• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Од -До

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Работам на многу битен проект кој на сите ептен ке им се допадне...:D
Али не кажувам уште.

Ми треба помош ГОЛЕМА

Како во TextBox да селектирам текст од еден стринг до друг, или помеѓу 1 сринг и друг:

пр:
link:"ovasakamdagoselektiram" nestobezvere

Значи од link:" до " nestobezveze

Ама тоа во средината не е со константна големина!

Помагајте.


пс. проектот е во врска со RS, а сличен на Bux.to AutoClicker :tainstven:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Наведи кој јазик?
Иначе вака, прво пронајди ја позизијата на првите наводници, пребарувајќи од почетокот на стрингот. После пронајди ги вторите наводници пребарувајќи од позицијата на првите наводници +1. Тие две вредности нормално ги зачувуваш некаде. На крај употребуваш некоја функција која го селектира текстот од позицијата на првите наводници +1 до позицијата на вторите наводници -1.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
во Visual Basic категорија е
да така како што кажа васил би требало да функционира
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
TextBox1.SelStart = 7 ' ovasakamdagoselektiram zapo4nuva od 7'mi karakter
TextBox1.SelLenght = 21 'ovasakamdagoselektiram e dolgo 21 karakteri
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
@Nikol4e
Темава е стара 1 месец, а и како што пишав, дека тексот не е со константна големина, затоа неможе да му речам TextBox1.SelLenght = 21 или слично.
Проблемот е решен, а програмот беше Radiation - RS Automated Downloader
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
pa koga si go reshil problemot, kazhi deka si go reshil. I mozhesh da napishesh kako si go reshil. Utre na nekoj drug kje mu zatreba istoto, pa kje ima gotovo reshenie namesto da talka i da se povtoruva.

BTW, pretpostavuvam deka go reshavashe so instr$
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно