1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Од VGA на HDMI .Дали е можно ?

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Информатичарче, 14 ноември 2014.

 1. Информатичарче

  Информатичарче
  Intern

  12
  2
  13 ноември 2014
  Машко
  Дали е можно од VGA на HDMI ,зошто јас имам монитор PROVIEW купен е пред година ипол и има VGA приклучок ,а мене ми треба HDMI за на Raspberry pi.Јас сегде се распрашав и сите ми рекоја дека едноставно не е можно од дигитално на аналогно ,а и да има таков конвертер дека нема да функционира.Или дали може од VGA на стерео.Raspberry pi то можам да го приклучам на телевизор но сепак .Благодарам однапред.
  hdmi-to-vga-converter-p6787-3393_zoom.jpg hdmi-to-vga-converter.jpg
   
 2. Информатичарче

  Информатичарче
  Intern

  12
  2
  13 ноември 2014
  Машко
  Преместете ја темата на соодветно место :\ Очекувам помош
   
 3. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,544
  25 Јануари 2008
  Машко
  од vga na hdmi е можно само немој да се излажиш со обичен кабел.Треба да има конвентор.
  Јас барав за еден другар му требаше кај нас не можев да најдам.Најдов на алиекспрес.Потрребно беше лаптоп да се поврзи со монитор со вга.За намената функционира.
   
  На Информатичарче му/ѝ се допаѓа ова.
 4. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Самата слика приказ што ја гледаш на мониторот е во аналоген сигнал, DVI во VGA може, пасивни и двата и се аналогно процесирање на слика она жолто округло што го има на старите телевизори, исто функционираат и дви и вга. Но хдми иако е пасевен ги нема аналогните пинови и функционира само дигитално, затоа кабел како таков да ги поврзеш хдми со вга на монитор има и работи само ако ти дозволува графичката или мониторот, ако имаш таква опција, конкретно самата графичка има DAC конвертор од аналог во дигитал. Е сега Pi има конвертор од аналог во дигитал тоа е хдми излез но немаш на самиот Pi аналоген излазз (вга или дви). Од друга страна па на мотниротот или телевизорот имаш само аналоген влез без DAC.
  Значи мониторите што имаат ХДМИ и графичките со ХДМИ имаат DAC и тој DAC служи за претварање на податоци од аналогни во дигитални преку хдми на графичката, па преку кабелот одат до хдми на мониторот кој исто има DAC и ги претвара од дигитални во аналогни податоците при што добиваш слика.
  Твојот монитор и Pi se некомпетабилни ти треба меѓу нив нешто што ќе го претвора сигналот а тоа е конвертор што си го ставил на сликата. Секако DAC-от што го содржи тој конвертор од каков квалитет ќе биде таква слика ќе добиваш.
   
  На psyside и tomaso им се допаѓа ова.
 5. m@rT1n

  m@rT1n
  Intern

  30
  19
  3 Април 2009
  Прво, не ти е напишано убаво, ти треба од HDMI сигнал да претвориш во VGA, бидејќи излезот на изворот(Pi-то) е HDMI и треба да го претвориш во VGA.

  Второ, можно е да се направи тоа но само со кабел не, како што ти објаснија погоре, HDMI е дигитален сигнал, а додека VGA е аналоген и затоа ќе ти треба некаков конвертор/адаптер за да го направи тоа. Адапатерот е таков каков што ти е на сликите и тој треба да го најдеш. Јас го имам првиот со краткото кабелче што е и работи перфектно со Pi, го купив од eBay за 2-3 долари. Ако ти треба може да ти го дадам додека не ми притреба :)
   
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,391
  15 Јануари 2011
  Машко
  HDMI излез имаш од Pi-to. Кај нас доколку има на лагер HDMI->VGA единствено би било тоа во Логинг (Беверли). Доколку нема би ти предложил следново, мислам секој од нас по дома го има ова:

  HDMI - to - DVI
  [​IMG]

  DVI - to - VGA кабел:

  [​IMG]

  Ова го наоѓаш скоро сегде, Сет, Анхоч, итн итн.


  Обратно не е можно, односно ако имаш само VGA излез, од него не можеш сигнал да пратиш кон DVI/HDMI/DP.... со едноставен кабел.
   
  Последна промена: 14 ноември 2014
 7. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Не може со таков едноставен кабел, и со овој конвертор, џабе му е и да стави од HDMI во DVI I, ако го закачи со овој кабел нема да добие никаква слика од причина што уште од самиот почеток ХДМИ е само дигитален излаз не пренесува аналоген излаз како што е DVI-А или DVI I. Тие 4 пина на DVI I пренесуваат аналоген, додека другите дигитален.
  Единствен начин да добие слика е со digital to analog converter adapter. ОВА

  [​IMG]
   
  На Borsa и Phenomen2 им се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,326
  2,569
  19 Јули 2013
  @vlavot, само мала корекција. Графичките работат дигитално и немаат потреба да имаат DAC за да пратат сигнал на hdmi или dvi. DAC-от е всушност конверторот што му е потребен на @Информатичарче и го имаат графичките што имаат vga односно аналоген излез.
   
  На Информатичарче му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...