1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Office 365 for school. Дали некој во МК се има регистрирано?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од pilot, 25 Јануари 2019.

Тагови:
  1. pilot

pilot
    Intern

2
    0
    28 Февруари 2018
    Машко
    Здраво.

Сакам да знам дали некoe училиште во МК има регистрирано овој пакет https://products.office.com/en-us/academic/compare-office-365-education-plan

Пополнив регистрација, се регистрирав на Емаил со сопствен домен но не добив одговор.
    Ме интересира бесплатниот пакет

2. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

369
    314
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    All you need to get started is to enter a valid school email address below. <-- како мислиш си се регистрирал со email на сопствен домејн? треба да имаш валиден школски email за тој план

иначе да со уким email работи ова

3. pilot

pilot
    Intern

2
    0
    28 Февруари 2018
    Машко
    Да имам школски email, уствари јас сум администратор на училишниот домејн, прашањето ми беше како и дали моѓам јас да ја регистрирам нашата институција за да наставниците и учениците ги имаат овие привилегии бесплатно што се наведени во free пакетот. Или мора училиштево да плаќа A5 пакет а на другите да му е free. Се извинувам ама не ми е јасно како оди тоа?

4. Tomislav96

Tomislav96
    Gaining Experience

449
    471
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
  5. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

572
    317
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Сите имаат со факултетска мејл адреса (освен студентите).

6. Tomislav96

Tomislav96
    Gaining Experience

449
    471
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Како студент имам :)

На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

369
    314
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    добиваш се со студентски email, и office 365 и windows 10 education (и JetBrains IDE а та сите ..)

8. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

1,912
    3,069
    7 ноември 2014
    Машко
    Јас и колега го имаме направено ова на нашиот факултет, но земавме пакет што се плаќа за вработени. Мислам дека лиценцата чини 1 или 2 долари по акаунт, услов тогаш (пред 4 години отприлика) беше да имаш .edu адреса и институцијата да е призната високообразовна во МК.

Ми текнува дека се слушавме и со поддршката на Microsoft Macedonia, ама искрено не знам што точно зборевме. Сега имаме месечна претплата и сме презадоволни, најнови верзии добиваме на сите програми.

9. lynx

lynx
    Unstoppable

3,249
    2,798
    4 Септември 2008
    Верификуван академски акаунт без факултетски мејл, туку со официјални студентски документи.

Screenshot_2019-01-27-13-01-39-172_com.google.android.gm.png

На StOrMK и Frozen. им се допаѓа ова.
  10. lynx

lynx
    Unstoppable

3,249
    2,798
    4 Септември 2008
    Значи сега тестирав, а во меѓу време и со чат од Microsoft направив муабет. Со ваков начин на верификација можете да добиете само попусти на Office 365 претплата, цената е поевтина него регуларна. За да се добие бесплатна верзија на Office 365 Education наменета за студенти, покрај тоа што мора официјален мејл потребно е и самиот факултет да има subscription па студентите да добијат гратис. Така да без претплата од факултетот дури и да имате мејл адреса нема да добиете без пари.

Инаку со верификацијата Office 365 University претплатата кошта 80 долари за 4 години.
    Buy Office 365 University - Microsoft Store

11. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

572
    317
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Пиши постапка. ;)

12. cyberbaze

cyberbaze
    Intern

83
    47
    20 Јуни 2009
    Најверојатно целта е да се биде чист при било каква инспеција а паралелно се нема средства да се купи лиценца и се бара бесплатна алтернатива.

Треба да се има во предвид дека веб верзијата е значително побавна од десктоп но и има значително помалце можности за форматирање.

Сепак зависи кои се потребите.

13. MusicFreak

MusicFreak
    Gaining Experience

906
    61
    18 Јуни 2009
    На philldm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lynx

lynx
    Unstoppable

3,249
    2,798
    4 Септември 2008
    Или целта е студентите да добијат нешто бесплатно затоа што Microsoft им го овозможува тоа.
    Не е само Office 365 за студенти, има други програми каде што ги даваат бесплатно нивните производи.

Sign in to your Microsoft account

15. cyberbaze

cyberbaze
    Intern

83
    47
    20 Јуни 2009
    Ме интересира корисничко сценарио на кое ТИ си сведок каде во образовна средина се користат тие другите програми освен офис.

16. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

572
    317
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
    Што треба да се остави од податоци, индекс, лична карта...?

17. lynx

lynx
    Unstoppable

3,249
    2,798
    4 Септември 2008
    Student Developer Tools, Resources and Experiences | Imagine

Индекс скениран, студентска легитимација или било кој официјален документ од факултетот каде го има твоето име. Инаку поминува и со кирилични информации на документите, само во коментар остави линк до англиската вебстраница на факултетот или пак напиши некоја информација дека податоците се на кирилица, објасни им што содржи документот.

18. cyberbaze

cyberbaze
    Intern

83
    47
    20 Јуни 2009
    Или не ме прочита или од кеиф го пушти линкот.

Те прашав за корисничко сценарио на кое ТИ си сведок.

Поентата е дека кај нас уште не се нашол некој доволно упорен да се соочи со сите проблеми од одбивност кон технологијата која ќе треба да ја користат во голем дел лица кои имаат аверзија кон нешто ново, без разлика колку тоа може да им ја олесни/подобри работата.

19. lynx

lynx
    Unstoppable

3,249
    2,798
    4 Септември 2008
    Од ќеиф ти одговорив оти на темава се обидуваш да наметнеш мислење што нема врска со истата.
    Прочитај го првиот пост ако не ти е јасно за што е дискусијава.

20. cyberbaze

cyberbaze
    Intern

83
    47
    20 Јуни 2009
    Да си здрав и жив :)

Веб верзијата на офис е зналително поспора и има ограничени наредби.

Другите алатки никој (КАЈ НАС) не ги користи, нити ќе ги користи во наредните неколку години.

Сподели

Вчитување...