се допаѓа ова.
 3. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  506
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  Како мислиш усогласени?
   
 4. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  CPU-Z | Softwares | CPUID

  Клик на SPD таб, има детална информација за секоја плочка од слот 1-4 па види дали CAS и останатите субтајминзи се еднакви на сите плочки.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,783
  3,242
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ram.PNG

  бенч со Aida64, клокнат рам од 2667 на 2933 големи херци :)
   
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Јас 3200 бутнав ама ми ги крашнува прпграмите(D O C P), веројатно можи да се среди мануелно.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 7. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  60
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Имам 2 плочки по 1GB рам DDR2 и кога ставам плус една од 2GB RAM компјутерот не ми се уклучува а кога ќе извадам една плочка од 1GB Рам компјутерот се пушта и пишува дека има 2GB рам.Зошто не може уште едниот рам од 1GB да се стави и да имам 4GB RAM?
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  669
  620
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  би требало да може, имам возено така распар порано со 4 слота различни брендови и големини .. ама може имаш некоја ложа комбинација .. проба и различни позиции по слотови?
   
 9. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  60
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Да пробав но не сака
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,575
  13,817
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Затоа што модулот од 2gb е дуал ранк, а тие од еден гига се сингл ранк мрмории. Прогуглај ако те занима да научиш технички подетално.
   
  На Mr Bean ^.- му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Се зголемува притисокот...се очекува цената на рамот да падне. Нормално кај нас тоа би се рефлектирало неколку месеци подоцна, но што е тука е. Некои продавници како newegg, pcpartpicker и слично ги намалија цените.
   
  StalkeR, borcep и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,056
  635
  8 Август 2017
  Машко
  Имало некоја истрага против производителите на РАМови заради местење на цените, го збореше ова Џејз2Центс у подкастот вчера.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Во Кина веќе има истрага за тоа од пред нова година.
   
 14. stars

  stars
  Intern

  6
  0
  7 Јуни 2017
  Машко
  zdravoo..ve molam za mislenje i iskustvo od G.skill ram memoriii...2x8 gb
   
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,783
  3,242
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  компатибилна со која платформа? брзина? модел? и користи македонска тастатура, стои во правилата таму горе некаде.
   
  Maurelie, goce03, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  345
  471
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Здраво дечки.
  На денешен ден пред 10 години купив лаптоп Sony Vaio FW170J, кој го користам до ден денес. На овој лаптоп завршив факултет, ја најдов првата работа, и мераклиски си го одржувам дома.
  Лаптоп-от има 4гб рам меморија (2x2гб 800MHz PC2-6400 DDR2 SO-DIMM).
  Сакам да видам дали ќе прифати 2х4гб, или 1х4гб + 1х2гб од радозналост, едноставно за да си го одговорам прашањето кое го мислам веќе 10 години. На интернет пишува дека 4гб е max.

  Дали има некој 1x4гб 800MHz PC2-6400 DDR2 SO-DIMM плочка за да се обидам да видам дали ќе работи ?

  Поздрав.

  sony vaio fw170j.png
   
 17. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,783
  3,242
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Според гугл, тој модел прима макс 2 х 2gb рам. За жал, 2 х 4 гига не поддржува. Еве и скриншот


  [​IMG]
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  366
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Момци, на конфигурација Ryzen 1700x, Asus Prime X370 Pro, рам Kingston Predator 2x8gb HX432C16PB3K2/16, системот крешува на 3200мхз, а работи стабилно на 3000 односно 2933мхз. Клокот и во двата случаи е правен само со одбирање на дефолт профилот DOCP 3200 во БИОС, па сам си крева напон на 1.35в и сетира тајминзи. Чаре некое да проработи и на 3200?
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,575
  13,817
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  затоа што тие од по 1gb ти се single rank, а таа од 2gb dual rank. Ти ја чита двојката како 1gb кога е со упте една меморија, а за да ти ги прочита сите пробај размести ги по слотови, т.е. на различни канали.
   
 20. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  54
  43
  19 Март 2014
  Машко
  Пробај рамот на 3200 профил да му накачиш волтажа на 1.38в. Треба да успее.

  Го имам истиот Рам (на различна матична/процесор) и истото ми се случуваше. 1.38в не ми е тестирано до крај за стабилност, ама имам правено бенчмаркови без краш.
   
  На Maurelie и worker_x им се допаѓа ова.
 21. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  366
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Претпоставувам дека разликата од 0.03V нема да е штетна по рамот :D. Инаку видов на нет, некои го фураа и на 1.45V, ама не ми се ризикуваше. Ти благодарам, ќе пробам на 1.38V.
   
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  926
  627
  11 ноември 2015
  Машко
  Пробај со Bios Update.
   
 23. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  366
  363
  17 Март 2010
  Машко
  На последниот е.
   
 24. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  926
  627
  11 ноември 2015
  Машко
  Хмммм... еден мој птијател имаше сличен проблем со рамовите не му ги читаше како што треба додека не направи апдејн на биосот, поточно чекаше да излезе нова верзија за да си го реши проблемот.
  Слична конфигурација како твојата.
  Ryzen 5
  Msi Матична
  Corsair Рам
   
 25. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  54
  43
  19 Март 2014
  Машко
  Јас би ти препорачал до 1.4V да тестираш, 1.45V веројатно ќе бара одличен air flow во куќиштето.

  Во најмала рака ако не ти успее на 3200 тогаш пробај профилот на 2933 што ти е да го модификуваш со потајт тајминзи.
  Еве кај мене како е.

  CPUz.png
   
  enes.s1, Maurelie и на worker_x им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...