• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Официјална тема за IT.mk v6.0

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Па не е обавезен ама многу повеќе си поттикнат да оставиш рејтинг. На пример за некоја нарачка ти стига мејл да направиш потврда дека си ја примил нарачката, при самиот клик за потврда одма ти отвара поле да оставиш рејтинг, после бидејќи си оставил рејтинг ти дава поени, ако ставиш и слика ти дава плус поени итн..
Овде само една нотификација што еве гледаме дека членовите ја игнорираат. Можда може да се даде некој појак поттик за да оставаат рејтинг.
Ама чек сега ти отиде Алиекспрес спамање и слично. Сепат ова е форум. Сепак е овде на доброволна основа и купувањето а верувам и знаењето дали сакам секој да знае што сум купил од кого, или дали сум му продал на некого нешто. Тој што сака ќе тагне, тој што сака ќе остави рејтинг и тоа е тоа.
Кога означувате оглас како продаден/купен имате поле во кое можете да внесете на кого е продадено/ од кое купено.
Потоа означениот член добива известување со линк на кој може да додаде коментар/ рејтинг за купо-продажбата.

Да напомена дека тоа е единствениот начин некој да добие статус на проверен огласувач (ова го имав кажано во темата каде што ги претставивме огласите). Темата за позитивно искуство е само заз дискусија, тамошните позитивни коментари нема да бидат земени во обзир при давањето/одземањето на статусот.
Еве на пример и ова би го размислил. Што ако несакам да се знае дека јас сум го купил? Продавачот да може да ме „тагне“ ама јас како купувач да означам дали сакам или не да се појавам.

Мене лично не ми смета, ама ова би биле основи на приватност, дозвола и доброволно оценување.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
803
2.165
Само што добив известување.
Погледнете го атачментот 119296


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да не изигрувам Ханибал Лектор, ама реченицава е малку шашава. Може појасно би било "Наведени сте како купувач од страна на Бањифико. Можете да оставите Ваше искуство за купопродажбата." Или бар второто "наведена" да се тргне?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.254
6.327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Сепат ова е форум.
Форум е ама и не е форум, односно форум што во исто време се обидува да биде и огласник со посебна секција за огласи, посебен рејтинг систем и посебна значка „Проверен огласувач“. Епа ако има веќе таков систем за огласување и рејтинг на форум тогаш не гледам зошто не би имало и „спамање“ во стилот на Алиекспрес. Останувам на ставот дека треба да има појјак поттик за членовите да оставаат рејтинг.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Форум е ама и не е форум, односно форум што во исто време се обидува да биде и огласник со посебна секција за огласи, посебен рејтинг систем и посебна значка „Проверен огласувач“. Епа ако има веќе таков систем за огласување и рејтинг на форум тогаш не гледам зошто не би имало и „спамање“ во стилот на Алиекспрес. Останувам на ставот дека треба да има појјак поттик за членовите да оставаат рејтинг.
Онда и опција да изгасам такво спамање, и обавезно да не искача таг кој купил ако не дадам согласност.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
803
2.165
Еве на пример и ова би го размислил. Што ако несакам да се знае дека јас сум го купил? Продавачот да може да ме „тагне“ ама јас како купувач да означам дали сакам или не да се појавам.

