1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  Не знам само зошто мислите дека робата што иде во Македонија е нешто подобра во Анхоч за разлика од останатите... Исти такво е, се што е фалц и што не чини иде тука. Толку.

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,321
  723
  9 Мај 2012
  Машко
  Е баш така е ,балкански стандард


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,047
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Многу мислења има темава на ја лестам цела, се извинувам ако веќе било дискутирано.
  Ваше мислење за EVGA напајањата што ги продаваат Нексио?
  Еквивалент на кои се според квалитет според издржливост според стабилност на напон и слично? Дали вреди да се монтираат во хајенд конфигурација?
  Пошто гледам цените им се ок.

  Благодарници однапред и одназад.
   
 4. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  889
  2,225
  12 oктомври 2014
  Машко
  Голема препорака од мене.Голд и платинум сериите се врв!
  Тука негде со евга се и корсар напојувањата ама незнам кој ги увезува.За Нексио само позитивни критики можам да дадам.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На shitpost101 и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,047
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Fredy гледам 750 голд го користиш, има ептен добри коментари и ривју-а за него, и ти си задоволен од истото? Како е на галама? Ја сакам corsair али ептен оскуден избор кај нас.. да не речам очаен... ама ако ова може да се носи со corsair ондак е бестбеј...
   
 6. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  889
  2,225
  12 oктомври 2014
  Машко
  Напојувањево го имам година и некој месец.Постојано е користено со хај енд компоненти и никогаш немало некоја нестабилност или било што.Има eco mode при кој фанот на напојувањето не врти воопшто до 50% искористеност ама и кога врти фанот е буквално безчујно.Нема да чуеш никаква разлика.
  Од мене имаш голема препорака,нема да згрешиш воопшто ако го земеш.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Tegla и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,047
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ти благодарам за споделеното искуство.
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  Зошто очаен избор кога на лагер ги има сите модели од RM и HX сериите(RM650, RM750,HX750i, HX850i,HX1000i)
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,834
  26,047
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 10. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Јас лично го користам EVGA 750 BQ, куќарето на биро ни шум слушам нит ништо, за corsair немам користено неможам да кажам, ама во однос на другите напојувања што ги имам користено, ова на evga е врв.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  426
  330
  11 Декември 2009
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  @Fatal1ty_ Од мене имаш амин за Corsair RM***X серијата. Го неам оптоварено многу ПЦто ама го немам ни слушнато фенот на напојувањето да заврте некојпат.
  Corsair и EVGA ти се кажи-речи иста класа (80+ Gold специфично) и нема да згрешиш кое и да го избереш. Јас нормално, дека се одлучив за првите ќе ги фаворизирам нив. :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. stars

  stars
  Intern

  6
  0
  7 Јуни 2017
  Машко
  zdravo....i7 8700..asus prime z370-p..2*8ram..ssd256-M2...Gi FORCE GTX 1080ti 11gb..ve molam za mislenje okolu napojuvanje i ladenje...
   
 14. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ако стварно не си го промашил K-то во 8700, тогаш и еден Spire кулер ќе ти брка работа.
  За напојување 650 вати ќе ти биде сосема ОК. 80 Plus - Wikipedia
   
 15. Martinj90

  Martinj90
  Intern

  46
  29
  26 Јуни 2016
  Машко
  Тешко дека ке стави Spire кулер на Intel иначе во право си не му треба јак кулер без К ако му е процесорот
   
 16. Martinj90

  Martinj90
  Intern

  46
  29
  26 Јуни 2016
  Машко
  EDIT:ги измешав малце темите со напојувања и ладења :D
   
 17. stars

  stars
  Intern

  6
  0
  7 Јуни 2017
  Машко
  ne ne ispusteno ;K; i7 8700...poz
   
 18. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_8.png Screenshot_7.png


  4 100 амперски мосфети каде што би требало да има 8 такви за да не дојде до ова. "Ова", во случајов е напојување на кое што за жал му нема спас и ќе оди во канта затоа што мосфетите успеале да ја стопат штампата во секундарот и трајно да спојат (читај заварат) Drain и Source. Се прашувам каде е таа перфектна термална и електронска заштита која требала да изреагира веднаш штом детектира неправилност.

  Да не ме разберете погрешно, се се поправа, дури и ова, меѓутоа одбирам да не го поправам со цел да го заштитам клиентот од понатамошни трошоци, од типот на изгорени матични, графички итн итн.
  Еве на што се фрлаат толку пари, а нажалост слични искуства имав и со Antec 1300W (не се сеќавам на точниот модел) изгорени пола мосфети во примар, ново Corsair RM1000i ладни лемови на влезот за AC при коешто се јавуваше варничење, среќа што беше веднаш забележано и не направило поголема штета.
   
  На farkizz, Astraion, shooter и уште 6 други им се допаѓа ова.
 19. ski

  ski
  Intern

  85
  18
  22 oктомври 2016
  Машко
  Вчера компјутеров ми направи звук како пукнат балон и имаше мирис на изгорена гума.
  Пробав неколку пати да го пуштам но секогаш после 3-4секунди се гаси.
  Претпоставувам дека 99% е напајањето но ме буни тоа што воопшто се пали на 3-4 секунди,нели ако напајањето е цркнато не треба воопшто да реагира?
   
 20. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,696
  20 Јануари 2015
  Машко
  Напајањето е 100%, а може не е само напајањето, пробај со друо напајање, може и матичната да е отидена.
  А што напојување имаш и воопшто конфигурација?
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ski

  ski
  Intern

  85
  18
  22 oктомври 2016
  Машко
  Matrix psu(појма неам кој модел),quad core 2.0ghz.Ме буни фактот што дава знаци на живот напајањево кога го уклучувам компјутерот али за две три секунди одма се гаси.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробај со друго напојување, ако немаш тогаш повикај пријател, ако не бива ни тоа тогаш носи во некој сервис.
  Според описот е напојувањето, а можеби и плочата, а можеби и други компоненти, додека не ги поминеш сите тестирања не можеш да бидеш на чисто.
  Нека не те буни што вергла а не сака да пали, можеби не стискаш на време "Enter". :D j/k
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 23. ski

  ski
  Intern

  85
  18
  22 oктомври 2016
  Машко
  Мислам дека е можно некој електричен спој да е,денес провеерив нема никаков кондензатор оштетен сменив старата графичка пак исто,реконетирав се џабе,пали гаси.
   
 24. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,094
  3,234
  2 Септември 2012
  Машко
  Се менуваш, ама најважното не го менуваш. :confused:
   
  На Слајдер и goce03 им се допаѓа ова.
 25. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  Дечки, каде во Скопје можам да купам ваков конвертор (4 во 8 пински за 12волтна)?

  [​IMG]

  Прашано е во Анхоч, Нексио и Логинг.
   

Сподели

Вчитување...