• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Официјален став за пишувањето кирилица

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Некои членови почнаа да пишуваат оф-топик во теми и да дискутираат со администраторите за користење на кирилица vs. latinica.

Кратко кажано:
Силно се препорачува користење на кирилица при пишувањето од многу причини, но не е задолжително доколку не сте во можност.

Поопширно образложение:
Не секој има шанса да пишува на кирилица. Тоа е факт.
Еве на пример ке забележите дека некогаш јас, како администратор, имам напишано постови на латиница. Бев на друг компјутер во моментот на кој немав ниту време ниту можност да инсталирам македонска поддршка, но имав 5-6 минути да реплицирам на некој пост. Почнувајки од тоа неможеме да бараме да се пишува само кирилица.

Некои луѓе користат системи каде што не е можно да инсталираат македонска поддршка, а користењето на EN-MK конвертори е само една голема досада која може лесно да ти дојде преку глава.

Затоа апелирам до сите членови да престанат со сугестиите за пишување на кирилица, затоа што еве, има и официјален став на форумот во врска со тоа каде што луѓето ке можат да прочитаат.

Нормално дека скоро сите од нас би сакале да е се` напишано на кирилица, но некогаш условите не го дозволуваат тоа и сите треба истото да го разбереме.

Благодарам
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Конечно. Ова треба во голема мера да го промени изгледот на форумов.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Во ред е тоа што збориш. Меѓутоа забелешките се однесуваат на оние корисници кои имаат кирилична поддршка но ги мрзи да притиснат Alt+Shift на тастатурата. Ете на пример мене многу ме нервира кога после постирање на форумов одам на Google и барам некој податок и ми вели дека нема пронајдени резултати. :confused: Потоа гледам дека сум напишал на кирилица. И обратно, се случило да го напишам половина пост тука без да видам дека пишувам на латиница, потоа бришам све и пишувам одново на кирилица. :potenje:Малку е досадно тоа менувањето EN/MK ама ете во интерес на македонскиот јазик и на форумот се трудам да постирам на кирилица. Значи апелот за користење на кирилица на форумот останува до сите членови поединечно. барем на оние кои имаат кирилична поддршка. Тој што нема како што кажа @D може слободно да си пишува на латиница! ;)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
Mene mi e seedno bidejki sepak i na latinica i na kirilica pisuvame na Makedonski jazik.Inace sum naviknat na latinica i zatoa ne pisuvam na kirilica osven koga moram.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
jas nekogas sum vo moznost no nekogas i ne. plus toa ne sum koristel makedosnka podrska cesto..taka da i ako pisuvam kirilica nema sigurno da gi baram : Ш,Ѓ,Ж,Ќ i tako dalje. zasto togas ke mi trebaat 20 minuti da napisam post. i drug razlog zasto koristam latinica e faktot deka ne koristam kirilica povece od 2-3 godini..taka da se imam odviknato da pisuvam duri i na hartija. fala.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
jas nekogas sum vo moznost no nekogas i ne. plus toa ne sum koristel makedosnka podrska cesto..taka da i ako pisuvam kirilica nema sigurno da gi baram : Ш,Ѓ,Ж,Ќ i tako dalje. zasto togas ke mi trebaat 20 minuti da napisam post. i drug razlog zasto koristam latinica e faktot deka ne koristam kirilica povece od 2-3 godini..taka da se imam odviknato da pisuvam duri i na hartija. fala.

Kolku si vo pravo potpolno istoto mi se slucuva i na mene ako pocnam da psiuvam na kirilica ke mi treba pola saat za eden mal post.
 
D

DimitarMK

Гостин
ех сеа не заебаајте, ја како можам да пишувам, вие не сте можеле.. :))
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
ајде ајде без непотребни постови...кој може.. може, кој не.. не, се е во ред. Укажуваме значи ДОКОЛКУ може ПРЕПОРАЧЛИВО е да се пишува на МК ;) :bravo:
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
ајде ајде без непотребни постови...кој може.. може, кој не.. не, се е во ред. Укажуваме значи ДОКОЛКУ може ПРЕПОРАЧЛИВО е да се пишува на МК ;) :bravo:

ок.. ај ке се потрудам во иднина. ама сумњам дека има некој на форумов сто има проблеми да чита латиница.???
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
imaV instalirano MK podrshka ama ja izbrishav oti me nervirashe .. a i naviknat sum na latinica da pishuvam ..
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Многу грозно и непрегледно ми изгледа кога ќе видам текст на Македонски јазик напишан со латинично писмо. Се знае, официјална азбука на македонскиот јазик е кирилицата и наша должност како Македонци е да пишуваме кирилица и да си го чуваме и негуваме нашиот јазик и писмо. Затоа доколку сте во можност пишувајте кирилица.

Да си го зачува некој својот народен јазик и да го брани како светиња значи да му остане тој верен на духот на своите предедовци и да почитува се` што имаат тие направено за своето потомство. Да се откаже човек од својот народен јазик, значи да се откаже тој и од народниот дух.
- Крсте Петков Мисирков
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Се согласувам со CyberLord, стварно глупо изгледа кога ке видиш македонски а на латиница. И јас апелирам, да се потрудат тие што не се навикнати да пишуваат кирилица
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
jas nekogas sum vo moznost no nekogas i ne. plus toa ne sum koristel makedosnka podrska cesto..taka da i ako pisuvam kirilica nema sigurno da gi baram : Ш,Ѓ,Ж,Ќ i tako dalje. zasto togas ke mi trebaat 20 minuti da napisam post. i drug razlog zasto koristam latinica e faktot deka ne koristam kirilica povece od 2-3 godini..taka da se imam odviknato da pisuvam duri i na hartija. fala.

