1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,066
  3,167
  2 Септември 2012
  Машко
  На форумов имам купено Asus P45/43 -ka za 1000 денари.
  Може да се начека од време на време. :p
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не знам кај да пишам, се надевам темава е соодветна. Кај можам да го најдам следниов модел?

  DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL15 HX426C15FB/8

  Сетек, Анхоч и ДДСтор го немаат. А, општо сите стојат слабо со рам мемории.
   
 3. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  @M.Pix нарачај го од ebay или aliexpress
   
 4. Synchrony

  Synchrony
  Gaining Experience

  37
  94
  14 Јули 2016
  Машко
  Суша е у цела држава. Јас барам 2133 два месеци уназад.
   
 5. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Види memoryc.com да не го има
   
 6. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  100
  205
  13 Јуни 2017
  Машко
  I jas go baram istiot.
  Od Anhoch mi rekoa deka ke dobijat ama ne znaese koga.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,336
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Добро шо е со цениве на рам меморијата???
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,127
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Криза :)
   
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Пошто ќе ми треба денес/утре рам. Имам 2 плочки од по 8 гига од горе наведената. Во план ми беше да купам уште 2 од 8. Арно ама ништо од тоа пошто никаде ги нема. Немам навика да зимам распар плочки па би земал g-skill од нексио (Ripjaws 4 F4-3000 15D-16 GRK). Освен додатните 16гб колкав апгрејд е од 2400 на 3000? Ќе има осетна разлика ?
   
 10. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Според она шо го гледав, бенчови со три различни брзини: 2400, 2666 и 3000, на 1080п разликата е 3-7 фрејма, 1440п е околу 3-5 фрејма, а на 4к е околу 1-3 фрејма разлика (ова за гејминг), така да од таа причина, јас би идел и со 2400, или уште поубаво 2666 (цената во анхоч од едните до другите е банално ниска, зависи што има на залиха), 3000 е прилично скапо. гскил во нексио имаш од 2400 и 3200, варијација измеѓу нема.

  не иди на распар, ако имаш кингстон, земај истиот модел, да немаш можни проблеми со компатибилност(залихата е веќе друг проблем, еве јас чекам скоро 2 месеци за да стигне нешто такво во анхоч - едниот термин го промашив од икс причини).
   
 12. marko.bangiev

  marko.bangiev
  Gaining Experience

  66
  97
  30 Април 2017
  Машко
  Новиве мобилни телефони почнуваат се повеќе да користат LPDDR4 RAM и со тоа се зголемува побарувачката, со тоа растат и цените. Особено пошто еден од најголемите произведувачи на мемориски чипови е Samsung.
   
 13. alekso666

  alekso666
  Gaining Experience

  92
  111
  6 Декември 2013
  Машко
  3D
  Предлог за рам 32GB од 2800MHz до 3200MHz и добра латенција пример CL13, CL14.

  Пожелно е 2 плочки од 16GB но ако нема ќе се помирам и со 8GBX4, пошто можно е да го надградам 64GB до макс :). Најдов на ebay за околу 20К ден. ама не ми се чека месец дена да стигне. Па ако знае некој за до 20К макс кај нас добар рам. И се надевам дека сум на правата тема.
   
 14. Zer0Cool

  Zer0Cool
  Intern

  36
  14
  10 ноември 2017
  Машко
  Проблемот е што живееме у Македонија. Златно да има Амазон за кај нас али тоа е тоа. Кај нас РАМ Меморииве се стари и максимум анхоч 2666mhz а у светов испадна 4600MHz c19. Таа од 2666 8gb е 5000 ден. Најубаво земи си Corsair Vengeance LPX 16GB 2x8 3200MHz c15 ili 16 за 200 долари и немаш мака. Ама тоа ке треба да го изведеш преку Ebay ili Amazon seller што праќа Global. Или ако можеш да отидеш до некоја од соседниве земји успат земи си или нека ти земе некој така најубаво. Тука не купувам конфигурација па што сака нека биде.
   
 15. alekso666

  alekso666
  Gaining Experience

  92
  111
  6 Декември 2013
  Машко
  3D
  Ги имам тие опции разгледано фала пријател, гледав имаат во ддсторе нешто па ке видам

  BigAlek
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Се решив да надоградувам рам меморија, па барам мислење што да се земе 2*8 ддр3.
   
 17. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ѕирни во нексио. или јави им се и прашај
   
  На alekso666 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. alekso666

  alekso666
  Gaining Experience

  92
  111
  6 Декември 2013
  Машко
  3D
  Фала пријател веке земав од нексио 32GB G.Skill Trident Z F4 2X16GB 3200Ghz ;)

  BigAlek
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 19. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,112
  3,779
  5 Декември 2009
  Машко
  Можда не е за тука, ама тема за МБ нема...
  Конкретно, додека ја чекам H110-D3A, барам РАМ меморија. Е сега според Support List не можам да најдам соодветен рам во отепанава држава...
  Дали би имал проблеми со друга плочка, или не би требало?
   
 20. marko.bangiev

  marko.bangiev
  Gaining Experience

  66
  97
  30 Април 2017
  Машко
  Со било која DDR4 меморија работи, ако ти е за mining бапни и некоја евтина 4gb на 2133mhz и ќе нема гајле.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  60
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Од кај да купам RAM DDR2 од ebay или на друго место,сакам плус 4GB да ставам а сега имам 2GB рам
   
 22. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  [​IMG]
  Според овој графикон DDR4 на 3000 MHz цената почнува да се намалува. Дали може да очекуваме намалување на рам мемориите и кај нас ?

  [​IMG]
   
 23. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  Дали различен бренд на меморија може да прави проблем? Пример kingston i adata?
   
 24. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  966
  508
  15 Декември 2013
  Машко
  Може да прави проблем, али немора да значи, зависи од latency на рамот. Latency може да направи проблем и на 2 kingston плочки. Така да најдобро е да ни пишеш што модел на рам имаш или да бараш према тој. :)
   
 25. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  Општо прашав другар има crucial i hyperx 2x8 2400mhz и има проблеми со кочење во игри а не треба тоа да се дешава.
   
  На Macoropp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...