1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Одлепен звучник :)

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Daniel86, 27 Јуни 2015.

 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Некој да препорача како да го средам ова без да го носам по сервиси и слично? Исто ако некој може да каже зошто се случило воопшто ова, нормално освен веројатно слабиот лепак, дали е можно заради прегревање на драјверот да се случи вакво нешто, или пак самото појачало го третира истиот на геј начин :) ?

  [​IMG]
   
 2. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Пробај со двокомпонетен лепак
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Лош квалитет на кафезот. Од вибрации (нормално) се има случено ова

  Чаре е да бараш некој кој добро барата со течен метал (Loktite)
  И мораш да го вратиш во првобитна состојба затоа што моментално е ексцентар (намотката во однос на мембраната)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  И ја се мислев за двокомпонентен, само не знам дали ќе издржи толку јаки вибрации. За враќање секако ке морам да го вратам на место, инаку ништо од лепењево. Да е стварта поглупа, ова е некој 6 омски звучник, што сам бог не може да го најде со исти спецификации. А Флегма ова Loctite што го спомна, го користев баш пред некој ден за некои штрафови од глава од еден апарат за висок притисок, меѓутоа не сум запознаен со тој "течен метал", го има ли тука кај нас да се набави, нешто линкче минкче ако не ти е проблем да пуштиш. Ќе се најде тој и за друга намена, не само за звучников :)
   
 5. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од што е овој звучник ?
  Прашувам бидејќи навистина е потребна голема сила за да вака напукне, или станува збор за неквалитетна корпа.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,245
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не е ништо посебно, од мини системче панасоник (потпис), само што 10 години е малтретирано 24/7, очекував дека ќе пролупа досега, а тоа фати магнети да откачува :) и што е најинтересно, звукот сеуште си е кристално јасен, сеуште покажува 6 оми, којзнае и колку време работело вака.
   
 7. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Носи го кај Влатче (078307107) дур не се оштети шпулната.
  Ќе те кошта 200-300 денари.
   
 8. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Не знам посоодветна тема така да ке прашам тука.

  Некој што мота звучници? Високотонци поточно
   
 9. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  337
  28 oктомври 2007
  Оди во Технометал Вардар позади Рекорд и на приземје кај портирницата побарај го Влатко електричарот или на facebook Vlatko.Stefanovski Tehnometal Vardar.
   

Сподели

Вчитување...