1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање во кеш над 500 евра

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Zippo, 21 Мај 2019.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Како што известуваат медиумите (Линк) и како што вели Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам (Линк) во член 182 став 2:

  Од 1 јуни 2019 година, забраната за плаќање со готовина на стоки и услуги од членот 48 од овој закон, ќе се однесува на готовински плаќања, во износ од 500 евра или повеќе во денарска противвредност во вид на една или повеќе очигледно поврзани трансакции, што не е извршено преку банка, штедилница или преку сметка во друга институција која дава платежни услуги.

  Што би значело купување ИТ опрема или софтвер над 500 евра мора да оди со картичка. Аналогно на тоа многу наши соседи (читај Косово) ќе мораат да плаќаат со картички, па и ние со нив.

  Ме интересира колку вие сметате дека ваква законска одредба е здрава за нашето општество и колку го намалува интензитетот на развој на ИТ во Македонија, а колку пак ја спречува сивата економија?

  Лично сметам дека границата е ниска и доколку копираат од негде закони бар треба да ја нивелираат со просечната граница во ЕУ државите, пример Грција е 1500 евра, а Бугарија 5110 евра (Линк).
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Смешно ниска граница. Можеби треба да има, но 500 евра е смешно, а во комбинација со новиот закон со кој УЈП без судски налог може да гледа сметки станува и страшно.
   
  На The-spiki, Noumenon, efto и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,046
  3,097
  2 Септември 2012
  Машко
  Таман е. :)
  Тие што работат со сива економија и што имаат многу кешарица нека му ја мислат, сите останати нема да имаат никаков проблем. :cool:
  Пример во Карго се исплаќаат големи суми па редно е нешто некој денар да се плати и на државата од тоа.
  Знам некој ќе рече ние ќе плаќаме а други ќе крадат, за жал и тие имаат право, ама мора од некаде да се почне јбг.
  Шу да праиме. :p
   
  Последна промена: 21 Мај 2019
  На Zabegann, Astro, SiPy` и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Мене лично, ништо не ми менува, повеќе од 1.000-ка не ни носам во кеш, освен кога идам негде на пат, или у кафана :) ИТ опрема, гардероба и се останато секако со картичка плаќам. Побезбедно и попрактично ми е.
  Имам две картички од тутунска едната е paypass, другата е обична со пин код со тоа што плаќањето над 1.500 денари ме се дели на три рати, над 3.000 на 6 рати... за ова ми резервира средства банката, меѓутоа не ми наплаќа камата доколку имам доволно пари за резервација.
  Па си бирам дали сакам брзо плаќање без пин код или ако не нешто поскапо да го плаќам на рати.
  Во однос на сузбивање на сива економија, мислам дека оваа мерка нема да има некој голем ефект.
   
  На Krkac, Luxell, TATA_MATA и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  859
  586
  11 ноември 2015
  Машко
  Не е место овде да прашам, но дали некој знае кој е лимитот на префрлување на пари од физично лице на физичко лице?
   
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Нема лимит, ова се однесува на купување на физички од правни лица.
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,146
  7,047
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А како ќе знаат ако купувам на 2-3 места работи од 499 евра? Не оставам име и презиме и лична карта на каса.
   
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,415
  10,195
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ограничувањето е по трансакција 500 евра, не до крај на живот 500 евра :))))
   
  На wolverine, igor_xxxx, Sharlovski и уште 13 други им се допаѓа ова.
 9. damil

  damil
  On your way to fame

  678
  651
  2 Јануари 2015
  Машко
  Дали ова значи дека Ледиком нема да може да продава S10ки и iPhone 10s max у кеш?

  Немој да ме....

  Реално само проблем на оние што продаваат легално. Ама па од друга страна големите директори со Q8ци што се пријавени на 12.500 денара плата ќе мора да бараат начин да го исперат кешот.


  Уствари ако подобро размислам, нема никаков лимит колку кеш можеш да убациш на сопствена трансакциона. Единствена корист од сето ова имаат банките, кои нели се главни купувачи на обврзниците од државата, а ова е убав начин да си лапнат убава провизија од сите легални трансакции над 500 еур.
   
  Последна промена: 21 Мај 2019
  На Krkac, Скоти, JasSum и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  859
  586
  11 ноември 2015
  Машко
  Многу убаво ја разбрав темата и многу убаво знам за што станува збор. Мене ме интересира од физично на физичко лице преку трансакциска сметка колку е лимитот? Моето прашање нема ништо општо со темата. :)
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
  Ледиком и Мобеликс се Premium мобилари.. они не даваат фискални, така да слободно ќе може и 1000€ кеш.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
  На StalkeR, Krk198, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  449
  24 Април 2007
  Женско
  А да се почне од тие што крадат? :)
   
  На Alucard, Скоти, Pane-G и уште 4 други им се допаѓа ова.
 13. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  859
  586
  11 ноември 2015
  Машко
  Хахахаха сите тоа го сакаме, ама баш тие што крадат се врзани и за нив не важи законот. Така да не се секирајте роба над 500е палиш кола одиш за Грција и си купуваш што ти треба, башка ке си вратиш данок и по ефтино ке ти излезе. :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  449
  24 Април 2007
  Женско
  Ич не се секирам, човек на све ќе се адаптира да преживее. Само погрешен им е пристапот.
   
