• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Одстранување вирус...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Пред малку скенирав со NOD 32 Buisnis Edition и ми покажа еден вирус кој антивирусот не може да го избриши.

Овој вирус мислам дека ми прави мноогу големи, доколку е од него. компјутерот ми се рестартира, понекогаш не можам да го приклучам некое време, така што терба да му направам неколку рестарти па да се приклучи, а истотака флопито ми светка.

Јас сега го забележав овој вирус кој не може да се избрише со NOD32.

Ве замолувам да ми кажете како да го избришам...
Мислам дека ако го избришам овој вирус нема да имам проблеми со Пц'то. Затоа што дојде до фатален проблем од еден БИОС ЕРРОР што го постирав на една друга тема. Така што пријателите од форумов ми препорачаа да го флешувам БИОС, го однесов на мајстор и пак истиот проблем.

Сакам да знам како ќе може да го избришам овој вирус. Или да ми кажете што се случува и како можам тоа да го поправам.

Еве 2 слики од Лог фајлојте од овој вирус:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Земи си KIS 2009 (Kaspersky Internet Security 2009) и ке немаш проблеми,ниту сега,ниту никогаш :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не го гледам името на вирусот никаде???
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Моја препорака ти е во Safemode да го скенираш, и не само со НОД, туку и со БитДефендер и Spybot.

Ако го дознаеш името, многу ќе помогне
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
А можно е овој вирус да прави ваков проблем?

Еве го на оваа тема го имам постирано

http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=80694#post80694

Дефинитивно смени антивирус
Мислам дека нема потреба од сменување на антивирус. Затоа што гледам многу ми го препорачале и дека навистина добро функционира.

Доколку постои друго решени БУЈРУМ! :)

Земи си KIS 2009 (Kaspersky Internet Security 2009) и ке немаш проблеми,ниту сега,ниту никогаш :)
Ако го имаш ти и ако навистина си задоволен од него. Ке те замолам да ми дадеш линк да го данлодирам, а истотака ако може и лиценца да добијам... Ви благодарам!
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм ако не сакаш да го смениш антивирусот,апдејтувај го,да не е некој нов вирус па да го немаш во датабејзот на вируси :)

Не да е најдобар,цел живот го користам,и никогаш не ме изневерил,можеш да го сименш тука,а лиценца ке си купиш,бидејки е забрането пиратерија на форумов :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Вирусот веќе го нема!!!
После некое време му правев скен пак на цел пц и видов дека повеќе го нема тој вирус...

Ви благодарам на сите. Мислам дека овој проблем е решен... :D
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Баш ме интересира со кој антивирус го исчисти,со касперски нели ? :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@miroslav19

На предходниот твој пост Stane ти укажа дека таа тема е стара.
И таму исто го препорача Касперски. Во ред е тоа да даваш сугестии од твое искуство, но гледај ги малце датумите на темиве. Пред се`, проблемот на оваа тема е веќе решен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно