од хтмл код до веб страница

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од makedonija12, 24 Февруари 2018.

 1. makedonija12

  makedonija12
  Intern

  1
  0
  2 Декември 2013
  Здраво, деновиве започнав со ХТМЛ и знам да напишам некои кодови во нотепад. Знам и да ја отворам страната за преглед. Е сега прашањето ми е како од тој код да направам јавна страница,достапна за другите. се надевам јасен сум.
   
 2. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  226
  116
  28 Јуни 2013
  Можеш преку github со github pages на пример.
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,723
  5,604
  27 Март 2014
  1. Купи домен и хостинг.
  2. Качи ги фајловите на хостингот.
  3. Профит.
   
  На BEST и Roncic им се допаѓа ова.
 4. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  56
  76
  19 Август 2011
  Отвори си на wordpress.com и ќе баталиш ХТМЛ :)
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,273
  2,493
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Качи се во авион и седни одма да леташ, без да ги знаеш основите како работи. Одличен совет му даваш нема шо.
   
 6. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  269
  224
  10 Јуни 2011
  Машко
  Добар си е советот ај ти... што има да учи човекот HTML во време кога WordPress си функционира без никакво знаење :)
  Нека се фокусира на други детали, SEO на пример!
   
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  196
  87
  12 Април 2017
  Машко
  Не беше прашањето како да уклучи Вордпрес...
  --------------------------------------------------------
  Ако симнеш XAMPP и оклучиш APACHE, фолдерот htdocs ќе биде достапен за сите кои што ќе го напишат твоето IP во броусер.
  Исто така треба да отвориш портовите 80 и 443, и IP-то да го пренасочиш кон твојот компјутер.
  How To Forward a Port
   
 8. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  348
  259
  12 ноември 2013
  SEO детал?

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 9. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  56
  76
  19 Август 2011
  Очигледно дечкото не ни објаснил за која наена му треба да отвори сајт и сите ние што одговараме, му даваме совет по слободна интерпретација на неговите мотиви.

  Како прво не е јасно во прашањето дали сака сајт да си отвори набрзинка за некоја намена или за тестови/учење. Ако е за некоја непрофесионална намена најбрзо и едноставно му е да дигне еден wordpress. Ако сака да учи понатаму HTML и да го стави на хост, може да бара некој бесплатни хостови/домејни за да вежба како оди тоа како на пример .tk домејните и . Ако му е за да заработи нешто на долг рок може да си фати да учи СЕО уште сега. :)
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  269
  224
  10 Јуни 2011
  Машко
  Како сакаш наречи го, друга е поентата
   
 11. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,695
  4,781
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И ќе научиш php пошто нешто некаде ќе се скрши за недела две. Освен ако не рокаш twenty_thirteen без ништо друго

  И SQL ќе научиш, и Марија ќе ја запознаеш.
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  196
  87
  12 Април 2017
  Машко
  Убава ли е марија? Рејтинг 1-10? Каков карактер?
   
 13. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,695
  4,781
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Марија е фока
   
  На spiritfly и Astraion им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Pere
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,002
 2. mariomako
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,578
 3. mariomako
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  780
 4. Nakolce
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,093
 5. RedEvil
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,272
Вчитување...

Сподели

Вчитување...