1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,307
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Било кое од 6K и 500вати и нагоре ќе ти заврши работа. Целиот систем нема да троши ни 300 вати.
   
 2. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  746
  682
  31 Мај 2011
  Некој да не знае кај може да најдам ATX extender кабел кај нас?

  [​IMG]
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,011
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  компјутер со i3 2100 VGA GTX1050 PSU калкулаторот вика Load Wattage 295 W Recomended 350 W.
  Тоа значи дека доволно би било 450w Bronze 80+ ??
   
 5. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  450w Gold/Platinum би било таман, а за Bronze не сум сигурен.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,196
  7,114
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Доволно ти е. Бронзе силвер и слично има врска со ефикасност, 450W напојување ќе дава 450W и бронзе и платинум и ништо.
   
  Martinj90, goce03, Software и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Asus Z370 Code
  I7 8700k
  Asus Strix GTX1080
  Ssd Samsung 960pro 512gb
  Ssd Samsung 850 pro 512gb
  Hdd 6TB
  Ram 4x8gb ddr4 3000mhz

  Останува да земам уште напојување
  Ќе биде доволно Corsair HX750i platinum или да го земам HX850i Platinum
  Или пак препорачајте друго за 10-12000 денари
   
 8. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  844
  2,173
  12 oктомври 2014
  Машко
  Таман е 750ката.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На undergrounde му/ѝ се допаѓа ова.
 9. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Зедов напојување Corsair HX1000i платинум, но и малку ако е оптеретено се слуша некакво брчење, не е од вентилаторот затоа што тој не врти
  Дали е нормално или да го враќам?
  Можно е со време да се засили брчењето?
  Ако го вратам, да земам исто такво или Coolermaster V1000?
  Благодарам
   
 10. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко

  Whine coil пиши на гугл види дали е тоа. Иначе ја би го вратил. Зашто толку ватно напојување за компјутерот што си го пишал погоре?
   
 11. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Сега се јавив во Сетек, не сакаат да го вратат, треба да го носам во сервис да го проверат, пред 2 дена е купено
  Купив појако за да не ми врти вентилаторот и го добив по добра цена
  Во прилог има снимка од звукот, незнам дали е Whine coil
   

  Прикачени датотеки:

  • test.zip
   Големина:
   167.1 KB
   Прегледи:
   15
 12. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  340
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Ми звучи на whine coil. Нека пише некој член што е повеќе информиран ама мислам дека чим пред два дена си го купил, можеш да го вратиш дирек а не во сервис да оди.
   
 13. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Е не сакаат нити да го вратат нити да го заменат, морало прво во сервис да оди. Јас сум од Тетово, треба да одвојам цел ден за да го носам во сервис и да го проверат, да изгубам дневница и уште најмалку 500 денари трошок за до таму и назаад
  Им оставив 140000 денари пред 2-3 дена и уште малтретирање ми треба
  Еве како точно звучи:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=ckKTNjRndvc
   
 14. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  125
  78
  17 oктомври 2016
  Машко
  36063214_2162897327057762_535275383189143552_n.jpg
  Ке биде ли доволно овоа напојување за еден постар ПЦ со и3-3220 и да му додадам Гт 1030
   
  На Madara му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ќе биде доволно иако ова има реални 250-300 w, прашање е колку ќе трае.
  И земи издувај го убаво цело куќиште, од тоа налепена прашина одвај се гледа гледа матичната.
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Слајдер

  Слајдер
  Intern

  43
  13
  16 Мај 2018
  Машко
  Ако ти звучи како некое свирење, некој пискав звук... Тоа ти е од осцилациите на некои компоненти... Ваљда.

  However, 1000w напојување ти е само фрлање на пари, ништо не добиваш плус... Можда 200 денари ќе заштедиш годишно на струја или ако има некој фетиш на вентилатор кој нема да врти

  Испратено од A0001 преку IT.mk форум апликација
   
 17. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Смени штекер на пцто, искл светла во собата, тргај ги сите компоненти 1 по 1. Овие сите работи едно по едно ќе ги правиш. Не би верувал дека е расипано али до некаде whinningot е норм работа. И мене исто ми прави.

  Пример ако користам некој прпдолжен зуе ко будала, имам светла со подесување на јачина, ако ги ставам на средина зуе осетно на 5 метри, треба максимум да го пуштам светлото или скроз да го искл за да прекини зуењето.

  Не го носи на сервис, ново да го чачкаат, а огромна пара фрлена.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 18. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Го однесов во сервис, дечките не направија никаков проблем, само го проверија дали работи и ми дадоа потврда за да го заменам
  Зедов Coolermaster V750 и со разликата плус доплата зедов уште 16гб рам
  Добив и дополнителен добар попуст
  Ова не брчи, единствено на фул лоад вентилаторот е малку бучен, ама ништо страшно
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,708
  7,074
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Значи ни Corsair не е веќе тоа што беше.. Ова е сериозен пропуст за платинум серија, и не е coil whine, туку е или полупробиен трансформатор, или некој од мосфетите е полупробиен односно секцијата што ги контролира не осцилира на точен интервал/фреквенција.
   
  На STEFF, Krkac, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  833
  1,776
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Или пропуст на Сетек, што носат делови на старо, расипани :)
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  Кај мене Corsair HX750i Platinum.
  Нема никаков звук. Можда 1000-ките имаат некаков фејл?
   
 22. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  844
  2,173
  12 oктомври 2014
  Машко
  Луѓе се случува бе.
  На S500 мерцедес на познаник му зариба мотор на 30 илјади км.
  100к еура е колата.
  Олабајте со conspiracy теорииве.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На igor_igor, Martinj90, Pane-G и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,070
  3,718
  5 Декември 2009
  Машко
  ^
  Можда го има земено од Сетек или АМЦ, па затоа...
   
  zirkach, SiPy` и на goce03 им се допаѓа ова.
 24. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Можно е едноставно не се погодило или класика, за земји како нашата, оние производи кои нема да ги поминат контролите за квалитет на производителот ќе завршат на наш пазар. Не е исклучено refurbished да се па препакувани...
   
 25. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Се случува вакви фабрички грешки од милион производи ,а неколку мора нешто да се расипе фактор човечка грешка или невнимание јеби га. А зошто баш Сетек и АМЦ купувате бре само губење време и нерви бе туку само Анхоч сум задоволен


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
  На Martinj90 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...