1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Одржување на веб страна

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од papi, 22 Декември 2007.

 1. papi

  papi
  Intern

  6
  0
  10 ноември 2007
  moze li nekoj da mi objasni sto se spaga vo odrzuvanje na web sajt, tuka e update ili ne , za sto gi davam parite koga mi vikaat "za odrzuvanje na vasiot web sajt"..Ili nekoi sajtovi da mi posocite kade mozam poveke da procitam na ovaa tema
   
 2. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  boki003 e banned.

  @papi

  Многу работи спаѓаат во одржување на беб страна...зависно од потребните на клиентот. Backup процедури, да користат најнови верзии од CMS софтвери (малку од страна на сигурност), статистика, разни техники на спам заштита, од уметничка гледна точка, анимации, празници (за обликување на логоа на пример, како што е на it.com.mk моментално :p) и т.н. Така да општо е тук-таму толку. Нека додадат другите членови се разбира ;)
   
 3. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Во зависност од она што тебе ти треба, на пример ако на сајтот се рекламира некој производ, и ти сакаш да додадеш новости/наградни игри/попусти, некој треба да го направи тоа.. Доколку е инсталиран некој софтвер (како во случајов со форумов) како vbulletin, надградба на верзија е потребна повеќе пати во текот на годината. Значи со еден збор update и се што спаѓа со тоа..

  Backup процедурите ги спомна LiquidWorm..
  Следуваат сите други "ситници", кои можат да бидат многу повеќе од ситни. Грижа за да сајтот функционира, значи проверка одвреме навреме дали има downtime на хостингот, дали е *хакиран*, дали нешто несакано се случило во меѓувреме и слично. Нормално и менаџирање на хостот и доменот (значи навремено плаќање на истите и евентуална промена на хостинг компанија или домен регистер)..

  Значи, "одржување" може да значи многу работи но не мора.. Најдобро е да се консултирате со тие што ви ја нудат услугата одржување и да ги прашате што всушност претставува тоа за нив :)
   
 4. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  @papi...

  уште еднаш пробај тоа и одиш во Банирани корисници ;) :bravo:
   
 5. papi

  papi
  Intern

  6
  0
  10 ноември 2007
  LiquidWorm, mi kazuvas za postov ili za xss testot..Sorry morav da probam..:zasramen:
   
 6. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Како и да е...на ревизија си ;) и не реплицирај на овој пост да не одиме оф-топик.

  Благодарам.
   

Сподели

Вчитување...