1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ocz Z-drive R4 Cm88 3.2 Tb

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од StalkeR, 10 Јануари 2012.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,063
  3,713
  5 Декември 2009
  Машко
  [​IMG]

  General
  Brand
  OCZ

  Series
  Z-Drive R4 CM88

  Model
  ZD4CM88-FH-3.2T

  Physical

  Form Factor
  PCI-E

  Capacity
  3.2 TB

  Memory Components
  MLC

  Interface
  PCI-Express 2.0 x8

  Controller
  8 x SandForce SF-2281

  Width
  98.4mm

  Depth
  242mm

  Height
  17.14mm

  Weight
  262g

  Performance

  Max Sequential Read
  Up to 2800 MB/s

  Max Sequential Write
  Up to 2800 MB/s

  4KB Random Write
  Up to 410,000 IOPS

  Features

  Features
  Maximum IOPS: 500,000 IOPS
  Random Write Operations(8kB): 275,000 IOPS

  Key Differentiators:
  - Highest performing enterprise PCIe solution on the market
  - Merges the best features of pure hardware and software based approaches to data management and overcomes the inherent weaknesses of both
  - Bootable as a direct-attach device
  - Ultra-high endurance for enterprise applications (increases drive life by up to five times the rated P/E cycles of the NAND)
  - Only PCIe drive with complete power fail protection & drive-level recovery
  - Maintains user-configurable flexibility not found in other devices
  - Only virtualization layer in the industry with TRIM and SCSI unmap support

  Data Fail Recovery: Recovers data from up to one NAND flash block per NAND controller

  Data Path Protection

  Data Reliability: Read Unrecoverable Bit Error Rate (UBER) 10e-16

  SMART Support

  128-bit & 256-bit AES-compliant

  PCI Express x8 or x16 slot; Fully compliant with the PCI Express Electromechanical Specification Rev. 2.0, and PCI Express Base Specification Rev. 2.0

  Operating Systems: Windows Vista 32-bit/64-bit and Windows 7 32-bit/64-bit; Windows Server 2003; Windows Server 2008 R2 64-bit; Red Hat Enterprise Linux

  Environmental

  Power Consumption (Idle)
  23W

  Power Consumption (Active)
  26W

  Operating Temperature
  0°C ~ +70°C

  Storage Temperature
  -45°C ~ +85°C

  Повеќе тука. ;)
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,189
  7,105
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  Додека не видам AS-SSD бенчмарк сите овие спецификации ништо не ми значат.
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,808
  5,011
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  зззззззззззззззззззззум, во капацитет почнаа да идат, многу тешко се развива технологијата за архивирање. :) Ќе треба уште фурни да печат... :)
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  без разлика 2800мб read i 2800mb writhe се WOW и да не ги заборавам 410 000 IOPS.И да не го забораваме капацитетот.Sve e WOW ,моментално најдоброто SSD (односно неколку SSDa)
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  За што ќе ги користиш тие 2800мбс? ќе префрлаш податоци цел ден? се знае зашто се користи SSD, не сме ние сопственици на сервери или некоја корпорација, па да имаме бенефит од голем трансфер..секвенционалното читање/впишување е бескорисно 95% од времето во секојдневна употреба.
   
  На Pandovski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Па овој и е наменет за сервери и корпорации, не за корисници како нас. Цената му е 20 000 долари, и тоа со 500 долари попуст. (не е грешка бројката, убаво прочитавте :) )
   
  На Revan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  Ај прочитaј го уште еднаш моето мислење, јас токму тоа го реков, тие бројки се битни за трансфер не за секојдневна употреба :)

  И да збориме за истото SSD.
   
 11. Pandovski

  Pandovski
  Gaining Experience

  114
  97
  28 Декември 2011
  Машко
  Како јас вака по мое лаички си го разбирам новиот момент со SSD.

  Што повеќе го успорува ефикасното индексирање и трансфер на податоци на еден HDD/SSD? Бројот на документи или зафатнината? Дефинитивно неколку кратно повеќе успорува бројот на документи. Едно видео од 4GB ќе се префрла од HDD на USB побрзо од еден фолдер од 8MB со 10.000 документи во него (пример некоја комплексна веб страна). Брзината на трансфер удира во тесно грло со брзината на индексирање. Идејата со SSD е да се реши тој проблем во брзината читање/впишување кој е физички (механички) ограничен од HDD технологијата. Кога ќе користиш C: партиција со SSD, а D: со HDD ќе се забрза работата на оперативниот систем. Кога ќе се зголеми капацитативноста на SSD и поефтини (trickle down) сосема ќе се исфрли HDD. Тоа значи дека бенефиции имаат и најобичните надркани чекачи со Виндовс оперативен систем, не само компаниите кои работат со големи бази на податоци.
   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Ако гледаш така и 300мб/с се отповеке,а зошто да нема бенефит во секојдневна употреба?сигурно побрзо ке се лодираат игри и тн од некое ссд како M4.Инаку ако гледаш така на работиве што ке ти е и SSD,Доволно е едно добро HD за секојдневна употреба.Сепак не се работи за најбрзото SSD,и од ентузијастички поглед е одлично.Значи доколку си ентузијаст и сакаш да го имаш најдоброто,ова е најдоброто SSD на СВЕТ .И како што реков доколку си ентузијаст и земаш 5000 евра плата ова е најдобар избор.Според мене е супер,јас сум полу-ентузијаст само што ми фалат 5000 евра плата инаку одма би го купил.Сега за сега Kingston V100 ми е повеке од доволно.:)
   
 13. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  najgolem benefit za mene bese sto pc-to stana dead silent, prethodno imav raid 0 , operativniot i igrite stanuvaat pobrzo toa e ok , inaku prethodno imav v200 pa eden clen od forumov mi pounudi 3000+v100 bas super , razlika skoro da ne osetiv
   
 14. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Да, за тоа нема зборови. ССД-то е најдоброто до сега, без разлика дали перформансите во 4K му се за 2, 20 или 200 подобри, само единствен проблем е што ке ти требаат 4 плати од по 5 000 евра :D
   
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Ako земам 5000 евра плата не ми е проблем да платам 20 000 евра.Како сега со 250 евра плата да земам нешто од 60 000 денари.Ke se снајдиме :)
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  Kолку само не вреди за ова пари да се дадат.....ќе земам 2x M4/C300 512GB за 20 пати пониска цена и ќе имам mind blowing перформанси во сите сегменти, ако веќе сакате секвенционално читање/впишување.
   
  RagingDemon, Pandovski и на bate mile им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. volter
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,211
 2. StenmarC
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,778
 3. HijackHacker
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,696
 4. Fiasco
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,393
 5. PilGriM
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,060
Вчитување...

Сподели

Вчитување...