1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Одреден текст од едно поле да стави во друго. Како?

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од skullmonkey, 17 Декември 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ми треба помош околу следниов проблем. Имам база која се вика GORAST_website, во табела GORAST_k2_items има колона extra_fields со ваква содржина:
  [{"id":"22","value":"1945"},{"id":"23","value":"03.04.1945"}]

  во истата табела има друга колона што се вика modified.

  Како само онаа дата што е 03.04.1943 во содржината на extra_fields да ја земам/испарсирам и да ја стаам во колоната modified за соодветниот ред и тоа да помине за сите линии кои се со catid колона 55.

  Мислам дека вредноста на extra_fields се со иста содржина на сите од catid колона 55 па идеја една е да изброи број на карактери и да ископира од-до и тоа да го стави, само неам поим како се бројат карактери.

  Друга идеја е да бара пример :}] и да ги земе претходните 10 карактери.

  За било која незнам како кодот да го напишам, помош добро би ми дошла.

  Фала.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ова може во php одма да го решиме. Пиши ми пп ако ти одговара така
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  во основа, еве ти псевдо код:
  конектирај се до база
  земи ги сите резултати од табелата
  резултати -> за секој
  земи ја колоната extra fields, испарсирај ја како json
  земи го полето id од парсираниот json
  земи го полето value од парсираниот json
  UPDATE GORAST_k2_items SET modified = 'value_od_json_so_go_zede_pogore' WHERE id=id_od_parsiraniot_json

  тука се наметнува ова прашање: дали треба да бара дата ? пошто имаш еден дел кај шо е само година, а имаш и дел во џејсонот шо е цела дата. кое од нив да го зема?

  трет едит: колоната modified од кој тип е? и со какви бази работиш - Postgres, Mysql. ... ?

  ако ти треба php скрипта за ова, пиши ми ќе ја напраиме
   
  skullmonkey, Antonio Vasilevski и на psyside им се допаѓа ова.
 4. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  update GORAST_k2_items set modified = substring(extra_fields, -13,10) where catid = 55
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мислам дека ова ми требаше. Ќе го пробам после. Фала.

  Едит: може ли да ми пишеш и како да има претставка некоја. Пример ако текстот повлечен е 1999 да го модне во 1.1.1999. Фала.
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Додека ова решение има багови, и ќе ти падне некаде...слободно, користи. Го занемаруваш фактот шо некаде имаш две полиња, мош и поеќе, и после ќе се вратиш со изговор: ама ова е половично решение,итн итн... Не очекувај пак помош. Поздрав.
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Брат, ми се налути? Не разбирам зошто. Ова е на прво. Ако помине ок. Ако не барам чаре пак.
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Тоа е моментот. Имаш колона шо содржи jsоn стринг, шо може да апдејтираш повеќе полиња, така некако ти се зачувани, и кога ќе дојде моментот да се апдејтираат тие полиња а со погорното само едно апдејтираш, ќе испадне зошто не се апдејтирале и останатите. Прифаќање половично наспроти целосно решение ќе те натера пак да ја отвориш темата. И пак ќе се врти околу истото. И пак ќе испадне зш не се искористило првото целосно решение. Не кажа ни за шо база де равоти, шо технологија користиш, ништо. За твое арно ти ги кажувам работиве за пак да не се е***ваш да губиш и време и нерви непотребно.
   
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Да брат. Ама ова можам да го пробам за 40 секунди и ако не паше го отпишувам. Твоето е комплексно решение кое верувам дека работи за кое требаат ресурси дополнителни, во превод твое ебавање. Логиката е пробај го попростово, ако работи супер. Дев логика бар ко што сум читал :)
   
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Шо ако има пример: {"id":"22","value":"1945"},{"id":"23","value":"03.04.1945"},
  {"id":"25","value":"07.11.1987"},
  {"id":"26","value":"01.01.1990"}]

  И треба да ги апдејтираш редовите со ид 22,23,25 и 26? Тогаш дамп 26 ќе апдејтираш. Скриптата е едноставна верувај, со неа се минува секоја можна варијација шо си ја зачувал во json колоната. На тоа сакав да ти укажам шо утре задутре пак ќе се отвори темава зарљди непокриени случаи.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  [{"id":"22","value":"1945"},{"id":"23","value":"03.04.1945"}]
  update GORAST_k2_items set modified = substring(extra_fields, -13,10) where extra_fields REGEXP('value":"[0-9]{2}\.[0-9]{2}\.[0-9]{4}"\}\]') and catid = 55

  [{"id":"22","value":"1945"},{"id":"23","value":"1945"}]
  update GORAST_k2_items set modified = concat('1.1.', substring(extra_fields, -7,4)) where extra_fields REGEXP('value":"[0-9]{4}"\}\]') and catid = 55
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ај да се приберам дома и ќе проверам. Дунстер сум за ова ;)
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Еве како изгледа табелата. За секоја линија треба да го земам она 06.02.2013 и да го претворам во 2013-02-06 (и некој саат тука да му стаам, не е важно кој). Полето created гледам дека е дата. Коа ќе кликнам на него ми дава календар, ама мислам нема врска зашто може и ручно да се пишува у него. Ај сега чаре. @spiritBreaker

  Capture.PNG
   
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ти врши работа пхп скрипта така? ова гледам е phpmyadmin
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,194
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  во пхп многу лесно се решава датум конверзација со date функцијата.
  едноставно
  date('Y-m-d', strtotime($datumot_od_json));
  PHP: date - Manual
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ќе јадеш шамари ко шо гледам
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,194
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  хахах, битно работи :D :D
  професоре може до вц?
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Претпоставувам пхп фајл го стартам и ја праи конверзијата па го бришам. Секако дека врши. Се дур напраи конверзија врши :)
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да да. До вечер до после 6 сум на раб, па коа ќе стигнам дома ќе го средам и ќе ти го пратам. Кажими само, ова локално го имаш или на сервер некаде е? Мислам на базата
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Онлајн е, на активен веб сајт. Пиши пп коа ќе можеш за да не те гњавам јас. :)
  Фала ти.
   
  Последна промена: 22 Декември 2017
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мастер Мастер Кико @spiritBreaker си ја напиша домашната за 7 минути. Свака част! Да имав фирма друже (и пари да те плаќам) одма те зимав! :)
  Фала ви на сите, дужам хамбургер!
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,691
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Одлична соработка и со тебе, за 15 мин готова скрипта, ги следиш точно инструкциите, се до последен збор :) радо би соработувал со тебе пак :)
   
  На kirev и skullmonkey им се допаѓа ова.
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,718
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Like a boss!
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. A^1^T^E^A^M
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  788
 2. Cevi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  711
 3. petre.dimov
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,166
 4. ernesto
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,815
 5. Alucard
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,849
Вчитување...

Сподели

Вчитување...