Kolku si vo pravo potpolno istoto mi se slucuva i na mene ako pocnam da psiuvam na kirilica ke mi treba pola saat za eden mal post.


imaV instalirano MK podrshka ama ja izbrishav oti me nervirashe .. a i naviknat sum na latinica da pishuvam ..

Колку и двајцата не сте во право :(
На почетокот и на латиница кога сте пишувале ви требале *20 минути за пост*
Зошто сте стереотипни? ИТ е поле во кое постојано се случуваат промени а вас ви е тешко да се навикнете на сопственото *писмо*?
Токму на овој начин се губи сопствениот идентитет.
Од секоја навика има и одвика.

Во секој случај, како што пишува погоре, не е забранета латиницата, останува грижата на совест на самите членови, постовите на членот го дефинираат неговиот карактер, ова се однесува и на начинот на пишување.

Еве една споредба: Замислете некој семинар каде сите зборуваат литературно Македонски а само 2-3ца од учесниците апла си фураат на свои дијалекти, еден Струмички, друг Охридски, трет Тетовски*. Каков впечаток вие би добиле за нив?
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Јас мислам дека супер е да го користиме нашето македонско писмо. Имаме супер азбука, што ни се прижило шанса да ја користиме зашто да не ја искористиме,колку можам се трудам да пишувам кирилица , подобро ми е и подобро се осекам јас лично кога ке напишам пост на кирилица.

УЖИВАЈТЕ ВО КИРИЛИЦАТА !
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
До сега, кога користев Ubuntu не можев да пишувам кирилица, ама благодарение на Aleks, го решив тој проблем. Се колнам во овој МИК дека повеќе латинично писмо во мој пост нема да видите.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
Колку и двајцата не сте во право :(
На почетокот и на латиница кога сте пишувале ви требале *20 минути за пост*
Зошто сте стереотипни? ИТ е поле во кое постојано се случуваат промени а вас ви е тешко да се навикнете на сопственото *писмо*?
Токму на овој начин се губи сопствениот идентитет.
Од секоја навика има и одвика.

Во секој случај, како што пишува погоре, не е забранета латиницата, останува грижата на совест на самите членови, постовите на членот го дефинираат неговиот карактер, ова се однесува и на начинот на пишување.

Еве една споредба: Замислете некој семинар каде сите зборуваат литературно Македонски а само 2-3ца од учесниците апла си фураат на свои дијалекти, еден Струмички, друг Охридски, трет Тетовски*. Каков впечаток вие би добиле за нив?

Pa ako nekoj ne pisuva na sopstvenoto pismo neznaci deka go zagubil sopstveniot identitet,vazno e ona sto go custvuvame vo dusata kako Makedonec,dali sme gordi na ona sto sme ili ne sme.Toa moze da se iskaze na razlicni nacini.Kako sto kaza IT sektorot e mesto kade sto sekoj den so oformunaat novi inovacii,resenija itn.Normalno vo idnina dokolku primer raboti vo nekoja stranska firma sekako deka nema da ima cesta prilika da pisuva na kirilica,no sekako mora da znae da pisuva na kirilica bidejki toa e negovo majcino pismo.Inace latinicata se upotrebuva i vo programiranje,tekst ili vaka kazano sekade,a ne sum sretnal programer na kirilica.A siguren sum deka dokolku nekoj ima seminar i si zboruva na dijalekten jazik toj nema ni da pomine site ke mu se nasmeat i cao ne polozil.Se znae koga se zboruva na dijalekten a koga na standareden literaturen jazik.Mnogu e zalno koga gi gledam site moi drugari vo ucilisteto kolku zboruvaat dijalekten jazik i cesto pati nekoi izrazi nemozam voopsto da gi razberam toa e zagrizuvacki.Vo moeto sredno uciliste kade sto jas ucam doagaat ucenici od poveke gradovi vo Makedonija i toa e super,imas prijatelstva od sekade.Ali govorot im e 'zananikade'.Apsolutno 0% literatura i leksika.Ima eden ucenik od Berovo,Sveti Nikole i koga profesorkata go slusna kako zboruva ednostavno ja fati uzas i mu veli ti ne zboruvas makedonski ova mi lici na bugarski.Kolku samo izrazi upotrebi od bugarskiot jazik,a da ne zboruvam za ostanatite.Fala bogu sto jas nemam takvi problemi.Mislam deka site nastavnici i profesori treba da obrnat pogolemo vnimanie na nasiot Стандарден Литературен Македонски Јазик.:isplashen:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Pa ako nekoj ne pisuva na sopstvenoto pismo neznaci deka go zagubil sopstveniot identitet,vazno e ona sto go custvuvame vo dusata kako Makedonec,dali sme gordi na ona sto sme ili ne sme.Toa moze da se iskaze na razlicni nacini.

Така се почнува. Доколку чувствуваме нешто во душата и сме горди на јазикот, нема да ни биде тешко да пишуваме на кирилица, верувај :)

Ова е исто како да велиш дека убиец може да биде вистински христијанин, иако убива, чувствува нешто во душата и добрината ја искажува на други начини (може да засадува дрвца и слично)
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
А нели ве мрзи да мењате подршка нон-стоп кога треба да пишете URL, или да барате нешто на Google. А пак да не споменувам тоа дека IT луѓето употребуваат на секој втор збор англиски синоним или фраза. ( ја незнам некој како мозе да напише Њиндоњс (windows), или доњнлоад (download) или МѕСљл(MySql)....hmm...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.121
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно