• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Office лаптоп

 • Ја почнал/а темата
 • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,586
4,117
Големина на екран: 15.6"
Намена: Word, Excel, Web browsing
Буџет: ~50.000 ден макс.
Потреба: Удобна тастатура
OS: Не мора да дојде со лаптопот

Поради доброто искуство со Lenovo T480 првенствено сум за Леново (lenovoonline, Inet), иако ги разгледував и Dell (Макпетрол, Ланком) и НР (Неоком). Идејата е да се купи машина со нормални спецификации и барем 3 години (колку што е гаранцијата) да работи асално. Лаптопот нема да се преместува и мавта по ташни/коли (и не, не ми треба десктоп, лаптоп ми треба).

Од сè што разгледав по сајтовите на погоре споменатите највеќе ми се допадна овој модел:
ThinkPad E15 - i5 10210 / 16GB / 512GB - 47.100 ден

Во Анхоч го има на ценовник истиов само со Ryzen 7 4700U и кошта 57.680 ден, но го нема на залиха а и го надминува буџетот.

Знам дека подобро е да се иде со Рајзен ама мислам дека и разликата во цена е голема, особено поради фактот што ќе се користи само за офис апликации. Change my mind :)

Прилично сум спремен да го пазарам тој од 47.100 ден освен ако некој од вас нема некој подобар предлог за (lite-business grade) лаптоп кој се продава во МК, макар и од другите 2 марки кои ги набројав погоре. Гејмерски лаптопи не ме интересираат.

Не е за одма куповината, може набавката и да почека ако во догледно време стигнат E15 со Рајзен кои би биле со понормална цена (секое инфо е добредојдено).
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
259
211
Истата конфигурација со i7-10510u на моменти се јавува во Нептун по регуларна цена за 50999.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,931
11,295
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@smole види во Макпетрол Dell Latitude 5590 со 8-ма генерација i5, за околу 40.000 со 16Gb RAM и 512 Самсунг ОЕM SSD добар е.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
192
172
Не е моја работа знам, ама јебига морам да прашам:
- Web browsing, Word и Excel
- Идејата е да се купи машина со нормални спецификации и барем 3 години (колку што е гаранцијата) да работи асално
- Не ти требаат гејмерски лаптопи

а се спомнуваат цифри за лаптоп од 40-50 илјади? Истово ова ке го добиеш и за упола од цената, ако не за 15-20к. Or am I missing something? :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,586
4,117
50к е макс буџет, не значи дека мора толку пари да се потрошат, али значи дека мора да биде (лајт) бизнис серија, ако сте користеле/имале такво нешто. Си пишува по нет што тоа значи, немам намера овде да објаснувам, @Astro такви лаптопи користи и знае точно на што мислам.

И остајте ги тие муабети најак да бил (а се пишува најјак ако веќе сакаме да се правиме паметни), пораснете или не коментирајте на темава.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
449
606
И јас сум Thinkpad фан, ама веќе со години истиот дизајн нема смисла, 14" модели се сеуште тешки, а не треба да бидат. Па на сестра ми и земав Thinkbook 14 од Инет, далеку посимпатично, поелегантно и по подвижно лаптопче.

Од предности ќе ги набројам, конективност (многу портови), полесен е од Thinkpad 14" ако добро памтам 250 грама, лесно се хендла дури и со една рака можеш да го отвориш (almost :)), тастатурата не е на ниво на Thinkpad ама не е и нешто испод, одлична е за куцање. Генерално добар build quality, искрено мислам дека е подобар од сите лаптопчиња до негов ценовен ранг, 40-45к.

Од маани треба да се спомне просечен звук, кој го решив со bluetooth speaker и екран со само 250nits, што за мене лично е доволно ама би разбрал ако некој се пожали.

Закачив и слики (се извинувам ако некој ми ги види гаќите)

Едит: Заборавив да кажам дека ти го препорачувам! :)
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #8

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,586
4,117
И јас сум Thinkpad фан, ама веќе со години истиот дизајн нема смисла, 14" модели се сеуште тешки, а не треба да бидат. Па на сестра ми и земав Thinkbook 14 од Инет, далеку посимпатично, поелегантно и по подвижно лаптопче.

Од предности ќе ги набројам, конективност (многу портови), полесен е од Thinkpad 14" ако добро памтам 250 грама, лесно се хендла дури и со една рака можеш да го отвориш (almost :)), тастатурата не е на ниво на Thinkpad ама не е и нешто испод, одлична е за куцање. Генерално добар build quality, искрено мислам дека е подобар од сите лаптопчиња до негов ценовен ранг, 40-45к.

Од маани треба да се спомне просечен звук, кој го решив со bluetooth speaker и екран со само 250nits, што за мене лично е доволно ама би разбрал ако некој се пожали.

Закачив и слики (се извинувам ако некој ми ги види гаќите)

Едит: Заборавив да кажам дека ти го препорачувам! :)
И Thinkbook-овите ги гледав, ќе ги разгледам пак, фала ти на препораката!
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,182
4,529
Ethermine
www.facebook.com
Исто така би дал препорака за Asus Vivobook 15 серијата. Тенки , лесни , долготрајна батерија над 4 часа.
Мојот е овој ASUS VivoBook 15 X512UB | Laptops | ASUS Global .
Мислам дека некаде 20.000 го купив пред 1.5 година и сеуште ме служе без никакви проблеми.
Едина забелешка е тоа што доаѓааат со 8гб рам залемен и 1 тб хард диск коишто од самиот старт го сменив со ссд 500гб.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,109
527
За наменава која ја бараш јас би ти препорачал и половен, реално со 10.000 мкд можеш да поминеш за наредни 3 години, но не навлегувам понатака, можеби си сакаш нов :)
Кога станува збор за Office лаптоп и буџетот не е проблем, јас би посветил повеќе внимание на изработката.
Моја препорака ти е Dell Latitude, која и да е верзија, со оглед на тоа што ќе работиш Office претпоставувам треба да гледаш и лаптоп со нумеричка тастатура (освен ако не користиш + тастатура).
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,489
4,149
Скопје
@smole си ги погледнал Хуавеи мејтбук сериите? Малку се Мекбук клон, ама солидна изработка имаат. Во Сет го видов изложен, фино изгледаше. Ги има и во Нептун и Анхоч во неколку конфигурации и големини (13,14 и 15").

Huawei Matebook D14 / Win 10 ( Silver )

Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,586
4,117
@smole си ги погледнал Хуавеи мејтбук сериите? Малку се Мекбук клон, ама солидна изработка имаат. Во Сет го видов изложен, фино изгледаше. Ги има и во Нептун и Анхоч во неколку конфигурации и големини (13,14 и 15").

Huawei Matebook D14 / Win 10 ( Silver )

Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
Не сум, на Хаваи им турив к откако сам од себе ми цркна Nexus 6p и нормално беше истечена гаранцијата + од Сетек ни штрафче не купувам но ти благодарам на сугестијата.

Порано и Тошиба важеа за квалитетни лаптопи ама кај нас слабо беа дистрибуирани и за сервис не се сеќавам како беше. Затоа претежно гледам Lenovo (не сум имал потреба да идам до сервис ама на форум читав коректни искуства) и Dell (сум носел на сервис во ITD ок беа).

@Astro тој модел го нема на Макпетрол страната, очигледно е продаден, а модел со 15.6/16/512 нема (знам дека е оверкил али не сум фан на отворање лаптопи за надградба освен ако не мора).

@ekonomist Ѕирнав огласи ама тоа што се нуди е антика од пред 5-6 години и е прескапо (Latitude 7440 со процесор од 2013 = 300 еур) + мора да е ново со фактура.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,931
11,295
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не сум, на Хаваи им турив к откако сам од себе ми цркна Nexus 6p и нормално беше истечена гаранцијата + од Сетек ни штрафче не купувам но ти благодарам на сугестијата.

Порано и Тошиба важеа за квалитетни лаптопи ама кај нас слабо беа дистрибуирани и за сервис не се сеќавам како беше. Затоа претежно гледам Lenovo (не сум имал потреба да идам до сервис ама на форум читав коректни искуства) и Dell (сум носел на сервис во ITD ок беа).

