• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Одличен сигнал, слаба интернет конекција

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Има рутер WRT-54GC на кој има еден десктоп со кабел и лаптоп wireless. Десктопот нема мака. Проблемот е со лаптопот, т.е. кога е лаптопот во собата каде што е рутерот има одличен сигнал и одлична интернет конекција. Кога е лаптопот на другиот спрат тогаш има одличен сигнал, а интернет конекцијата паѓа нон-стоп, да не речам воопшто ја нема. Сигналот дека е одличен го гледам со програмчето од windows-от, па се сомневам тоа нешто да не лаже дека има одличен сигнал, а интернет конекција нема.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
moze wirelesot da ima precki preku zidovi zatoa!ne go stavaj na tolku daleku!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Но покажува одличен сигнал на wireless-от, само интернет конекцијата е проблемот. А и не е многу далеку, еден спрат од куќа само.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
За тоа дали програмата од Windows лаже можеш да провереш со Netstumbler
http://www.netstumbler.com/downloads/ ке ти ја покаже јачината на сигнало на секој SSID шо ќе го детектира у моменто.
Коа ти падне интернето можеш ли да пристапеш од лаптопо до рутеро т.е. до неговата web management interface.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Toj e onoj ruter za 3000 denari?
Problemot e do nego, ima jak signal no na dalecina ne saka da komunicira so uredite.
Jas go napraviv sledniot TEST
So takov ruter i so drug Linksys ruter na 200 metri
i dvata pokazaa isto nivo na signal no na WRT-54GC ne uspeav
da se konektiram a na drugiot uspeav
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
сигурно имаш некој софтвер за безжичниот уред на лаптопот, инсталирај го и не дозволувај windows да ти ја контролира мрежата туку софтверот предвиден за тоа, ќе ти се реши проблемот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
И со други програмчиња го покажуваше јакиот сигнал, но конекцијата беше ужас се додека не му акнав еден рестарт од струја и ресет на фабрички вредности. По преконфигурирањето се' се врати во нормала :chudenje:. Инаку проблемот се појави 3-4 дена пред да го постирам тука, а претходно 3-4 месеци немаше мака. Може да се затвори темата. :)
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
И јас ке направам рестарт на рутерот па да видам што ке биде
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно