• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Office 365 for school. Дали некој во МК се има регистрирано?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pilot

Intern
28 февруари 2018
2
0
Здраво.

Сакам да знам дали некoe училиште во МК има регистрирано овој пакет https://products.office.com/en-us/academic/compare-office-365-education-plan

Пополнив регистрација, се регистрирав на Емаил со сопствен домен но не добив одговор.
Ме интересира бесплатниот пакет
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,030
933
Скопје
Здраво.

Сакам да знам дали некoe училиште во МК има регистрирано овој пакет https://products.office.com/en-us/academic/compare-office-365-education-plan

Пополнив регистрација, се регистрирав на Емаил со сопствен домен но не добив одговор.
Ме интересира бесплатниот пакет
All you need to get started is to enter a valid school email address below. <-- како мислиш си се регистрирал со email на сопствен домејн? треба да имаш валиден школски email за тој план

иначе да со уким email работи ова
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

pilot

Intern
28 февруари 2018
2
0
Да имам школски email, уствари јас сум администратор на училишниот домејн, прашањето ми беше како и дали моѓам јас да ја регистрирам нашата институција за да наставниците и учениците ги имаат овие привилегии бесплатно што се наведени во free пакетот. Или мора училиштево да плаќа A5 пакет а на другите да му е free. Се извинувам ама не ми е јасно како оди тоа?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,334
3,758
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Јас и колега го имаме направено ова на нашиот факултет, но земавме пакет што се плаќа за вработени. Мислам дека лиценцата чини 1 или 2 долари по акаунт, услов тогаш (пред 4 години отприлика) беше да имаш .edu адреса и институцијата да е призната високообразовна во МК.

Ми текнува дека се слушавме и со поддршката на Microsoft Macedonia, ама искрено не знам што точно зборевме. Сега имаме месечна претплата и сме презадоволни, најнови верзии добиваме на сите програми.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,443
3,124
Верификуван академски акаунт без факултетски мејл, туку со официјални студентски документи.

Screenshot_2019-01-27-13-01-39-172_com.google.android.gm.png
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,443
3,124
Значи сега тестирав, а во меѓу време и со чат од Microsoft направив муабет. Со ваков начин на верификација можете да добиете само попусти на Office 365 претплата, цената е поевтина него регуларна. За да се добие бесплатна верзија на Office 365 Education наменета за студенти, покрај тоа што мора официјален мејл потребно е и самиот факултет да има subscription па студентите да добијат гратис. Така да без претплата од факултетот дури и да имате мејл адреса нема да добиете без пари.

Инаку со верификацијата Office 365 University претплатата кошта 80 долари за 4 години.
Buy Office 365 University - Microsoft Store
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
210
187
Најверојатно целта е да се биде чист при било каква инспеција а паралелно се нема средства да се купи лиценца и се бара бесплатна алтернатива.

Треба да се има во предвид дека веб верзијата е значително побавна од десктоп но и има значително помалце можности за форматирање.

Сепак зависи кои се потребите.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,443
3,124
Најверојатно целта е да се биде чист при било каква инспеција а паралелно се нема средства да се купи лиценца и се бара бесплатна алтернатива.

Треба да се има во предвид дека веб верзијата е значително побавна од десктоп но и има значително помалце можности за форматирање.

Сепак зависи кои се потребите.
Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.

Sign in to your Microsoft account
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
210
187
Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.Sign in to your Microsoft account
Ме интересира корисничко сценарио на кое ТИ си сведок каде во образовна средина се користат тие другите програми освен офис.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
801
388
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.Sign in to your Microsoft account
Што треба да се остави од податоци, индекс, лична карта...?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,443
3,124
Ме интересира корисничко сценарио на кое ТИ си сведок каде во образовна средина се користат тие другите програми освен офис.
Student Developer Tools, Resources and Experiences | Imagine

Што треба да се остави од податоци, индекс, лична карта...?
Индекс скениран, студентска легитимација или било кој официјален документ од факултетот каде го има твоето име. Инаку поминува и со кирилични информации на документите, само во коментар остави линк до англиската вебстраница на факултетот или пак напиши некоја информација дека податоците се на кирилица, објасни им што содржи документот.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
210
187
Student Developer Tools, Resources and Experiences | ImagineИндекс скениран, студентска легитимација или било кој официјален документ од факултетот каде го има твоето име. Инаку поминува и со кирилични информации на документите, само во коментар остави линк до англиската вебстраница на факултетот или пак напиши некоја информација дека податоците се на кирилица, објасни им што содржи документот.
Или не ме прочита или од кеиф го пушти линкот.

Те прашав за корисничко сценарио на кое ТИ си сведок.

Поентата е дека кај нас уште не се нашол некој доволно упорен да се соочи со сите проблеми од одбивност кон технологијата која ќе треба да ја користат во голем дел лица кои имаат аверзија кон нешто ново, без разлика колку тоа може да им ја олесни/подобри работата.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,443
3,124
Од ќеиф ти одговорив оти на темава се обидуваш да наметнеш мислење што нема врска со истата.
Прочитај го првиот пост ако не ти е јасно за што е дискусијава.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
210
187
Да си здрав и жив :)

Веб верзијата на офис е зналително поспора и има ограничени наредби.

Другите алатки никој (КАЈ НАС) не ги користи, нити ќе ги користи во наредните неколку години.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,574
Мислења
820,966
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно