• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Одбиено барањето на британски хакер против екстрадиција во САД

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Gary McKinnon од Велика Британија, обвинет за хакирање на воени компјутерски системи на САД во 2001 и 2002 година, кој поднесол барање против екстрадиција во САД, според денешните извештаи на медиумите, неговото барање е одбиено.

McKinnon 42-годишен, невработен компјутерски администратор, упаднал во 97 компјутери кои биле во сопственост на армијата на САД, морнарицата, воздухопловството и Министерството за одбрана на САД. McKinnon влегол од спалната соба од неговата куќа во северен Лондон. Според него, тој вели дека истражувал податоци за НЛО. :))

Во најголемиот упад во воени компјутерски системи кој воопшто е забележан, со нападите во 2001/2002 McKinnon избришал податоци и прекинал воени операции. Според обвинителите, вкупната штета на неговите активности се проценува на 900.000 долари.

Во своја одбрана McKinnon, кој online беше познат како SOLO, тврдел дека бил воден од желбата да открие информации за НЛО.

Обвинителите го обвинија за намерен обид да се наштети на владата на САД со упадот во нивната мрежа.

McKinnon беше откриен во 2002 година откако дел од софтверот користен за упадите беше откриен во e-mail акаунтот на неговата девојка.

Неговите адвокати се надеваа судењето да се одржи во Британија и да спречат McKinnon да биде одведен пред воен суд во САД или дури и во Guantanamo Bay.

Доколку McKinnon биде екстрадиран во САД, ќе се соочи со судски процес во Вирџинија и Њу Џерси, за осум точки по основ компјутерска измама. Иако секоја точка поединечно носи казна од 10 години и парична казна од 250.000 долари. Scott Christie (Главен обвинител од Њу Џерси) вели дека според казнената практика во САД, постои можност да се предложи полесна казна за McKinnon.

Извор: Xinhuanet
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
за осум точки по основ компјутерска измама. Иако секоја точка поединечно носи казна од 10 години и парична казна од 250.000 долари.
Ќе го окрка саглам ако го прогласат за виновен. Па мили мои "хакери" гледајте да не ве снајде и вас ова. :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,108
525
Чоеков право ќе го вработат во CIA на безбедност. Успеал да провали во толку компјутери, сигурно ќе му најдат место до Кевин Митник. Може ќе биде во затвор едно две-три години а после ќе зема ненормална плата :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139

Kuzma

Баниран/a
18 јуни 2008
52
0
gamingmk.org
Еве му начин сега како да се вработи :) Доколку го осудат ќе лежи 3-4 години затвор, па после ќе го шитнат у некоја фирма...:rolleyes:
 
17 февруари 2008
193
2
Еве му начин сега како да се вработи :) Доколку го осудат ќе лежи 3-4 години затвор, па после ќе го шитнат у некоја фирма...:rolleyes:
Нормално...Американците си праат своја политика која британците не ја забележуваат. По 2-3 год ке го стават на некое добро работно место и британскиов black hat hacker ќе стане американски white hat hacker. И ќе ги искористат неговите потенцијали во своја полза.:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно