1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за помош и дискусија за програмирање

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Pulse, 30 oктомври 2016.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  првиот дел е во ред, вториот малку го променив.
  во случајов [123].jpg даваше тру, но ова не е точно бидејки пред заградите мора да има текст.
  значи вториот случај е вака (.+?)(\[.+?\](?=\.))
  2020-01-21 11_51_46-Create a new fiddle - JSFiddle.png

  благодарам уште еднаш.
   
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Баш затоа вториот има и positive lookbehind, значи пред отворената заграда мора да има нешто, а после затворената заграда точка, за да го фати текстот со заградите.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Можеш да ги ставиш двата услови во еден regex. Само користи pipe измеѓу нив за да не тестираш два пати.
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  комплициран е случајов, има и други услови што ако ги наведев сите овде ќе ве збунев скроз.
  го добив конечното решение овде:
  Edit fiddle - JSFiddle
  (знам константите можат да се сместат надвор од функцијата, но со друга причина ги ставив таму :))
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Освен ако изрично не ти требаат таму кај шо се дефинирани, нема оправдување за ваков код. Си требал од почеток да го средиш.

  MyTwoCents
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  работава е што сето ова треба да го сместам во вуе вајл од преку 7к линии.
  едноставното копирање на функцијата во методс е полесно, одколку сите константи да ги сместам во датата на вуе.
  едино решение ми е да направам миксин од функцијава што и ќе го направам. :)
   
 7. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,336
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво на сите,

  Правам валидација на форма.
  Меѓу другото ставив блеклиста со зборови.
  Проблемот е, на пример.
  Ако зборот "free" ми е блеклистиран не дозлува да помине и "freedom" покрај тоа што "freedom" не е блеклистиран.

  Како може да се изведе да блокира само одреден збор?

  Се работи за PHP.

  Фала многу
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.jpg
   Untitled.jpg
   Големина:
   80.6 KB
   Прегледи:
   26
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  $regex = '/\bfree\b/i';
  $test = preg_match_all($regex, $test);

  1 резултат.
  2020-02-28 13_09_04-PhpFiddle - PHP_MySQL in-browser IDE and online server.png
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Дали е возможно да се заобиколи КОРС заштитата од самите браусери преку некој фронт-енд лајбрари?

  Поточно ми треба да „фетч-нам“ хтмл респонс од друг домен на кој немам пристап.

  После тоа му правам парс на респонсот и го процесирам, но проблемот е трансферот.
  Постојат плагини за браусерите преку кои работи одлично, но кога веќе иде на продакш ништо не работи додека мануелно не инсталираш некој плагин на браусерот.

  Достапни јазици: јаваскрипт, јквери, нпм пекеџ (вуе.јс).
   
 10. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  единствено решение беше/е преку бекенд-от.
  ако некому му затреба.
  2020-03-31 15_27_30-TaxController.php — C__xampp_htdocs_stojanovskiedmk — Atom.png
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,006
  419
  17 Јуни 2008
  Дали некој има искуство со курсов? Дали е добар за почетници?
  The Web Developer Bootcamp: Learn HTML, CSS, Node, and More!
  Не сум од оние кои очекуваат одма да се вработат и да заработуваат по 1.000+ евра, првично ми е да си научам за мене, а после некогаш ако се пружи шанса, зошто да не.
   
 12. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  https://www.freecodecamp.org/
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  80
  142
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Не знам за тој курс специфично ама од Udemy само Maximilian го поштувам така да ѕирни го и него Academind by Maximilian Schwarzmüller | Online Education| Udemy
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не е само преку бекендот решение. htacces и corseverywhere се други решенија, како и работа со barrydvh/cors пакетот за на бекенд.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...