@Astro тој модел го нема на Макпетрол страната, очигледно е продаден, а модел со 15.6/16/512 нема (знам дека е оверкил али не сум фан на отворање лаптопи за надградба освен ако не мора).

@ekonomist Ѕирнав огласи ама тоа што се нуди е антика од пред 5-6 години и е прескапо (Latitude 7440 со процесор од 2013 = 300 еур) + мора да е ново со фактура.
Ти кешки најди што ти треба па таму ќе ти надградат, 10 минути работа.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,489
4,149
Скопје
Не сум, на Хаваи им турив к откако сам од себе ми цркна Nexus 6p и нормално беше истечена гаранцијата + од Сетек ни штрафче не купувам но ти благодарам на сугестијата.
Многу здраво личеше лаптопчето, го има и во Анхоч и Нептун, инаку за пазарење од Сет на исто сме. Дали и Асус Зенбук ти влага во комбинација? Компактни со солидна изработка и лесни. XPS би ти спомнал, ама вон ранг се согласно цените кај нас.

Јас уште го цепам 6Р-то како втор телефон, брка работа океј. Се сеќавам на твојот случај, ги има многу по нетов.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,586
4,117
Многу здраво личеше лаптопчето, го има и во Анхоч и Нептун, инаку за пазарење од Сет на исто сме. Дали и Асус Зенбук ти влага во комбинација? Компактни со солидна изработка и лесни. XPS би ти спомнал, ама вон ранг се согласно цените кај нас.

Јас уште го цепам 6Р-то како втор телефон, брка работа океј. Се сеќавам на твојот случај, ги има многу по нетов.
Ќе ги разгледам и Асус.

XPS (2012) и понов G5 (2019) има мој близок, ок се али Latitude-от по мене има подобар build квалитет и е тоа што јас би одбрал за оваа намена.

Истотака не пишав но решен сум да има интегрирана графичка, немам никаква потреба од појака.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,489
4,149
Скопје
Ќе ги разгледам и Асус.

XPS (2012) и понов G5 (2019) има мој близок, ок се али Latitude-от по мене има подобар build квалитет и е тоа што јас би одбрал за оваа намена.

Истотака не пишав но решен сум да има интегрирана графичка, немам никаква потреба од појака.
Мислам дека 2015та го избација „сегашниот“ изглед XPS. Генерално перцепцијата е дека најдобриот Windows лаптоп "all around". Се согласувам дека за твојата намена не ти треба дополнителна графичка, и јас исто би гледал.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,931
11,295
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 • Ја почнал/а темата
 • #19

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,586
4,117
Да дадам апдејт:

Од Инет е купена е следната конфигурација:
ThinkPad E14 Gen 2 - Intel Graphics

Intel® Core™ i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB)
16GB DDR4 3200
512GB SSD M.2 2242 PCIe NVMe
14″ FHD (1920×1080) IPS 250nits AG + Camera with ThinkShutter
Integrated VGA
Wi-Fi 6 AX
BT 5.1
Ethernet 100/1000M
45Wh internal battery / 65W usb-c charger
FPR Touch Style, on power button/ Discrete TPM 2.0/
1,64kg
36m. International Warranty (може да се докупи +1 година)
DOS

Цена: 50.000 ден

Инет беа сосема коректни и експедитивни.

Знам дека Рајзен е подобар избор ама точно 3 месеци поминаа откако ја отворив темава и веќе мораше да се купи лаптоп, недостатокот на лаптопи не се оправи ниту во ноември ниту во декември, од Макпетрол ми вратија дека можат latitude од ~55.000 ден да ми испорачаат на крај на февруари - неприфатливо.

Споредено со мојот Т480, Е14 е потенок, помал, полесен и некако понежен. Т480 е поробусен и тоа повеќе ми се допаѓа + рамот не му е залемен и има променливи батерии. Ист полнач имаат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,757
Мислења
864,060
Членови
30,088
Најнов член
kenzo
На врв Дно