1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Од каде можам да нарачам 9th gen H310-A PRO mining матична?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Garfield', 24 oктомври 2019.

 1. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Здраво
  Планирам овој месец матична со 9та генерација да земам за мининг,барав по нет. и најдов една
  H310A-PRO
  Дали можам да ја порачам диреконо од вебсајтот? Или ако не од ebay да пробам?
  MSI Global

  product_2_20180402154038_5ac1de7623591.png Screenshot_20191024-053329.png
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
 3. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Anhoch PC Market Online - MB MSI H310-A PRO (7 PCIe) LGA1151 DDR4-2666MHz USB3.1 DVI/HDMI
  Фала другар им пишав,едвај чекам,нели е добра матичната,другар дај проценка?
  А зошто на anhoch пишува max support до i7 а на другитe вебстрани пишува до i9?
   
 4. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  Imam jas kupena pred 10tina meseci, 2800 den, pod garancija uste 2 god i nekoj mesec. Koristena e vo mojot pc, ne sum kopal na nejze.
  I9 moze bez problem
   
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не се апдејтнати спецификациите заради тоа.
   
 7. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Друже ми одговориа ми кажаа декаа ја има и дека не ја препорачуваат,ми пратија линк од друга поскапа
  Anhoch PC Market Online - MB MSI Z390 GAMING PLUS LGA1151 DDR4 4400MHz USB3.1 Type-C DP/HDMI Dual Gaming Lan RGB
  Дали е оваа добро за mining со повеќе графички?
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,064
  4,354
  28 oктомври 2008
  А што е битно за мајнинг дали поддржува i9?
   
  На Garfield' и borcep им се допаѓа ова.
 9. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Прашав може во иднина да зеамам некоја и9.
  Но оваа матична е супер мислам h310a-pro
  Само незанм дали ќе подржи оваа исто за мининг
  Anhoch PC Market Online - MB MSI Z390 GAMING PLUS LGA1151 DDR4 4400MHz USB3.1 Type-C DP/HDMI Dual Gaming Lan RGB што ми ја препорачале.
   
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  Не сум од тие експерти по копање, но прво треба да кажеш дали сакаш да одиш со gpu или cpu mining.
  Ако одиш со gpu, тогаш ке земеш ефтин целерон/пентиум и со остатокот пари планирани за процесор и9 ке си купиш уште 3,4 карти половни.
  i9 за гпу мајнинг ти оверкил, едино ако немаш вишок пари за фрлање.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 11. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Да со gpu планирам.
  Со 6xRx580 8gb карти на половно.
   
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  Тогаш ке си ја земеш матичната од првиот пост, не z390 (браво ако ти ја понудиле анхоч за мајнинг), пентиум + 8гб рам и ке чекаш да рипне eth. :)
  За карти, имаат мислам Пане, Гојдо, Томи..

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 13. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Добро друже фала,ќе прикачам слики кога ја земам.
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако правиш за мајнинг, прави за мајнинг. Не мешај гејминг со мајнинг.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,687
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  I9 на таа матична е богохулие, исто ко со трактор да искачаш у град.

  Место да трошиш пари купи си половен сет матична, процесор и рам и бркај работа.

  Ако сакаш комплет со рамка и рејзери за 6 графички можам да ти понудам за 4500 денари.
   
  На Tozo8 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,028
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Nit ke zemes nit ke kupes :)
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  не ти е малце касно за да почнеш со копање? Без рачунање на струја, тебе дневно ќе ти вадат графичките околу 100 денари. Колку време ќе ти треба за да ја исплатиш инвестицијата што горе доле ке ти биде околу 30-36000 ден. Тоа е 1 година време, само за да ја вратиш парата од ригот, а каде е 40-50 евра месечната сметка за струја, што за година дена ќе стане 28-30 000 денари?
  Биди паметен и ако мислиш дека криптото ќе скокне, купи си етер за оваа багатела цена. За 600 евра можеш 4 цели етериуми да си купиш. Ригот ќе ти копа околу 0.35, т.е 3 месеци за 1 етер. Да не збориме дека тежината ќе скока и наградата по блок ке ја намалат од 2 на 1.
   
  На StefAngel и gOJDO им се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Плус други работи како скокање на цената на струја,нов алгоритам. Намалување на наградата. Бутерко и компанија минатата година ја намалија наградата на половина и помалку пари имаш. Плус етер иде пос, нема потреба од мајнинг . Купи си бтц и други алтови.
   
 19. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
   
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  а каде ти е тука струјата за 12 месеци од 500 евра?
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Други ќе плаќаат duh
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  4 етера додека ископаш купи ги и продај ги на 50-100% од цената што си ја купил.
  Си слушнал за асици, еден асик на етер во моментов има 1.4 гх и троши 1200 вати наспроти 180 мх и 800 вати.
   
 23. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  Okej но како ќе бидам сигурен за етх дека ќе ми стои на валетот и преку валетот да го продадам кога му рипне цената?
  Знам дека троши а на ефтина тарифа струја подбро ќе е?
  Ок од прилика нон-стоп да бидат цел месец уклучени на струја ќе потрошат 3-4 илјади?
  И ако му рипне цената после и на графичките е повисока цената,па неможам ни да ги земам.
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Епа ако си бил спремен да инвестираш во мајнинг спремен си инвестицијата да ти иде до нула, но барем бутерко и има иднина.
  Можно е да стане метод за плаќање. Само им многу предизвици затоа ти препорачал да купиш коин како бтц, линк и сл.
   
 25. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  257
  55
  18 Јануари 2019
  Машко
  А 181mh/s вадат графиките за 2 месеци ете 1етх=1600mh/s и ако рипне цената уште подбро и за копање нели?
   

Сподели

Вчитување...