  Скоти, BorisSapphire и на Ragnar им се допаѓа ова.
 15. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Нема лимит. Од физичко на физичко лице преку транакциска можеш да префрлиш колку што сакаш. Со тоа што во цел на дознака треба да наведеш основ за трансферот односно шифра (пример личен трансфер, купопродажен договор итн..).
  Со тоа што, што и да наведеш во цел на дознака, секоја трансакција над 15.000 евра и повеќе помали поврзани трансакции (ова може да бидат многу контиунирани трансакции по ситни суми) банката е должна да ги пријави во Управа за финаниско разознавање.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,146
  7,047
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На ова мислев. Повеќе очигледно поврзани трансакции.

  Значи денес вадам 2000 евра од банка, ќеш. Утре одам во 5-6 продавници и си купувам клими, машина за садови, лаптоп итн итн. Од даречеме техномаркет. Сите сакам на посебна фискална. Да не не ми продадат случајно :)

  Од кај ќе знаат дека одеднаш сум потрошил над 500 евра?
   
 17. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  А ако сакаш ТВ од 1000 евра?
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,146
  7,047
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ќе го купам на картица ако толку сакам. Не се разбираме нешто? Нема систем да ме ограничат да трошам колку сакам каде сакам освен со тоа 500 евра по фискална.

  Ова е мижи бабо да те лажам. Мислам дека има нешто врска со повратот на ДДВ што дотичните го рекламираа на избори.
   
 19. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  211
  215
  12 Август 2014
  Машко
  Никој не вика дека ќе те ограничат да трошиш колку сакаш. Туку едноставно, ако сакаш да потрошиш над 500 евра за еден производ, нема да можеш да го платиш во кеш.
   
  На despotovikj, igor_igor, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  791
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јас имам едно логично прашање што ако 500 евра платам кеш, а останатото на картица? Дали ова е возможно? Нели се што не е забрането дозволено е ...
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,549
  1,014
  28 ноември 2015
  Машко
  Buy btc
  Your keys your money, your freedom
   
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,020
  3,654
  5 Декември 2009
  Машко
  Законски, самата продавница не ни смее да ти извади фискална со износ над 30,000 денари. (моментално е мислам до 60,000 денари максимум на фискална)
  Знам дека УЈП ги следи тие работи редовно и ако некој паметен ти извади фискална над тој износ, ке го јаде дебело... :)

  Од друга страна пак, за уреди кои се на сериски број(тв, мобилни, аудио и сл. каде мора да оди на една сметка) ја уплаќаш целата сума на трансакциска на продавницата, па да ти извадат фактура они.

  А банките тоа чекаат нормално, да те опне провизија на секоја уплата... :)
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,146
  7,047
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дечки јас стварно незнам дали не ме сфаќате или скокате редови.

  500 евра или повеќе во денарска противвредност во вид на една или повеќе очигледно поврзани трансакции.

  Само болдираното го зборам. Нема како да утврдат. Ако сакам утре во техномаркет ќе купам 6 лаптопи. Сите ќе барам на посебна сметка да се. Ни една не е над 500 евра. Сите се поврзани. Како ќе докажат?

  Тоа за 500 евра, нема проблем. Ќе го пазарам во Солун ако е техника. За друго со картичка ќе платам.
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,415
  10,195
  23 oктомври 2012
  Машко
  Другар Армак, нема никаков проблем да пазариш со сува пара се додека сумата на поединечна трансакција е под 500 евра т.е. 30.000 денари. Ти на пример земаш 500 евра плата, ги вадиш сите на банкомат и секој ден си купуваш по едно кило пршут и флаша црвено вино од локалната бакалница. Плаќаш во кеш. Сите трансакции се поврзани ама нема никаков проблем.
  Ако сакаш да купиш телевизор, тој кошта 36000 денари, неможеш да го купиш со кеш, мора да употребиш картица.

  Било која сметка над 30к неможе да се плати со кеш. Ама ако ти сакаш да купиш 5 лаптопи од по 29к и им кажеш да ти ги стават на 5 фискални, нема никаков проблем.

  Целта е да се има траг на парите, ке те примораат трансакциите да ги вршиш преку сметка и така ке имаат увид.
   
  На DonFrozex, igor_xxxx, despotovikj и уште 5 други им се допаѓа ова.
 25. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  496
  339
  22 Март 2016
  Машко
  Доколку цената на еден од шесте лаптопа е 3000еур а ти искачаш од продавницата со кутија а во нејзе гаранција од лаптопот и на гаранцијата захефтани 6 фискални од по 500еур(тоа е повеќе очигледно поврзани трансакции)....

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На igor_igor и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...