• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оданочување на интернет заработка?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mancik

Intern
21 август 2008
2
0
Здраво,

Во оваа рубрика (Е-Бизнис) гледам дека има и други теми околу интенет заработка. Ме интересира околу легалноста на подигнување на пари од таков вид на заработка.

На пример досега ми пристигнале неколку чекови(вкупно 3-4000$), но освен прашањето во банка за што се добиени парите(им кажав дека се за извршена услуга) никој не ми спомна дека треба нешто да пријавам данок или слично.

Ме интересира дали некој има поголемо и подолго искуство со уновчување на вакви чекови и да знам како оди сето ова... да не ме изненади некоја честитка од УЈП :)

И доколку треба да се пријават што треба да се уплати? Персонален данок? Данок на заработка? Или нешто друго? Колкави се?

Инаку чековите се издадени од фирма а гласат на мое лично име.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ехххх

преку Moneybookers имам подигнато доста пари
само ме викнат во банка да потпишам дека стигнале

како приватен трансфер


а имам и еден чек
кој што после скоро 40 дена сеуште нее реализиран

тогаш уплатив 1% од сумата барем мислам дека беше
денес е ептен касно
во понеделник ке одам да видаш што како е

но дечкото таму беше толку да не речам неписмен
1час се моташе по компјутерчето барајќи некои док како се пополува чек.

друго мислам дека немаш никакви потреби да праќаш
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Парите најверојатно ти поминуваат преку трансакциона сметка. Мислам дека ако преку трансакциона сметка ти поминат преку 1.000.000 денари за една година ќе треба да платиш данок или слично.
Е сега, твоја обврска е да пријавиш приход од дополнителна работа. А дали може да те изненади честитка од УЈП - не би требало, мислам дека тие се замараат со поголеми и редовни транскации кои изгледаат сомнително.
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Мислам дека доколку тоа ти е начин на заработка и ти стигаат редовно, можеби е добро да се распрашаш кај постручни лица. Сега со трансакциските сметки би требало да имаат поголем увид. На пример знам луѓе што издаваат дуќани и на крајот од годината си го пријавуваат тоа како додатен приход и си плаќаат данок на тоа(мислам 12% ама не сум сигурен).

Не верувам дека многумина пријавуваат вакви приходи, но доколку сакаш мирно да спиеш, прашај кај некој адвокат или книговодител. BTW, не прашувај инспектор !!! :)
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Да пробам да ти објаснам на кратко. Според позитивните законски норми во државата сите пари што ги добиваш мораат да бидат оданочени на еден или друг начин.

Е сега... секое лице во државата (без разлика дали е физичко или правно) има обврска да поднесе до 30 март мислам беше (еднаш годишно), даночна пријава за претходната година...

У ствари, што па ја ти пишувам тука. И така еден модератор заклучи дека моите постови не вредат нешто особено, па нема зошто да ги труеме.

Пријателе, ќе ти го пратам моето мислење по приватна пошта.
Се читаме таму. :bravo:
 

kapsarovb

Intern
13 август 2008
32
2
UJP

На www.ujp.gov.mk има издадено неколку online брошури, земи прочитај ги и ако нешто не ти е јасно мислам дека имаат и број за информации. Таму ти се најсигурни сите информации и измени што се направени во платежните системи во нашата држава и начинот на оданочување и што подлега под данок.
 
25 јуни 2009
28
5
На крајот од секоја година мора да се плати данок од 10% на основ извршени интелектуални услуги
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Да ако пријавиш дека се извршени дури и ако не си ги извршил, ако си ги пријавил ќе си платиш данок. Зошто државата уште функционира на принцип на добра волја на граѓаните. Како ќе докажат дека парите заработени на интернет на електронска сметка ми се заради некоја извршена услуга. Може некој ми префрлил само пари од сметка на сметка, зборам ако си физичко лице.

Ако си правно лице може и да ти бараат документи за како парите се пристигнати на сметката и фактура за истото.:ermm:
 

Braveheart

Intern
26 ноември 2009
2
0
И мене исто така ме интересира ова прашање бидејќи и јас се занимавам со заработка преку интернет веќе неколку години.

Мислам дека донекаде функционира како што напомена Taurus, дека ако си физичко лице и ако не заработуваш големи суми не би ти стигнало честитка, додека ако поминеш некоја одредена релативна граница на сума на пари ќе ги заинтересираш УЈП.

Јас веќе досега преминав од четирицифрена во петцифрена бројка на заработка (во долари) и мислам дека е време да се распрашам дали треба да се плаќа данок или не. Но сепак УЈП немаат никаков доказ дека тоа е заработка, повеќето заработки ги дефинирам како "Награда за победен дизајн натпревар" или претежно ми плаќаат клиенти кои се исто така физички лица.

Се надевам нема да ме посети некоја честитка мене :)
 

goranmitev

Intern
27 август 2010
75
45
goo.gl
Темава е доста стара, но според мене ќе стане доста актуелна во наредниот период. Да не отварам нова...

Дали некој знае дали треба да се плати персонален данок на доход на пари повлечени од Moneybookers на трансакциска сметка? И доколку не се плати данок, има ли шанси од УЈП да го видат тоа и да ти лупнат казна?
 

Viktorviksa

Intern
14 октомври 2010
110
0
interesno prasanje, samo ne se javuvajte vo UJP da prasate za toa bidejki ako ne baraat da se plati danok, ke im tekne da napravat zakon da se naplakja za da mozat da stancaat pari i od toa
 

Viktorviksa

Intern
14 октомври 2010
110
0
Парите најверојатно ти поминуваат преку трансакциона сметка. Мислам дека ако преку трансакциона сметка ти поминат преку 1.000.000 денари за една година ќе треба да платиш данок или слично.
Е сега, твоја обврска е да пријавиш приход од дополнителна работа. А дали може да те изненади честитка од УЈП - не би требало, мислам дека тие се замараат со поголеми и редовни транскации кои изгледаат сомнително.
toa 1.000.000 mislam deka e za firmi za godisen prihod
 

PeterBando

Intern
30 септември 2014
4
1
Здраво момци, како што глеам последниот пост е од 2010г, а овде кај нас ги мењаат на 5мин ути закониве, е сеа сакам да прашам за у денешницава како стојат работиве со даноците од заработка на интернет, колку посто е што како?, ако знае некој нека пише, фала однапред
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,169
894
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Здраво момци, како што глеам последниот пост е од 2010г, а овде кај нас ги мењаат на 5мин ути закониве, е сеа сакам да прашам за у денешницава како стојат работиве со даноците од заработка на интернет, колку посто е што како?, ако знае некој нека пише, фала однапред
над 9500 денари плаќаш 37% данок, под тоа само 10%.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,709
1,536
sistrum.mk
Терајте дур може вака инкогнито без никакви давачки. Секој што има прилив на сметка мора да плати данок. Е сега колкав процент ??? подарок, награда, хонорар, услуга итн
Државата ке си го земе своето, порано или подоцна.

ОТ
Ауууу деца деца, најдобрата реплика од Македоски филм или можеби втора :eek:h: “мајсторе може ли брион“
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,880
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно