1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Од Apple ми стаса маил дека ајподот што го купив пред 6 години е со фабричка грешка

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од hebocig, 21 ноември 2011.

 1. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Dear iPod nano owner,

  Apple has determined that, in very rare cases, the battery in the iPod nano (1st generation) may overheat and pose a safety risk. Affected iPod nanos were sold between September 2005 and December 2006.

  This issue has been traced to a single battery supplier that produced batteries with a manufacturing defect. While the possibility of an incident is rare, the likelihood increases as the battery ages.

  Apple recommends that you stop using your iPod nano (1st gen) and follow the process noted below to order a replacement unit, free of charge.

  Note: This battery issue is specific to the iPod nano (1st gen) and does not affect any other iPod.

  Replacement Process

  You may order a replacement unit via the web. Click here to begin.

  Your iPod nano serial number will be checked to verify that it is eligible for this program. You will receive a replacement unit approximately 6 weeks after we receive your current iPod nano (1st gen).

  If you have a personalized iPod nano, you will receive a non-personalized replacement. Make sure to use iTunes to back up any data on your current iPod nano before sending it in for a replacement unit.

  Additional Information

  Identifying an iPod nano (1st gen):


  It has a black or white plastic front and a silver metal back - later iPod nano models have a metal front and back.

  If you need assistance with placing an order, please visit an Apple Retail Store or an Apple Authorized Service Provider (AASP) and bring your iPod nano with you for serial number validation.

  Your replacement iPod product is warranted to be free from defects for 90 days from the date of service.

  Thank you for participating in this program.

  Sincerely,

  Apple
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  И? Што планираш во врска со ова да направиш?
   
 3. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Па барам совет од вас.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Од кај го виде ова ?
   
 5. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Кај мене во инбокс.
   
 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Да, но од каде знаеш дека мејлот е од Apple ?
   
 7. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  598
  3 Мај 2010
  Машко
 8. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Еве од овој меил ми стаса [email protected]
   
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  917
  965
  2 Март 2011
  Машко
  Zatoa Apple e broj 1. Sto napravi vo vrska so IPod-ot?
   
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  Broj 1 ???? Hahaha ozbilen si posle 6 gosini perakjat mail demeke imale problem so bateriata ili sto da e ne procitav se.... Molim te....
   
 11. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  845
  1,107
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Да не те разочарам, fake е.
  1. На Apple маилот не им е таков.
  2.
  https://discussions.apple.com/thread/2654262?start=0&tstart=0
  http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20120224192203AAFprIk
  http://www.ipadforums.net/ipad-general-discussions/6241-apple-emails.html
  http://www.419scam.org/emails/2011-08/17/00022508.1.htm
  3. Apple никогаш нема така лесно да ти даде replacement. Они гледаат да те украдат а не да ти помогнат.
   
 12. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,016
  12 Август 2009
  Машко
  Јави се во Дуна и прашај ги. Мене ми стаса сличен мејл за хардот на iMac, го препратив мејлот на Дуна, они нарачаа нов диск и ми го сменија бесплатно..иако беше истечена гаранцијата.
   
 13. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,286
  2,597
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Не. Не можам 100 % да тврдам дека не е превара, но во првиот линк што ти го постираше дури и потврдуваат дека e-Mail адресата е валидна т.е. е на Епл.Може да се провери од хедерот на пораката. Другите линкови се однесуваат за сосем друга превара со лотарија, наградна игра и се од сосем друга природа.

  Тоа дали Епл се лопови или не, многу повеќе може да ги заболи ако им стегнеш тужба поради експлозија на батерија, предизвикана материјална штета, психички трауми и претрпен страв. Гајле им е за 50 $ наспрема потенцијални милиони $ отштета и нарушен углед.

  @uwemi, боље икад него никад. Не ги сакам Епл, ама како и сите големи компании мора да почитуваат некои услови на работење. Та сите производители на автомобили прават recall на автомобили поради грешки, можни дефекти итн. Не дека сакаат, ама пресметката е дека повеќе ќе изгубат ако не го направат тоа.

  И башка темава е стара 2+ години :)
   
 14. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  @omegaRED
  Brat sega gledam kolku e stara temava...

  @DelphiUser

  Obesi se...
   
  На HoLfElDeR, goranzoran, alumen :) и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...