Мене лично не ми смета, ама ова би биле основи на приватност, дозвола и доброволно оценување.
Може да се инкрементираат поените, thumbs, ѕвезди, што и да се, но да се прикаже никот со текстот само ако остави коментар. Не знам сега формата каква е, дали полето за коментар е задолжително или не.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.067
6.326
Скопје
www.facebook.com
А како да натерам 80 членови на една тема/еден оглас да ми ставаат рејтинзи ? :D
Знам дека само еден може да ставе рејтинг доколку пишам дека е продадено...
Да не збораме за тоа да отворам за секој дел посебен оглас. Ке ме утепаат другиве.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
А како да натерам 80 членови на една тема/еден оглас да ми ставаат рејтинзи ? :D
Знам дека само еден може да ставе рејтинг доколку пишам дека е продадено...
Да не збораме за тоа да отворам за секој дел посебен оглас. Ке ме утепаат другиве.
За тебе посебен модул ќе направи Фаталот.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.887
30.906
kalco.ru
А како да натерам 80 членови на една тема/еден оглас да ми ставаат рејтинзи ? :D
Знам дека само еден може да ставе рејтинг доколку пишам дека е продадено...
Да не збораме за тоа да отворам за секој дел посебен оглас. Ке ме утепаат другиве.
Предиведено е користење на огласиоте како платформа на која ќе продадеш нешто по дома што не ти треба или си направил апгрејд на одредено парче хардвер, а старото не ти е потребно, а не за големопродажба на графички.
Ти и гојдо и динамит сте изолирани случаеви и не менуваме систем ради вас :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.076
8.451
Предиведено е користење на огласиоте како платформа на која ќе продадеш нешто по дома што не ти треба или си направил апгрејд на одредено парче хардвер, а старото не ти е потребно, а не за големопродажба на графички.
Ти и гојдо и динамит сте изолирани случаеви и не менуваме систем ради вас :)
Значи најдобро бан од огласи.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.931
15.076
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Зошто не добив известување некое да ја оценам соработката на огласот и самиот огласувач?
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
803
2.165
Зошто не добив известување некое да ја оценам соработката на огласот и самиот огласувач?
Според содржината на нотификацијата, веројатно огласувачот треба да те штракне како купувач. Но, можеби не ја делите истата возбуда за милиот настан или пак само си има друга работа :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.931
15.076
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Според содржината на нотификацијата, веројатно огласувачот треба да те штракне како купувач. Но, можеби не ја делите истата возбуда за милиот настан или пак само си има друга работа :)
Зошто вака? Знам дека ја делиме возбудата, се гушнавме при самиот чин на примопредавање на “робата”, ни светнаа очињата и на двајцата.
Нешто што ми текнува е @gokica да ја затворил темата и не знам дали имал он можност да посочи купувач. Ако е тоа, ваљда може да ја отвори и д аго истераме процесот.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Зошто вака? Знам дека ја делиме возбудата, се гушнавме при самиот чин на примопредавање на “робата”, ни светнаа очињата и на двајцата.
Нешто што ми текнува е @gokica да ја затворил темата и не знам дали имал он можност да посочи купувач. Ако е тоа, ваљда може да ја отвори и д аго истераме процесот.

Не се замараат луѓето. Не е ништо лично сигурен сум. Можда и малку неинтуитивно е изведен целиот систем.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.749
4.706
Скопје
Зошто вака? Знам дека ја делиме возбудата, се гушнавме при самиот чин на примопредавање на “робата”, ни светнаа очињата и на двајцата.
Нешто што ми текнува е @gokica да ја затворил темата и не знам дали имал он можност да посочи купувач. Ако е тоа, ваљда може да ја отвори и д аго истераме процесот.
Калчо е во кафана, можеби се цела администрација, како штрака маркетот и снемуваат залихи така се мафта со рачето кон келнерот. :giggle:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.000
11.878
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Зошто вака? Знам дека ја делиме возбудата, се гушнавме при самиот чин на примопредавање на “робата”, ни светнаа очињата и на двајцата.
Нешто што ми текнува е @gokica да ја затворил темата и не знам дали имал он можност да посочи купувач. Ако е тоа, ваљда може да ја отвори и д аго истераме процесот.

Која тема? 3080 на омега ред? Сега ќе ја отклучам. Појма немам како ова функционира :)
 
6 ноември 2012
1.920
2.035
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.076
8.451
work.jpg
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.214
12.933
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Може поконкретно, на каков проблем наиде? Што ти прикажа?

Еве јас, многу успорено, страниците недоучитани до крај, веројатно CSS-то недоучитано или до пола учитано (беше половична страница со црна позадина, а јас користам бела тема), еднаш или два пати страницата од Cloudflare Bad Gateway или со сличен текст.

Но кај мене не траеше долго. Најголемите проблеми околу 14 ч денеска, пред тоа само успорено (спорадично).
 

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Еве јас, многу успорено, страниците недоучитани до крај, веројатно CSS-то недоучитано или до пола учитано (беше половична страница со црна позадина, а јас користам бела тема), еднаш или два пати страницата од Cloudflare Bad Gateway или со сличен текст.

Но кај мене не траеше долго. Најголемите проблеми околу 14 ч денеска, пред тоа само успорено (спорадично).

Детектиран проблем со Cloudflare, отворен тикет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.254
Мислења
919.836
Членови
32.907
Огласи
1.061
Најнов член
takatakata1968
На врв Дно