• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Официјална тема за IT.mk v6.0

goramn

Gaining Experience
6 март 2021
62
134
Кочани
Нели требаше доколку си логиран на едно место, да си логиран секаде? Пример сум логиран на форумов, но не ни на порталот, т.е. продавницата.

Дополнително, по логирање од checkout page, ме редиректира на форумов, што нема логика. На checkout сум, сакам да оставам пари, држи ме таму.
Го имав истиот проблем. Решението е прелесно. Избриши колачиња (хехе) и одлогирај се од порталот и од форумот. Потоа логирај се пак. Синхронизација треба од нивна страна. :p
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
155
172
Го имав истиот проблем. Решението е прелесно. Избриши колачиња (хехе) и одлогирај се од порталот и од форумот. Потоа логирај се пак. Синхронизација треба од нивна страна. :p
Веќе испробано, ми дава дека внесувам погрешна лозинка.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Биди по прецизен.
Слика можеш да прикачиш на два начина, како бб код и како атач.
Кај мене двата работат.

Со ctrl+v на копирана слика ко шо правам секогаш не работеше прееска.

И сега не работи. Значи буквално исто ко коа копираш и пастираш текст и копирање и пастирање слики работеше до синоќа, сеа веќе не работи. Сите слики во постовите шо ги напишав во последниве 2-3 дена така ми се ставени (со ctrl + v) или пастирање.

qtn282-600x240.jpg


На microsoft edge работи... чудно. Чек ќе пробам да рестартирам броусер (chrome).

ЕДИТ: Тест од рестартиран Chrome:

Nope, не работи од chrome заради некоја причина... многу чудно. Можда некоја некомпатибилност со chrome? Пробав на твитер пастирав таму си работи. Нешо значи некоја компатибилност со едиторов и chrome? Ако сте апдејтирале едитор или chrome ако имаат нешто апдејтирано во последните ден два...
 

koki

Gaining Experience
3 март 2010
272
145
Не е да ве паничам, ама пак има 120+ роботи, да не се случи како минатиот пат DDoS проверете го cloud flare. Лично лошо искуство ме тера да бидам внимателен со ботовите.
Секое добро
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак

Најдов до шо било!!! До ВКЛУЧЕТЕ/ИСКЛУЧЕТЕ ББ КОД копчето! Кога е активно не може да се пастираат слики. А не се гаси само после оставање коментар (си памти позиција).

Good to know!
Мислењето е автоматски споено:

Што значи / се подразбира, под "Custom forum title" и „Можност за огласување на форум“

Значи дека ко шо гледаш под сликичката, под никнејмот има тајтл можеш да си пишеш шо сакаш ако си премиум член.

Можност за огласување на форум ќе добиеш без да ги исполнуваш условите шо се минимум 6 месеци стар акаунт и минимум 50 мислења и 50 лајкови да имаш.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.682
30.133
kalco.ru
Update #27.11.21

1.Додадена е опција за пребарување во приватни пораки. https://forum.it.mk/search/?type=conversation_message . Исто така можете да пребарувате и во одредена порака. Кога ќе кликнете на Пребарај во полето за пребарување од десна страна имате паѓачко мени од кое може да одберете каде сакате да пебарувате.

2. Поставени се и нови функции на форумот (во сите форуми каде што е потребно) кога креирате нова тема ќе видите табови:
Screenshot_1.jpg

Одбирате каков тип на пост сакате да креирате и пишувате.
Првата е обичен пост (како и досега).
Второт е обичен пост со можност за анкета.
Третото е Статија, користете го само кога сакате да креирате одреден пост како на пример туторијал или некоја вест.
Четвротот е поставување на прашање. Ако имате потреба да прашате нешто слободно можете да го сторите во таа категорија.
Ќе добивате одговори и ќе можете да одберете најдобар одговор т.е одговор кој го решил вашиот проблем. Имајте на ум. само во ПРАШАЊЕ можете да одбирате најдобар одговор, во другите типови тоа не е возможно.
Тема со најдобар одговор изгледа вака:
Screenshot_3.jpg
Исто така ќе имате опција и за доделување на гласови на одреден пост како и одземање. Бидете коректни и дисциплинирани кога ја користите оваа опција.
Тема во која има решение/најдобар одговор ќе биде изначена вака
Screenshot_2.jpg

Со следниот update за неколку дена ќе има уште новини.

Се ивинуваме за не преведените делови, се рарботи и на тоа.

Поздрав.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.119
10.668
Скопје
Ако игнорираш некој член, и неговото мислење е прво на наредна страна, ова се дешава:
Погледнете го атачментот 106742
А што би требало да се деси? :)
Така е и на Кајгана.
Тешко е да се изведе да не ти ја даде воопшто наредната страна ако има само едно мислење и ако е од игнорираниот член.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
А што би требало да се деси? :)
Така е и на Кајгана.
Тешко е да се изведе да не ти ја даде воопшто наредната страна ако има само едно мислење и ако е од игнорираниот член.
Па не, ок, никој не фатив за врат, само мислев дека се средува страните да не ти ги дава по двапати едно по друго.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
357
446
1638127737710.png

Некако времево да се смени во некоја потемна/сива боја? Или некој поголем padding меѓу времето и мислењето? Редовно прво тоа почнав да го читам па мислењето, сивата хоризонтална линија скоро и да не се приметува.
 

dim29

29
14 ноември 2020
132
152
Багче: Сликите преземени од коментарите на темата поврзана со оваа статија (секоја статија најверојатно), немаат дефинирана ширина и изгледа лошо, има скрол, и заминуваат до недоглед (немаат width: 100%).

 

Jackie

Intern
7 февруари 2020
36
17
Здраво на сите. Имам еден мал проблем кој настана откако се регистрирав и уплатив за премиум член. Кога ке влезам на делот на форумот од компјутер цело време ми дава опција да се најавам и кога ке кликнам ма "Најава" автоматски ме префрла на почетната страна на IT.mk а на форумот останува ненанјавено и суѓ ограничен на читање на 3 теми или страни во 24 чада. Од мобилниот (Tapatalk) немам никаков проблем со форумот и се си функционира најнормално. Пробав и со менување на лозинката но проблемот при најава од компјутер си останува исти. Уште еднаш ќе нагласам дека само делот на форумот не функционира. Ако нешто игра улога уплатата ја извршив денес (29.11.21) и истата е комплетирана во 21:30.

Благодарам однапред за секој совет и помош.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Здраво на сите. Имам еден мал проблем кој настана откако се регистрирав и уплатив за премиум член. Кога ке влезам на делот на форумот од компјутер цело време ми дава опција да се најавам и кога ке кликнам ма "Најава" автоматски ме префрла на почетната страна на IT.mk а на форумот останува ненанјавено и суѓ ограничен на читање на 3 теми или страни во 24 чада. Од мобилниот (Tapatalk) немам никаков проблем со форумот и се си функционира најнормално. Пробав и со менување на лозинката но проблемот при најава од компјутер си останува исти. Уште еднаш ќе нагласам дека само делот на форумот не функционира. Ако нешто игра улога уплатата ја извршив денес (29.11.21) и истата е комплетирана во 21:30.

Благодарам однапред за секој совет и помош.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Може сега да провериш?
Направи еден logout/login за секој случај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно