• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Odium: To the Core

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,295
3,253
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
21992812_2023641844535704_7970060343535694264_o.png

Odium: To the Core е игра развивана од македонското студио Dark-1. Се работи за игра во која играчот треба да "лебди" низ нивоата преполни со препреки и стапици кои се активираат или менуваат во синхронизација со ритамот и музиката во играта.
Како и повеќето игри од овој тип, контролите се многу едноставни, но потребна е голема вештина за нејзино совладување. Погледнете го трејлерот:


Првично, Odium e настаната и е победнички проект на еден од изминатите Global Game Jams кај нас, а нејзино официјално излегување се очекува некаде на почетокот на следната година. Ќе биде достапна на Steam, Android и IOS платформите.
Доколку сакате да се загреете пред release-от може да ја симнете првичната прототип верзија од Google Play Store.

18193293_1950008181899071_54222979804290267_o.jpg
18076772_1948543082045581_1138102846777289868_o.jpg
17917372_1948543078712248_4160047383275101250_o.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,132
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Украдена идејата од Badlands само заменето со сперматозоид. Додака Badlands ми се допаѓа, ова ми е многу неоригинално.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,295
3,253
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Украдена идејата од Badlands само заменето со сперматозоид. Додака Badlands ми се допаѓа, ова ми е многу неоригинално.
Лол, така можеш да кажеш и дека Badland е украдена од Limbo.
Aко играта има сличен гејмплеј и графика не значи дека е украдена. Пробај ја бетата и ќе видиш дека нема врска со Badland :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,132
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Лол, така можеш да кажеш и дека Badland е украдена од Limbo.
Aко играта има сличен гејмплеј и графика не значи дека е украдена. Пробај ја бетата и ќе видиш дека нема врска со Badland :)
Затоа реков „идејата“.
Тоа ми е веќе играно, немам што да пробувам
 

FREEZX

Intern
24 август 2014
7
15
Украдена идејата од Badlands само заменето со сперматозоид. Додака Badlands ми се допаѓа, ова ми е многу неоригинално.
Game: Odium | 2013 archives
Јас сум програмер за играва, прототипот ни постои скоро година ипол пред да искочи badland.
Жал ми е што сите не споредуваат со badland, иако имаме доста различен gameplay.
Претпоставувам дека многу од луѓето art стилот е тоа што најмногу ги потсетува на badland.
Odium: To the Core and Monochromatic art style
Во секој случај, сакаме конструктивен критицизам кој би ни помогнал да ја направиме играта позабавна. Hit me.
 
Последна промена:

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,087
1,438
Гејмплејот е сосема поразличен од оној на Badland, ама е и многу потежок :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,132
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Game: Odium | 2013 archives
Јас сум програмер за играва, прототипот ни постои скоро година ипол пред да искочи badland.
Жал ми е што сите не споредуваат со badland, иако имаме доста различен gameplay.
Претпоставувам дека многу од луѓето art стилот е тоа што најмногу ги потсетува на badland.
Odium: To the Core and Monochromatic art style
Во секој случај, сакаме конструктивен критицизам кој би ни помогнал да ја направиме играта позабавна. Hit me.
Аааа па што не кажеш бе мајсторе.
Еве утре почнувам детална анализа на играта. Чим е автохтона идејата тогаш почитувам многу.
Иначе спомнуваш прототип на играта. Таква категорија не постои, мислиш Алфа верзија?
 

FREEZX

Intern
24 август 2014
7
15
Аааа па што не кажеш бе мајсторе.
Еве утре почнувам детална анализа на играта. Чим е автохтона идејата тогаш почитувам многу.
Иначе спомнуваш прототип на играта. Таква категорија не постои, мислиш Алфа верзија?
Не баш алфа, во два дена не се прави алфа. Буквално е прототип со најосновните механики.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,542
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно