• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Office 365 for school. Дали некој во МК се има регистрирано?

pilot

Intern
28 февруари 2018
2
0
Здраво.

Сакам да знам дали некoe училиште во МК има регистрирано овој пакет https://products.office.com/en-us/academic/compare-office-365-education-plan

Пополнив регистрација, се регистрирав на Емаил со сопствен домен но не добив одговор.
Ме интересира бесплатниот пакет
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,388
1,331
Скопје
Здраво.

Сакам да знам дали некoe училиште во МК има регистрирано овој пакет https://products.office.com/en-us/academic/compare-office-365-education-plan

Пополнив регистрација, се регистрирав на Емаил со сопствен домен но не добив одговор.
Ме интересира бесплатниот пакет

All you need to get started is to enter a valid school email address below. <-- како мислиш си се регистрирал со email на сопствен домејн? треба да имаш валиден школски email за тој план

иначе да со уким email работи ова
 

pilot

Intern
28 февруари 2018
2
0
Да имам школски email, уствари јас сум администратор на училишниот домејн, прашањето ми беше како и дали моѓам јас да ја регистрирам нашата институција за да наставниците и учениците ги имаат овие привилегии бесплатно што се наведени во free пакетот. Или мора училиштево да плаќа A5 пакет а на другите да му е free. Се извинувам ама не ми е јасно како оди тоа?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
819
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Јас и колега го имаме направено ова на нашиот факултет, но земавме пакет што се плаќа за вработени. Мислам дека лиценцата чини 1 или 2 долари по акаунт, услов тогаш (пред 4 години отприлика) беше да имаш .edu адреса и институцијата да е призната високообразовна во МК.

Ми текнува дека се слушавме и со поддршката на Microsoft Macedonia, ама искрено не знам што точно зборевме. Сега имаме месечна претплата и сме презадоволни, најнови верзии добиваме на сите програми.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,560
3,298
Верификуван академски акаунт без факултетски мејл, туку со официјални студентски документи.

Screenshot_2019-01-27-13-01-39-172_com.google.android.gm.png
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,560
3,298
Значи сега тестирав, а во меѓу време и со чат од Microsoft направив муабет. Со ваков начин на верификација можете да добиете само попусти на Office 365 претплата, цената е поевтина него регуларна. За да се добие бесплатна верзија на Office 365 Education наменета за студенти, покрај тоа што мора официјален мејл потребно е и самиот факултет да има subscription па студентите да добијат гратис. Така да без претплата од факултетот дури и да имате мејл адреса нема да добиете без пари.

Инаку со верификацијата Office 365 University претплатата кошта 80 долари за 4 години.
Buy Office 365 University - Microsoft Store
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
819
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
260
211
Најверојатно целта е да се биде чист при било каква инспеција а паралелно се нема средства да се купи лиценца и се бара бесплатна алтернатива.

Треба да се има во предвид дека веб верзијата е значително побавна од десктоп но и има значително помалце можности за форматирање.

Сепак зависи кои се потребите.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,560
3,298
Најверојатно целта е да се биде чист при било каква инспеција а паралелно се нема средства да се купи лиценца и се бара бесплатна алтернатива.

Треба да се има во предвид дека веб верзијата е значително побавна од десктоп но и има значително помалце можности за форматирање.

Сепак зависи кои се потребите.

Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.


Sign in to your Microsoft account
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
260
211
Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.Sign in to your Microsoft account

Ме интересира корисничко сценарио на кое ТИ си сведок каде во образовна средина се користат тие другите програми освен офис.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
819
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.Sign in to your Microsoft account
Што треба да се остави од податоци, индекс, лична карта...?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,560
3,298
Ме интересира корисничко сценарио на кое ТИ си сведок каде во образовна средина се користат тие другите програми освен офис.

Student Developer Tools, Resources and Experiences | Imagine

Што треба да се остави од податоци, индекс, лична карта...?

Индекс скениран, студентска легитимација или било кој официјален документ од факултетот каде го има твоето име. Инаку поминува и со кирилични информации на документите, само во коментар остави линк до англиската вебстраница на факултетот или пак напиши некоја информација дека податоците се на кирилица, објасни им што содржи документот.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
260
211
Student Developer Tools, Resources and Experiences | ImagineИндекс скениран, студентска легитимација или било кој официјален документ од факултетот каде го има твоето име. Инаку поминува и со кирилични информации на документите, само во коментар остави линк до англиската вебстраница на факултетот или пак напиши некоја информација дека податоците се на кирилица, објасни им што содржи документот.

Или не ме прочита или од кеиф го пушти линкот.

Те прашав за корисничко сценарио на кое ТИ си сведок.

Поентата е дека кај нас уште не се нашол некој доволно упорен да се соочи со сите проблеми од одбивност кон технологијата која ќе треба да ја користат во голем дел лица кои имаат аверзија кон нешто ново, без разлика колку тоа може да им ја олесни/подобри работата.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,560
3,298
Од ќеиф ти одговорив оти на темава се обидуваш да наметнеш мислење што нема врска со истата.
Прочитај го првиот пост ако не ти е јасно за што е дискусијава.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
260
211
Да си здрав и жив :)

Веб верзијата на офис е зналително поспора и има ограничени наредби.

Другите алатки никој (КАЈ НАС) не ги користи, нити ќе ги користи во наредните неколку години.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно