1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за помош и дискусија за програмирање

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Pulse, 30 oктомври 2016.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,217
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  најдобриот одговор што сум го прочитал на форумов последниве 3-4 недели.

  размислувањето и пристапот до проблемот е најбитен, без разлика дали си фронт или бек определен.
   
  На Fatal1ty_ и pecko95 им се допаѓа ова.
 2. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  91
  66
  5 Април 2018
  Машко
  Фала многу на одговорите :) Се согласувам со тоа дека е потребна програмерска логика, и секако треба уште да работам на тоа, а се надевам и како што иде време и работам повеќе, само по себе ке си доаѓа, само прашањето ми беше повеќе за алогритми од типот на Bubble sort, Merge sort (и слични, не ги памтам повеќето), како и Trees, Hash tables и сл. (или со други зборови се друго освен Array's хаха :D ). Знам дека како што се зголемува бројот на податоци со кои би работел, ке станува поважно нивното познавање ради Big O Notation(мислам дека беше?). Во секој случај ке ги пројдам, имам и книга една најдов од O'Reilly, ваљда е добра
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Intern

  17
  25
  16 Јуни 2018
  Машко
  Vo realniot svet tie koncepti mislam deka mnogu retko se koristat. Najgolemiot del na aplikaciite shto se rabotat se premnogu prosti za da ti treba neshto kako binarni drva, shargeri (stacks), redovi (queues), sortiranje, prebaruvanje. Koga vikam premnogu retko se koristat, mislam na rachna implementacija na takvo neshto kade shto ti kje treba da implementirash.

  Najgolemiot del od problemite se vekje resheni so pomosh na gotovi paketi od npm (JavaScript) ili composer (PHP) ili bilo koj package manager vo zavisnost od toa koi tehnologii gi koristish.

  Najkompleksni problemi shto sum gi reshaval do sega bile kompleksni formi kako wizard / steps ili pak formi so golem broj na polinja i vo ovie situacii ne sum koristel nekoi posebni data strukturi, algoritmi da, ama ne od tipot na algoritmi shto gi davaat na fakultet ili na sajtovi za da reshavash izmisleni problemi.

  Algoritmite i data strukturite se koristat najchesto vo nekoi epten kompleksni situacii koga ti treba stvarno sam da smislish neshto shto go nema na internet spored tvoi potrebi. Da ima takvi situacii ama ne se tolku chesti kolku shto nekoi lugje si mislat.

  DHH (kreatorot na Ruby on Rails) go izjavi slednovo:
  View: https://twitter.com/dhh/status/834146806594433025?lang=en


  Dali e dobro da gi znaesh? Super e, nikoj ne vika da ne gi uchish ama vo sekojdnevie dali kje gi iskoristish e drug muabet.

  Vo web development najvazhno e da znaesh kako se dvizhat podatocite, kako funkcioniraat nastanite na odredeni akcii i koga mu gi prakjash na serverot on shto treba i kako treba da ti vrati. Isto taka, za pokompleksni proekti, vazhno e da znaesh da ja postavish strukturata na proektot so toa shto kje bide reiskoristliva i fleksibilna.

  "Dobri" programeri najchesto se fokusiraat na clean code, project architecture, design patterns, SOLID principles. So drugi zborovi znaat da iznajdat efikasno reshenie za skoro sekoj problem.

  Sekojdnevie kje ti bide da barash po internet, da prashuvash lugje, da pishuvash po chatovi / forumi itn.

  Sekogash bi preporachal da nauchish prvo full stack development za da znaesh kako ide development procesot na eden proekt, a posle toa kje ti bide polesno da smenish fokus na front end. Zoshto? zatoa shto vo golem broj od firmite, ne rabotat so single page aplikacii kade shto serverot i klientot ne znaat za jazicite shto se koristat megjusebno, samo znaat za JSON deka postoi. Skoro site kombiniraat i baraat da imash poznavanje barem na osnovite od backend jazikot shto go koristat zaradi templating engine-ot.
   
  Napoli, DonFrozex, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  91
  66
  5 Април 2018
  Машко
  Фала на одговорот, баш тоа што го барав :D
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,217
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Имал некој проблеми со mouseleave и mouseout евенти во јаваскрипт?
  Проблемот се јавува само на Мозила, на Хром работи.
  Сценарио:
  Се прави драг-овер со фајл од десктоп, значи дропање фајл, но со самото кликање на фајлот, браусерот го губи фокусот и при leave/out не го повикува евентот.
  Кога браусерот е фокусиран, евентите работат.
  сампле вака е направено
  Код:
  document.addEventListener('mouseout', function(e) {
   // funkcii
  });
  
   
 6. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Intern

  17
  25
  16 Јуни 2018
  Машко
  probaj so drugi eventi kako na primer dragenter dragover i drop kako na primerot ovde: Drag Files Into the Browser From the Desktop using jQuery Demo
   
 7. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,217
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  пробано, исто. пробано и евентите на window наместо document.
  OS: macOS Mojave 10.14.2
  Browser: Firefox Quantum 64.0.2 64b
  еве уште еднаш сценарио:
  mozilla_mouseout.mov
   
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,217
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  да го обновам постов, уште не сум нашол решение за ова :(
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,054
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пробај прво, направи .оff на документот,тргни ги сите листенери. После со .on закачи го евентот. Во моментов не го прочитав целото до крај, ако грешам тогаш се извинувам :) пингни ме вечер ќе седнам ќе го решиме убаво
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 10. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  10
  3
  28 Мај 2019
  Машко
  Здраво, само што завршвам основно и ке продолжам техничко во битола (средно) летово планирам да започнам со учење на програмски јазик (за web development software development) понуди некој? Фала од напред.
   
 11. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,217
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  фаќај забелешки
  Што е девелопер и што треба да знаете?
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,386
  25,016
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 13. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,423
  833
  1 Април 2012
  Машко
  Јас би ти препорачал да не се фокусираш на учење јазик, туку на развивање некоја основна програмерска логика. Кога ќе ја сфатиш основата ќе ти биде полесно да научиш било кој јазик.
  Би ти го препорачал курсов: CS50's Introduction to Computer Science
  Почнува со C, со цел сфаќање на основните концепти, потоа се учат некои основи на html/css, javascript за на крај да се премине на python. Има доста обемни домашни од кои ќе научиш премногу.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Intern

  17
  25
  16 Јуни 2018
  Машко
  Јас би ти препорачал да научиш англиски (или доусоврши го прво) и да завршиш средно (било кое, технично нема да ти направи разлика) прво пред да се фокусираш со програмирање. Развиј други особини како социјализација и комуникација со луѓе, дисциплина, забавувај се, искористи го максимално тоа што го имаш во моментов, после средно ќе се фокусираш на кариера.
   
  На BlackArrow7 и John Targaryen им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...