• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Официјална тема за Напојувања

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.382
2.790
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Позајми напојување, да видиш дали/што е отидено. Сепак, доколку и другите компоненти се 6 години стари, веројатно е дека секако ти треба нова платформа не само напојување.
 

STRIKER

Intern
2 јануари 2016
73
23
Да не има случајно некој ценовник од нексио за напојување?
На телефон не креваат, на маил не вракаат, на фб не вракаат.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.357
1.730
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Storage
512GB - M.2 NVMe SSD
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz
Video card
RTX 3050
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Да не има случајно некој ценовник од нексио за напојување?
На телефон не креваат, на маил не вракаат, на фб не вракаат.
Можеби тоа е степенот веќе кај што друга продавница треба да си бараш..

2sJjxpB.png
 

STRIKER

Intern
2 јануари 2016
73
23
Можеби тоа е степенот веќе кај што друга продавница треба да си бараш..

2sJjxpB.png
Фала за ценовникот
Најверојатно друга продавница ќе биде
Мислењето е автоматски споено:

Си вратија дечките и на маил и на фб
Ќе биде нешто...
 
Последна промена:

Rejzerot

Intern
19 мај 2022
11
9
Здраво на сите,потребни ми се молкс кабли за напојување cooler master модуларно,доколку му се наоѓа на некој нека ми пише пп.Благодарам
 

Атачменти

  • HTB1q1nNb2Bj_uVjSZFpq6A0SXXam.jpg
    HTB1q1nNb2Bj_uVjSZFpq6A0SXXam.jpg
    67 KB · Прегледи: 13

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.197
2.191
Скопје
Дечки едно брзо прашање до две
Удри гром изглеа блиску до куќата, па напојувањето рикна. Напојувањето е cm g750m. Како што гледате на сликите заокружено е кој дел прегоре.

Сеа прво прашање ми е дали има можност ова да се поправи? (Што се двоумам)

Второ прашање доколку одговорот на првото е НЕ, кое напојување би го предложиле да го земам, пошо конфигурацијата е склопена пред 6 години и може да го нема истото?

И трето прашање како може да проверам дали друг дел освен напојувањето е прегорено? (На изглед друго ништо не е, а и осигурачот одма се исклучи после ударот)
Pepel... I da go zamenat cipot sigurno ke ima i nekoj drug del a i vodovite osteteni moze se...Jas ne bi se trudel ova da go popravam...
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Некој што се разбира повеќе да ми даде совет за UPS. Дали ова би било соодветно за конфигурацијата од потпис:

CyberPower Value Pro GreenPower UPS 1000VA/550W DE

Или ми треба нешто со поголем капацитет:

UPS CyberPower PFC SineWare GP 1300V / 780W

CyberPower Value Pro GreenPower UPS 1600VA/960W DE

Нема потреба да држи долго, доволно е и минута, туку да не ми прави проблеми ако има моментални скокови над капацитетот. Незнам како реагираат во таков случај.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.122
8.458
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Здраво ќе ве молам за мислење, може и ваша препорака. Поздрав
Штом во насловот има Active PFC, фјучр кој е must have во нормално напојување, не очекувај многу од него, плус и евтината цена зборува сама за себе.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.197
2.191
Скопје
Ryzen 5 2600 и планирам да земам Rtx 3050.

Посилно не ти треба зошто 2600 троши 80W max a 3050ka 130W , меморија и дискови трошат 30W тоа се вкупно 240W - значи со 550W напојување немаш проблем - ни пола нема да се оптерети.
Ма и со 500W немаш проблем - само гледај да е Бронзе најмалку - White се ѓубре а (Голд се поскапи а најдобри)

Еве и форум каде се дискутира за НЏОЈ напојувањата - прочитај сам совети

 
Последна промена:

dekocer09

Intern
16 ноември 2020
11
9

Посилно не ти треба зошто 2600 троши 80W max a 3050ka 130W , меморија и дискови трошат 30W тоа се вкупно 240W - значи со 550W напојување немаш проблем - ни пола нема да се оптерети.
Ма и со 500W немаш проблем - само гледај да е Бронзе најмалку - White се ѓубре а (Голд се поскапи а најдобри)

Еве и форум каде се дискутира за НЏОЈ напојувањата - прочитај сам совети

Фала ви
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.163
Мислења
894.913
Членови
31.879
Огласи
341
Најнов член
Дарко Булдиоски
На врв Дно