• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оделување на дупликати

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ми требаше, па ја направив дачно да не одам низ 300КБ текст фајл. Ако има дупликати реченици, ќе ги одели и само една реченица ќе земе.


КОД :

Код:
program DuplicateRemover; // By Aleks
var
 inF,outF:TextFile;
 D,IOR:Integer;
 S1,S2:String;
 tF1,tF2:String;
begin
 Write('Input file: ');
 ReadLn(tF1);
 Write('Output file (!Output file will be rewritten!): ');
 ReadLn(tF2);

 Assign(inF,tF1);
 {$I-}
 Reset(inF);
 {$I+}
 IOR:=IOResult;
 if IOR=2 then
  begin
   WriteLn('Input file not found!!!');
   exit;
  end;

 Assign(outF,tF2);
 ReWrite(outF);
 //Reset(outF);

 While not eof(inF) do
 begin
  ReadLn(inF,S1);
  Reset(outF);


  while not eof(outF) do
  begin
   ReadLn(outF,S2);
   if S1=S2 then
    begin
     D:=1;
     break;
    end;
  end;


  if D<>1 then
   begin
    Append(outF);
    WriteLn(outF,S1);
   end;
  D:=0;
 end;
 Close(inF);
 Close(outF);
 WriteLn('Finished.');

end.
 

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Добра идеа и јас неколку пати имав потреба од ваква процедура.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,070
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно