Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Одбиен амандман за намалување на ДДВ за интернет

Статус
Затворена за нови мислења.

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Предлогот на ЛДП за намалување на ДДВ на интернет услугите од 18 на 5% не поминал на парламентот (во пакет со намалувањето на цената на хардвер и софтвер). За ова не било дадено јасно образложение.

Со ова се создава многу чудна ситуација и се ставаат дилерите на опрема а во бенефицирана положба во однос на крајните корисници.

Еве неколку прашања:

1) колку ќе биде ддв на пакетот АДСЛ+компјутер
2) колку ќе биде ддв на изнајмување на процесорско време и storage преку интернет
3) колку ќе биде ддв на софтвер кој се изнајмува (лизинг) за месечна цена преку интернет (т.н. наплата по седиште)
4) колку ќе биде ддв на консалтинг (пр. дизајн на инфраструктура, изработка на барања за изработка на софтверски производи, супервизија на проекти)
5) колку ќе биде ддв на услуга на вмрежување
6) колку ќе биде ддв на месечна услуга за одржување?

и кој експерт ќе „сече“ што е хардвер, што е софтвер, а што е услуга. Како може материјалните добра кои ангажираат увоз да бидат во предност во однос на услугите кои се генерираат од домашната индустрија? Како може граѓаните како крајни корисници кои не може да посегнат по методот повраток на ддв да плаќаат повеќе за секојдневните потреби (интернет) во однос на еднократна набавка на опрема?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Глупост. Ако за нешто требаше да го намалат ДДВ-то, тоа е за Интернетот. Требаше се во пакет, ама кај нас опозицијата и позицијата никогаш не работат заедно. Не памтам кога последен пат биле единствени, или пак позицијата прифатила амандман на опозицијата...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Делумно политика, делумно неукост, и делумно немање вистински луѓе на вистински места.
Малку :eek:fftopic: - проектот компјутер за секое дете. Со колку неискористени ИТ умови (читај невработени) располагаме, колкав ИТ потенцијал е тоа....зарем не вредеше да се ангажираат на некој начин тие луѓе во тој проект?
Затоа и нека не те чуди одбивањето на амандманот. Ништо повеќе не ме изнеднадува во оваа држава...кој и да е на власт, која и да е партија. Се додека клучните места се делат според партиска заслуга, а не според компетентност ќе биде вака. Но ајде, пак да не бидам :eek:fftopic:...батали политика....
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Во пракса владата ги стимулира само оние гранки каде е забележан застој или многу мал напредок во однос на земјите од ЕУ. Моментално во Македонија се случува „интернет бум“ ситуација која тотално ја оправдува владата во одлуката која ја донесе.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Незнам стварно кој ја спроведува оваа чудна политика. Се повеќе гледам одлуки кои повеќе личат на СДСМ, недоволно добро осмислени и некако се нема мерка за ефектите од таквите одлуки. Не беше проблем што нема компјутери во училиштата проблем е што имаме многу необразовани луѓе на кои им се потребни компјутери и курсеви за да се вработат. Дури и намалување на ддв за интернетот нема да има некои посериозни ефекти за економијата. Може само да се намали ддв за обичните корисници, но сепак тие пари може да имаат друга пренамена која би била многу попродуктивна.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во пракса владата ги стимулира само оние гранки каде е забележан застој или многу мал напредок во однос на земјите од ЕУ. Моментално во Македонија се случува „интернет бум“ ситуација која тотално ја оправдува владата во одлуката која ја донесе.

Јас сметам дека баш тој БУМ треба да биде дополнително стимулиран, кога веќе постојат проекти за кревање на нивото на ИТ "писменост" (можеби не се изразив најдобро, но сваќаш на што мислам). Намалувањето на ДДВ за делови и конфигурации е потег на место - ист потег треба да се повлече и за Интернетот.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
По се ми гледа ова дека се прави само за рејтинг.
Битно тие намалија нешто, чекај нека помине некое време, после може и интерентот ќе дојде наред, не може во ист ден се, една вест и толу.
Вака ќе бидеш актуелен подолго.

Но како и да е, и првичната одлука е за поздравување, барем тргнаа некако.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Има многу повеќе компјутери по домовите, отколку Интернет приклучоци. Тоа требаше да го земе во предвид владата.
Како и да е, добар и корисен закон. Да се надеваме дека деловите навистина ќе поефтинат и дека нема цените да останат исти како што беше случајот после намалувањето на ДДВ-то за земјоделските производи и превозот.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Штом ги објават во службен весник измените и дополнувањата на законот за данок, тогаш ќе се спроведува одлуката на владата.
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Чиста глупост направи владата со тој потег. Се беше на партиска основа, зошто нив им текна а не нас. Кога се има политички мотив заборавете на обичниот граѓанин. Верувам дека ќе се намали ддв-то на интерентот, само е прашање на време. Баш ја следев таа седница, се гледаше дека на Трајко едноставно му беше наредено да не го прифати тој амандман без никакво, апсолутно никакво образложение. Амандманот не се прифаќа
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па добро тој не го извади тоа од ракав сигурно. За секое прашања скоро секогаш имаат стручњаци кои ја испитуваат ситуацијата и ги проектираат ефектите од истата, па според резултатите сигурно се видело дека намалувањето на интернетот нема да има добар ефект и може би најпрвин се чека да се намалат цените поради нови конкуренти кои ќе дојдат па потоа да се преземе некој чекор. Компјутери не се купуваат секој месец, а интернет се плаќа секој месец пред се. Големи корисници се фирмите и ефектот би бил за нив поголем отколку за домашните корисници.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
нема врска, фирмите и онака плаќаат 0% ДДВ (читај повраток).

едно од прашањата кое останува неодговорено е - зошто со ддв политиката се фаворизира увозот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.334
Членови
35.447
Најнов член
AMirchovski
На врв Дно